INWESTYCJEPodatkowe bolączki inwestorów - jakie aktywo najkorzystniej rozliczyć w zyskach z inwestycji?

Podatkowe bolączki inwestorów – jakie aktywo najkorzystniej rozliczyć w zyskach z inwestycji?

Podatkowe bolączki inwestorów – jakie aktywo najkorzystniej rozliczyć w zyskach z inwestycji?

Do 2 maja podatnicy muszą rozliczyć się z fiskusem z dochodów uzyskanych w 2021 roku. Warto wiedzieć, że dotyczy to także inwestorów, którzy zobligowani są odprowadzić podatek od wypracowanych i wypłaconych zysków kapitałowych. Co ciekawe, w wielu przypadkach z zapłacenia podatku jesteśmy zwolnieni, kiedy inwestujemy w złoto. A jak wygląda to w przypadku nieruchomości, kryptowalut czy papierów wartościowych?

W tym roku czas na rozliczenie z fiskusem wyznaczono między 15 lutego a 2 maja. Nie tylko przedsiębiorcy czy osoby fizyczne muszą złożyć odpowiedni PIT. Inwestorzy, którzy w 2021 roku przeprowadzali transakcje przy wykorzystaniu różnych instrumentów finansowych, także muszą podliczyć swoje zyski i straty z zakończonych transakcji.

Warto wiedzieć, że podatek należy odprowadzić nie tylko od naszych dochodów z umów czy prowadzonych działalności, ale również od inwestycji. Przykładowo od uzyskanych dochodów z ulokowania kapitału w akcjach, obligacjach czy funduszach inwestycyjnych należy zapłacić podatek. Jego stawka wynosi 19 proc. Co ciekawe, złoto inwestycyjne w wielu przypadkach jest wyłączone z konieczności wniesienia dodatkowych opłat poza ceną aktywa – wskazuje Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu, Tavex.

Sprzedaż złota jest zwolniona z 23 proc. stawki podatku VAT. Co więcej, następuje to niezależnie od sposobu dokonywania transakcji – czy realizowana jest przez osobę fizyczną, czy z poziomu działalności gospodarczej. Żeby jednak zwolnienie było możliwe w pierwszej kolejności należy mieć pewność, że złoto inwestycyjne sprzedawane jest po pół roku od jego nabycia oraz spełnia warunki określone przez ustawodawcę w art. 122 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zwolnienie z podatku VAT nie obejmuje natomiast złota w postaci nieobrobionej, m.in. granulatu złota czy złotej biżuterii. W obu wymienionych przypadkach, jak również w odniesieniu do innych metali szlachetnych – w tym srebra inwestycyjnego – obowiązuje 23 proc. stawka podatku VAT.

Jedną z głównych zalet inwestycji w fizyczne złoto są podatki, a właściwie korzyści podatkowe, które niesie za sobą ulokowanie kapitału w tym kruszcu. Wiadomo jednak, że korzyści fiskalne nie zawsze są takie same i zależą od wielu czynników – mówi Aleksandra Olbryś, Analityk ds. Rynku Złota Tavex. Osoby fizyczne są zobowiązane do zapłaty podatku PIT na zasadach ogólnych – tj. według skali podatkowej 17 proc. lub 32 proc. – w przypadku osiągnięcia dochodu tytułem sprzedaży fizycznego złota inwestycyjnego przed upływem 6 miesięcy od dnia zakupu. Jeśli sprzedaż nastąpi po upływie 6 miesięcy, osoba fizyczna nie ma takiej konieczności. Potwierdza się więc twierdzenie, że złoto jest idealną inwestycją długoterminową – dodaje.

Jednakże osoby fizyczne inwestujące w złoto są zobligowane do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupach od innych osób fizycznych. Taki wymóg będzie konieczny, gdy dokonujemy transakcji sprzedaży, a cena złotej sztabki lub monety przekroczy 1000 PLN.

Co ciekawe, środki finansowe uzyskane w wyniku obrotu kryptowalutami, również należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym. Sytuacja prawna została jasno określona po 2019 roku, kiedy wirtualne waluty zyskiwały na popularności. Przychody z takich inwestycji są definiowane jako przychody z kapitałów pieniężnych i traktowane na równi z papierami wartościowymi czy akcjami, a więc należy od nich odprowadzić podatek dochodowy wynoszący 19 proc.

Nawet w przypadku nieruchomości nabytych w celach inwestycyjnych, które dla respondentów badania firmy Tavex za 2021 rok były najatrakcyjniejszym aktywem do zainwestowania (32 proc.), należy złożyć odpowiednią deklarację PIT. Sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu w wysokości 19 proc. dochodu.

Powyższy materiał ma charakter informacyjny, a zawarte w nim szczegóły nie powinny być interpretowane jako profesjonalne porady prawne lub podatkowe.  

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...