środa, 22 marca, 2023
FINANSEMechanizm podzielonej płatności. Jak należy z niego korzystać?

Mechanizm podzielonej płatności. Jak należy z niego korzystać?

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Mechanizm podzielonej płatności. Jak należy z niego korzystać?

Przelewy realizowane z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności sprawiają, że wartość podatku VAT zostaje wydzielona od wartości netto opłacanej faktury. Środki te automatycznie pokrywają później płatności podatkowe i ubezpieczeniowe. Chociaż mechanizm ten nie jest trudny, wciąż przysparza mnóstwa pytań przedsiębiorców. Jak prawidłowo należy obsługiwać podzieloną płatność? Kiedy konieczne jest zrealizowanie przelewu w ten sposób?

Podzielona płatność jest prostsza niż myślisz!

Mechanizm podzielonej płatności (ang. split payment) został wprowadzony w listopadzie 2019 roku. Obecnie, od 1. lipca, wszystkie firmy, które są czynnymi płatnikami podatku VAT, mogą korzystać z tego narzędzia. Pomimo tego wciąż można spotkać się z twierdzeniem, jakoby mechanizm ten był nazbyt skomplikowany. Nic bardziej mylnego!

Podzielona płatność to rozwiązanie od lat stosowane w wielu państwach Unii Europejskich. Wspomaga ono walkę z nieuczciwymi firmami, wyłudzającymi podatek VAT, ale także pomaga przedsiębiorcom w weryfikacji wiarygodności ich kontrahentów. Aby wykonać przelew split payment, wystarczy zalogować się na konto firmowe i wybrać opcję odpowiednią dla wykonania przelewu.

Choć interfejs platform transakcyjnych banków może się różnić, w tym momencie powinna być dostępna opcja podzielonej płatności. Wykonanie takiego przelewu nie różni się wiele od zlecenia standardowego przelewu wychodzącego. Należy jednak podać nieco więcej danych, między innymi: numer faktury, NIP sprzedawcy, kwotę brutto i kwotę podatku VAT, która trafi na wydzielone subkonto.

Kiedy koniecznie należy zastosować przelew z podzieloną płatnością?

Co do zasady stosowanie mechanizmu płatności podzielonej ma charakter fakultatywny. Oznacza to, że w większości przypadków można, ale nie trzeba decydować się na to rozwiązanie. Wyjątkiem stanowią sytuacje, kiedy spełnione jest co najmniej jedno z dwóch wskazań (zgodnie z art. 108a ustawy o VAT):

  •       kwota płatności jest równa 15 000 złotych bądź wyższa (lub równowartość w walucie obcej);
  •       płatność dotyczy nabycia towarów bądź usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy.

Aby w pełni świadomie korzystać z takiej formy wykonywania przelewów, warto zapoznać się z materiałami źródłowymi – ustawą oraz załącznikami. Jeżeli oferowane usługi bądź sprzedawane produkty nie znajdują się w załączniku do ustawy, wówczas obowiązek stosowania split payment wystąpi tylko wtedy, gdy przelew jest na kwotę o wysokości co najmniej 15 000 złotych.

Źródła:

  1. Art. 108a. – Ustawa o podatku od towarów i usług
  2. https://www.casfera.pl/split-payment-przedsiebiorco-przygotuj-sie/

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Gospodarka Rosji po roku od rozpoczęcia wojny – analiza

0
Pomimo zachodnich sankcji rosyjska gospodarka radziła sobie znacznie lepiej niż oczekiwano: realny PKB skurczył się w ubiegłym roku o zaledwie -2,1%. Perspektywy są jednak trudne. Allianz Trade spodziewa się dalszego spadku o -1%...

Powiew optymizmu dla światowego handlu – ponowne otwarcie Chin

0
Chiny – ponowne otwarcie przebiega pomyślnie, ale to jeszcze nie pora na nadmierną ekscytację. Mobilność w miastach wzrosła, lecz inne wskaźniki sugerują, że nadal nie wszystko wróciło do normy. W centrum uwagi – Powiew...

Czego możemy się spodziewać w światowej gospodarce

0
Początek roku 2023 przyniósł dobre wieści z frontu makroekonomicznego. Europa uniknęła zapowiadanej od dawna recesji, a wzrost wydajności i spowolnienie gospodarcze doprowadziły do gwałtownego spadku cen energii. To z kolei przyczyniło się do pożądanego...