GOSPODARKANadzieje na szybsze ożywienie polskiego przemysłu gasną

Nadzieje na szybsze ożywienie polskiego przemysłu gasną

Nadzieje na szybsze ożywienie polskiego przemysłu gasną

Na początku nowego roku opublikowano grudniowy wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce, który rozczarował. Wyhamowanie aktywności było wyraźniejsze niż oczekiwano (z 48,7 pkt do 47,4 pkt wobec rynkowych szacunków na poziomie 48,5 pkt). Tym samym aktywność w polskim przemyśle spadła 20. miesiąc z rzędu, ale należy zauważyć, że wartość indeksu jest najwyższa od marca 2023 r. Grudniowy spadek nastąpił po zaskakująco silnej poprawie w listopadzie. Liczba nowych zamówień była niższa w grudniu przez niemal rekordowy miesiąc, a zatrudnienie spadło 19. miesiąc z rzędu, ale w najniższym tempie od czerwca ubiegłego roku. Inflacja konsumencka CPI w grudniu wyniosła wstępnie +0,1% m/m i +6,1% r/r.

Grudniowe dane PMI z sektora produkcyjnego w Niemczech i strefy euro zostały zrewidowane w górę, ale spadek aktywności jest nadal bardzo wyraźny. Dane z Niemiec sugerują jednak, że najgorsze spowolnienie tamtejszy sektor wytwórczy ma już prawdopodobnie za sobą. Niemiecka inflacja CPI przyspieszyła w grudniu do 3,7% r/r (z 3,2% r/r), ale był to przede wszystkim efekt rządowej pomocy energetycznej dla niemieckich gospodarstw domowych pod koniec 2022 r. Indeks ISM dla amerykańskiego przemysłu wzrósł w grudniu, ale nadal pozostaje poniżej neutralnego poziomu 50 punktów, a raport ADP (164 tys.) zaskoczył dobrymi wynikami.

Euro osłabiło się w stosunku do dolara i w piątek rano znajdowało się nieco powyżej poziomu 1,09 USD/EUR. Złoty początkowo osłabił się w stosunku do euro do poziomu 4,375 PLN/EUR, ale odrobił straty i zakończył dzień w pobliżu poziomu 4,345 PLN/EUR (piątek rano). W stosunku do dolara złoty osłabił się do poziomu 4 PLN/USD.

AKCENTA CZ a.s.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...