poniedziałek, 14 kwietnia, 2025

Cyfrowy stres, czyli pułapki pracy zdalnej

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Choć pracę zdalną chwalą sobie zarówno pracodawcy oszczędzający na utrzymaniu biur, jak i pracownicy nie tracący czasu na dojazdy, to jej skutki mogą być zgubne. Pracownicy odcięci od świata i kontaktów towarzyskich, ale za to przeładowani informacjami płynącymi z komputera i telefonu, narażeni są na cyfrowy stres i choroby psychosomatyczne będące jego efektem. Dla pracodawców oznacza to zwiększenie kosztów wynikających z absencji i spadek zaangażowania pracowników.

Bycie w ciągłym kontakcie on-line, odbieranie i wysyłanie e-maili, udział w telekonferencjach, rozmowy przez komunikatory – to codzienność pracy zdalnej.

– Różne szacunki podają, że 25 – 35% społeczeństwa aktywnego zawodowo pracuje w trybie hybrydowym albo całkowicie zdalnym. To z kolei, poza brakiem interakcji z grupą, powoduje zatarcie się granicy między domem a obowiązkami zawodowymi. Tym bardziej, jeśli pracownik wykonuje swoje zawodowe obowiązki w tym samym pomieszczeniu, w którym sypia, jada posiłki i spędza czas z rodziną. Pułapką takiego rozwiązania jest praca bez przerw, bycie w ciągłej gotowości i przesiadywanie przy komputerze dłużej niż robiłoby się to będąc w biurze mówi Edyta Jacyna, Konsultant Medyczny TU Zdrowie.

Konsekwencją takiej sytuacji może być poczucie przeciążenia informacyjnego, przytłoczenia i przebodźcowania, co stanowi źródło napięć i stresu nazywanego stresem cyfrowym albo technostresem. To z kolei powoduje spadek wydajności i zmniejszenie satysfakcji z pracy, wypalenie zawodowe, drażliwość, osłabienie koncentracji czy zaburzenia pamięci.[1] Prowadzi też do chorób psychosomatycznych, które są powodem absencji pracowników.

Mowa tu na przykład o nadciśnieniu tętniczym, chorobie wrzodowej żołądka i zespole jelita wrażliwego czy cukrzycy. Na szczęście lekarze specjaliści, obok diagnozowania poszczególnych schorzeń, coraz częściej pytają pacjentów o ich stan psychiczny i namawiają do skorzystania z pomocy psychologów czy psychiatrówpodkreśla Edyta Jacyna.

Ciekawostką jest jednak to, że możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej jest istotnym atutem w rekrutacji. Ponadto, aż 86% respondentów pracujących zdalnie lub hybrydowo chciało być zatrudnionymi na tych zasadach w perspektywie co najmniej kolejnych 1 – 2 lat. W tej grupie 27,5% deklaruje, że najchętniej w ogóle nie pojawialiby się w biurze.[2] I tu otwiera się pole dla pracodawców, którzy mogą odegrać niebagatelną rolę w poprawie kondycji zdrowotnej pracowników.

Rozwiązania, jakie w tej sytuacji może wdrożyć pracodawca, to wspieranie aktywności fizycznej pracowników, która pomaga radzić sobie ze stresem. Stąd dofinansowywanie zajęć sportowych i zachęcanie np. do wspólnych spacerów lub biegów. Kolejnym narzędziem są szkolenia dla pracowników na temat sposobów radzenia sobie ze stresem. Managerów szkoli się natomiast w kierunku rozpoznawania symptomów zaburzeń psychicznych i wypalenia zawodowego. Wielu pracowników deklaruje bowiem, że obawia się rozmawiać ze swoimi współpracownikami i przełożonymi o problemach natury emocjonalnej dodaje Edyta Jacyna.

Z danych TU Zdrowie wynika, że zapotrzebowanie na opiekę psychologów i psychiatrów nieustannie rośnie od czasu pandemii.  Od początku 2021 roku liczba udzielonych porad w tym zakresie wzrosła ponad trzykrotnie. Niepokoją również dane ZUS-u, który podaje, że tylko w ubiegłym roku wystawiono prawie 1,3 mln zwolnień lekarskich z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, co stanowi 10% wszystkich nieobecności w pracy.[3]

[1]https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/appmanager/ciop/pl?_nfpb=true&_pageLabel=P57800195181628147534688&html_tresc_root_id=300012578&html_tresc_id=300012567&html_klucz=1111&html_klucz_spis=

[2] https://media.pracuj.pl/190686-powrot-do-biur-kontra-potrzeba-pracy-zdalnej

[3] https://www.zus.pl/-/w-2022-roku-wystawiono-niemal-1-3-mln-zwolnie%C5%84-z-powodu-zaburze%C5%84-psychicznych

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Polska otwiera się na pracowników z Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej – nowe trendy na rynku pracy

Polski rynek pracy w ostatnich latach doświadcza znaczących zmian...

65% pracowników w Polsce twierdzi, że czują się w swojej pracy niedoceniani

Od najmłodszych lat oczekujemy uznania od rodziców, nauczycieli, przyjaciół....

Rośnie liczba Filipińczyków pracujących w Polsce. Już niemal 15 tys. pracuje legalnie

Migracja zarobkowa obywateli krajów azjatyckich do Polski systematycznie rośnie....

Pokolenie Z stawia na pieniądze. Wynagrodzenie ważniejsze niż work-life balance

Mówi się, że pieniądze to nie wszystko. Jednak w...

Podobne tematy

Grupa Pracuj przejmuje Kadromierz. 20 mln zł za 65,5% udziałów

Grupa Pracuj nabyła większościowy pakiet udziałów w spółce Kadromierz,...

ORLEN odzyskuje zaufanie Norges Bank i znika z listy obserwacyjnej

W wyniku działań naprawczych podjętych przez obecny Zarząd, ORLEN...

Marketing sensoryczny w metawersie: Czy wirtualne zakupy mogą angażować wszystkie zmysły?

Nowe technologie, takie jak wirtualna (VR) i rozszerzona rzeczywistość...

Pilotaż zakończony sukcesem – Poczta Polska rusza z modernizacją kolejnych placówek

W pierwszym kwartale 2025 roku Poczta Polska rozpoczyna proces...

Compensa wdraża AI, by zwiększyć efektywność o 75%

Compensa, jeden z liderów polskiego rynku ubezpieczeń majątkowych, wprowadza...

Michał Wrzesiński ponownie prezesem WeNet Group S.A.

Z dniem 3 lutego br. Michał Wrzesiński ponownie objął...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie