czwartek, 10 kwietnia, 2025

Polscy inwestorzy gotowi na obniżki stóp

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Polscy inwestorzy rozpoczęli już rotację aktywów związanych z obniżkami stóp procentowych na świecie. Zwiększyli udział w swoich portfelach akcji spółek z branży dóbr luksusowych i technologicznych, które powinny szczególnie zyskiwać na obniżkach stóp. Polscy inwestorzy cały czas najchętniej inwestują w spółki finansowe i banki, mając nadzieje, że ich zyski nie spadną się w okresie malejących stóp. 

Obniżki stóp procentowych w Europie i USA to proces, który wpływa na tak zwaną rotację aktywów. Oznacza to, że inwestorzy zmieniają swoje portfele inwestycyjne, promując branże zyskujące na obniżkach stóp procentowych. Wśród takich branż znajdują się branża dóbr luksusowych oraz spółki technologiczne.

Niedawna obniżka stóp procentowych przez FED była z niecierpliwością oczekiwana zarówno przez firmy, jak i inwestorów. We wrześniu FED dokonał większej obniżki o 50 pb, a rynek spodziewa się dalszych cięć do końca roku. Europejski Bank Centralny (EBC) obniżył stopy procentowe dwukrotnie w ciągu ostatnich trzech miesięcy i zmierza w kierunku kolejnych obniżek, ponieważ nowe dane pokazują osłabienie europejskiej gospodarki. W Polsce w tym roku obniżki stóp nie będzie, ale istnieje szansa na zmiany w przyszłym roku. Spadek stóp procentowych wpływa na całą gospodarkę, jednak szczególnie korzystnie oddziałuje na wybrane branże. Inwestorzy dobrze zdają sobie z tego sprawę i dostosowują swoje portfele inwestycyjne już na etapie zapowiedzi obniżek.

Niższe stopy procentowe są generalnie uważane za katalizatory wzrostu, ponieważ obniżają koszty zaciągania kredytów dla konsumentów i firm. To pobudza zarówno konsumpcję, jak i inwestycje. Podczas gdy w UE konsumpcja stanowi około 53 proc. PKB, w USA jest to prawie 68 proc. W rezultacie, niższe stopy mogą prowadzić do zwiększenia akcji kredytowej, wzrostu inwestycji, wyższych zysków firm i dynamiczniejszego wzrostu gospodarczego, co przekłada się na rosnące ceny akcji.

Jak wynika z najnowszego kwartalnego badania Puls Inwestora Indywidualnego, opublikowanego przez eToro, w ciągu ostatnich trzech miesięcy polscy inwestorzy rozpoczęli proces rotacji aktywów. Oczywiście zmiany w portfelach inwestycyjnych mają charakter ewolucyjny, dlatego nie są gwałtowne. Niemniej jednak, dobrze odzwierciedlają globalne trendy, widoczne także w decyzjach Polaków.

Branża dóbr luksusowych (consumer discretionary) uznawana jest za dobrze radzącą sobie w środowisku niskich stóp procentowych. Jest tak, ponieważ niższe stopy obniżają koszty kredytów, co ułatwia konsumentom finansowanie zakupu drogich towarów, takich jak samochody, elektronika, sprzęt AGD czy wakacje. W ciągu ostatnich trzech miesięcy, odsetek Polaków posiadających akcje spółek z tej branży wzrósł z 33 proc. do 38 proc.

W portfelach Polaków znacznie wzrósł także udział spółek technologicznych – z 34 proc. do 41 proc. Spółki te zyskują na spadku stóp procentowych, ponieważ potrzebują dużej ilości kapitału na rozwój, a niższe stopy obniżają koszty pożyczek, co zwiększa rentowność ich działalności. Mimo że w ubiegłym roku to właśnie sektor technologiczny, zwłaszcza spółki z grupy „Magnificent 7” (Apple, Microsoft, Google, Amazon, Nvidia, Meta Platforms i Tesla), wyprowadził amerykański rynek akcji na nowe szczyty, obniżki stóp procentowych powinny przynieść im kolejne korzyści.

Rosnąca popularność w portfelach polskich inwestorów dotyczy także branż defensywnych, które dobrze radzą sobie w okresach spowolnienia. Część inwestorów zabezpiecza się przed scenariuszem twardego lądowania amerykańskiej gospodarki. Udział spółek z sektora usług komunalnych (utilities) wzrósł z 30 proc. na 35 proc., a ochrony zdrowia (healthcare) z 22 proc. na 27 proc.

Polscy inwestorzy nadal są także zwolennikami branży finansowej i banków, które najczęściej znajdują się w ich portfelach. Udział tej branży w ostatnim kwartale praktycznie nie uległ zmianie. Widać, że polscy inwestorzy wierzą, że instytucje finansowe będą w stanie generować wysokie zyski nawet w środowisku niskich stóp procentowych. Zarówno w Polsce, jak i na świecie widoczny jest trend, że banki coraz więcej zarabiają na opłatach i prowizjach, a nie na marży odsetkowej, co jest typowe w okresach niższych stóp procentowych. Warto także zauważyć, że Polscy inwestorzy nie zwiększyli także ostatnio swojej ekspozycji na branże surowcową i energetyczną.

Tabela: Udział procentowy inwestorów, którzy deklarują, że posiadają w swoich portfelu inwestycyjnym akcje z danej branży (dane z III kwartału 2024 vs II kwartał 2024)

Branża Q3 2024 Q2 2024
Usługi finansowe (banki, ubezpieczenia) 63% 64%
Technologia (oprogramowanie, półprzewodniki) 41% 34%
Dobra konsumpcyjne (handel online, auta) 38% 33%
Nieruchomości (REITs) 37% 42%
Komunikacja (media społecznościowe, telekomunikacja) 35% 30%
Usługi komunalne (energia elektryczna, woda) 35% 30%
Energia (ropa, gaz) 35% 32%
Podstawowe dobra konsumpcyjne (żywność, napoje) 31% 30%
Ochrona zdrowia (farmacja, biotechnologia) 27% 22%
Przemysł (maszyny, kolej, lotnictwo) 25% 19%
Surowce (górnictwo) 18% 17%

Źródło: eToro

Paweł Majtkowski, analityk eToro w Polsce

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Trump kontra Glapiński – kto bardziej wstrząsnął rynkiem?

Wczoraj na rynku mieliśmy pojedynek silnych charakterów – kto...

Cisza przed kolejną burzą? Rynki stabilizują się po nerwowym otwarciu tygodnia

Media biznesowe są zalane artykułami o cłach. Sytuacja wygląda,...

Rynki w cieniu wojen celnych: chwilowe odbicie czy początek większego trendu?

Rynki chcą wierzyć w lepszy czas, o czym świadczą...

(C)zarny (Ł)abędź (A)takuje

Czerwień to kolor, którym giełdy przywitały nowy tydzień. Spadki...

Złoto i srebro pod presją zmienności. Po korekcie wraca popyt na metale szlachetne

Złoto i srebro odnotowują wzrost popytu po jednej...

Podobne tematy

Kurs dolara rośnie po decyzji Fed – złoty pod presją

Fed wczoraj nie obniżył stóp procentowych, jednak analitycy chcą...

Od Amazon do Visa – jak zmienia się krajobraz sponsorów Formuły 1

Wczoraj Nvidia zaprezentowała wyniki za 4. kwartał. Firma zanotowała...

Kurs dolara najniżej od 4 miesięcy – czy amerykańska waluta odzyska siłę?

W przeciwieństwie do rozchwianych giełd, sytuacja na rynku walutowym...

Polityka monetarna EBC: kurs euro czeka na kluczowe sygnały

Obniżka stóp procentowych EBC o 25 pb. w tym...

Premiera nowego iPhone’a już jutro – czy Apple poprawi wyniki sprzedaży?

Już jutro odbędzie się prezentacja nowych produktów Apple. Nieoficjalnie...

Kurs euro w dół: czy doczekamy się 4 zł za euro?

Wykres kursu euro do złotego może ostatnio robić wrażenie...

Europa musi przygotować się na rosnącą falę cyberataków. Polska na czele stawki

Europa staje w obliczu rosnącego zagrożenia cybernetycznego. W 2024...

Kurs dolara rośnie – niepewność na rynkach sprzyja USD

Kończy się burzliwy miesiąc i burzliwy tydzień. W ostatnich...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie