środa, 23 czerwca, 2021
TECHNOLOGIAMetody zarządzania projektem w software house. Chcesz je poznać?

Metody zarządzania projektem w software house. Chcesz je poznać?

-

Metody zarządzania projektem w software house. Chcesz je poznać?

Współpraca z firmą programistyczną to sama przyjemność. Nikt nie będzie porozumiewał się z Tobą, korzystając ze skomplikowanego słownictwa. Chyba, że znasz się na technologicznych rozwiązaniach i będziesz tego oczekiwać. Prace prowadzone są w sposób przejrzysty i uporządkowany. W dowolnej chwili możesz sprawdzić, co zostało już zrobione i co będzie realizowane w dalszej kolejności.

Sam kontakt z software house bywa też inspiracją do wprowadzenia zmian we własnym sposobie funkcjonowania. Nieuchronnie doświadczysz na własnej skórze przyspieszenia, jakie zapewnia metodyczna organizacja i zapragniesz dowiedzieć się o tym więcej.

Metodyka pracy. Jak rozumieć to określenie?

Metodyka pracy to po prostu zbiór zasad organizacji zadań. W samym sformułowaniu nie ma więc nic skomplikowanego. Oczywiście aby daną metodykę można było uznać za skuteczną, musi ona zapewniać lepszą kontrolę nad projektem, osiąganie zaplanowanych celów i poprawę wydajności. Co więcej, konieczne jest, by metodyka umożliwiała łatwą współpracę pomiędzy różnymi zespołami software house i poszczególnymi specjalistami wchodzącymi w ich skład.

Waterfall, czyli metoda klasyczna. Model kaskadowy.

W modelu Waterfall realizacja projektu jest podzielona na etapy. Jak łatwo się domyślić, rozpoczęcie kolejnych faz projektu jest możliwe dopiero po zakończeniu poprzednich. Jednoczesna praca nad różnymi fazami zadania jest tu całkowicie wykluczona. Powrót do wcześniejszych etapów może być zaś utrudniony lub wręcz wymagać rozpoczęcia całego postępowania od początku.

W modelu kaskadowym wszelkie zmiany mogą sprawić, że nie uda się wykonać zaplanowanych działań w terminie. Jest to metodyka najmniej elastyczna, przez co profesjonalne firmy typu software house zdecydowanie od niej odchodzą. Trzeba jednak przyznać, że jest zdecydowanie najprostsza do zrozumienia i wdrożenia.

Sprawdź, czym są metodyki projektowania oprogramowania oparte o manifest Agile.

Ponieważ klasyczne metody zarządzania projektami miały wiele wad, w 2001 r. powstał tak zwany manifest Agile. Zawierał on 12 zasad, z których można wyciągnąć najważniejsze założenia zwinnych metod wytwarzania oprogramowania. Celem było dostarczenie programów wysokiej jakości w jak najkrótszym czasie. Jest to możliwe dzięki równoległej pracy zespołów specjalistów, których obdarza się pełnym zaufaniem. Posiadają oni niezbędne do realizacji założeń narzędzia oraz umiejętności.

W metodykach zwinnych poszczególne ekipy mają sporą autonomię w zarządzaniu pracą. Zdecydowano się również na dopuszczenie możliwości zmiany wymagań w dowolnej fazie realizacji projektu. A przy tym dążono do jak największej prostoty całego procesu bez utraty jakości. Jak łatwo się domyślić, zaowocowało to zdecydowanym przyspieszeniem prac.

Scrum i Kanban we współpracy z software house.

Założenia manifestu Agile mogą być realizowane na różne sposoby. Najbardziej popularne metody to Scrum i Kanban.

Kanban jest oparty o tablice, na których widać pracę wszystkich zespołów jednocześnie. Zadania przydzielone są do prostych kategorii typu: do zrobienia, w trakcie i wykonane. Dzięki temu project manager może w dowolnej chwili określić, czy ekipy pracują symultanicznie, czy też występuje ryzyko powstania opóźnienia. W takiej sytuacji dokonuje się poprawek w zaplanowanych zadaniach tak, by maksymalnie wykorzystać cały przydzielony zespołom czas.

Metodyka Scrum polega na podziale całego zakresu prac na krótsze okresy nazywane sprintami. Każdy sprint kończy się zwykle wytworzeniem niewielkiego, samodzielnie działającego kawałka oprogramowania. Codzienne spotkania pozwalają sprawować stałą kontrolę nad postępem projektu. Pod koniec sprintu następuje zaś spotkanie podsumowujące, na które przygotowuje się całą niezbędną dokumentację.

Chcesz oddać tworzenie dedykowanej aplikacji mobilnej lub webowej w ręce programistów, którzy wykorzystują metodyki zwinne? Skontaktuj się z Applover.com i opisz funkcjonalności, na których Ci zależy. Już przy pierwszej rozmowie zobaczysz, czym różni się zwinne zarządzanie od klasycznej współpracy.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...