MEDYCYNA I FARMACJALeki na COVID-19 jak białe kruki. Nie ma ich w szpitalach, nie...

Leki na COVID-19 jak białe kruki. Nie ma ich w szpitalach, nie ma ich w aptekach

Leki na COVID-19 jak białe kruki. Nie ma ich w szpitalach, nie ma ich w aptekach

Teoretycznie od dzisiaj rozpocznie się wystawianie e-skierowań na szczepienia przeciwko COVID-19. W opinii Okręgowej Rady Lekarskiej to zbyt późno, bo od blisko dwóch tygodni odnotowujemy wzmożoną ilość zakażeń, a na dodatek w szpitalach i w aptekach brakuje leków na COVID-19.

– Słyszymy o sytuacjach, że pacjenci i ich rodziny jadą po 200-300 kilometrów do niemieckich aptek, bo tam lekarstwa są dostępne od ręki po niskich cenach. W Polsce miało je zaledwie kilka aptek. Jak to możliwe, że zaledwie rok po zniesieniu stanu epidemii, tak bardzo przestaliśmy się asekurować, by pandemia nie powróciła? O ile fakt wyparcia pamięci o koronawirusie wśród obywateli można jakoś zrozumieć, tak fakt ignorancji Ministerstwa Zdrowia jest dla mnie skandalem – mówi Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.

 

Nie ma dokładnych informacji na temat zakażeń w ostatnich tygodniach, bo testów odbywa się zdecydowanie mniej, a szpitale i stacje sanitarno-epidemiologiczne nie prowadzą statystyk. Jedno jest pewne – tej jesieni mieliśmy i mamy do czynienia z powrotem COVID-19. Jest to wariant mniej złośliwy, ale również będący zagrożeniem i wirusem, który może mieć odbicie na naszym zdrowiu.

Jak mówi Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej, system ochrony zdrowia znów nie zdał testu. Do dzisiaj niedostępne były szczepionki na najnowszy wariant COVID-19. Jeszcze większym problemem była dostępność leków.

– Zauważamy wzrost zachorowań. Testy wykonywane są zwykle domowo. Martwi nas opóźnienie w dostawie szczepień oraz brak leków ambulatoryjnych, które pomagają chronić przed progresją do ciężkiej fazy choroby. Mamy informacje, że nie ma refundowanych leków na ciężkie zapalenie płuc przy zakażeniu COVID-19 – informuje prezes Michał Bulsa.

– Przeraża nas dramatycznie mała dostępność leków w Polsce i ich wysoka cena. Dla porównania te leki w Niemczech są dostępne szerzej i są wiele tańsze. Leki na COVID-19 w Polsce to jest obecnie biały kruk – mówi dalej prezes Bulsa.

Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie apeluje do pacjentów o ostrożność, troskę o swoje zdrowie i izolację, jeżeli podejrzewamy u siebie chorobę. Jednocześnie dodaje, że obecna sytuacja jest trudna, bo nie wiadomo, kto miałby być adresatem apelu ORL w sprawie poprawy funkcjonowania szpitali w czasie sezonu grypowego.

– Wiemy, że z obecnych trudności możemy rozliczać poprzednią Minister Zdrowia. Kogo mamy jednak prosić o pomoc w obecnej sytuacji? Minister, która jest powołana na dwa tygodnie? – dodaje Michał Bulsa. Sytuacja w ochronie zdrowia jest bardzo trudna na wielu płaszczyznach. Choroby zakaźne są jedną z nich.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...