MEDIALex Pilot: zmiany redakcyjne, nie merytoryczne

Lex Pilot: zmiany redakcyjne, nie merytoryczne

Lex Pilot: zmiany redakcyjne, nie merytoryczne

Branża podtrzymuje dotychczasowy apel o usunięcie szkodliwych zapisów do ustawy o Radiofonii i Telewizji w całości i zwraca uwagę, że zmiany w zaproponowanym kształcie są niemożliwe do wdrożenia.

Kluczowe, szkodliwe dla abonentów i rynku zapisy, w tym: uprzywilejowanie na pilocie programów telewizji publicznej, wybieranie kanałów obowiązkowych przez KRRiT oraz narzucenie sprzedaży telewizji w modelu pojedynczych kanałów nie zostały usunięte w zaproponowanych poprawkach do projektu noweli Prawa Komunikacji Elektronicznej (Lex Pilot). Korekty są więc głównie redakcyjne, a nie merytoryczne. Branża zrzeszająca m.in. operatorów i nadawców telewizyjnych apeluje o wycofanie wszystkich szkodliwych dla rynku przepisów z Prawa Komunikacji Elektronicznej i transparentny dialog z sektorem (wysłuchanie publiczne).

W pakiecie poprawek do projektu noweli Prawa Komunikacji Elektronicznej (Lex Pilot), który przedstawiono w czwartek tuż przed rozpoczęciem obrad Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, nie zmieniono najważniejszych przepisów. W dalszym ciągu na pilocie pięć pierwszych kanałów będzie zarezerwowanych dla TVP, KRRiT nadal będzie mogła arbitralnie i dyskrecjonalnie wybrać programy obowiązkowe (co prawda 10 zamiast 30), a operatorom narzuca się nierynkowy i nieopłacalny dla klientów model sprzedaży kanałów pojedynczo, co jest nie tylko niemożliwe do wdrożenia od strony kontraktowej, operacyjnej i technicznej, ale też drogie i nieopłacalne dla końcowego odbiorcy. Wprowadzenie w życie przepisów w tym kształcie doprowadzi do pogorszenia jakości kanałów i ograniczy bogactwo wyboru.

– Wbrew wcześniejszym sygnałom ze strony władz, zapowiadającym złagodzenie szkodliwych przepisów Lex Pilot, aktualna rządowa propozycja jest nadal szkodliwa dla rynku i wymusza całkowitą zmianę modeli biznesowych. Po analizie poprawek podtrzymujemy wszystkie dotychczas zgłaszane przez branżę uwagi. Proponowane przez rząd regulacje rynku telewizyjnego powinny zostać w całości wykreślone z projektu, gdyż ich wprowadzenie w życie uderzy we wszystkich uczestników rynku płatnej telewizji w Polsce, w tym przede wszystkim abonentów, którzy zapłacą znacznie więcej za mniej. Lex Pilot oznacza cios w świetnie działający rynek płatnej telewizji w naszym kraju, dziś będący jednym z najbardziej konkurencyjnych i najtańszych w Europie. Z zadowoleniem powitaliśmy zgłoszony wniosek o wysłuchanie publiczne, który w pewnym stopniu ma zastąpić dotychczasowy brak konsultacji w procesie legislacyjnym, ale wymaga to jeszcze pozytywnej opinii biura legislacyjnego Sejmu oraz uchwały Komisji Cyfryzacji na kolejnym posiedzeniu wyznaczonym 6 lutego. – mówi Jerzy Straszewski, Prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...