środa, 16 kwietnia, 2025

Przedsiębiorcy coraz częściej wybierają upadłość konsumencką – niższe koszty i uproszczona procedura

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Najnowsze dane Monitora Sądowego i Gospodarczego oraz Krajowego Rejestru Zadłużonych pokazują, że do końca września br. upadło w Polsce 331 firm. To niewiele zważywszy na to, co realnie dzieje się na rynku. Okazuje się, jednak, że prawie 1800 przedsiębiorców ogłosiło w tym czasie upadłość konsumencką. Dlaczego polskie firmy wybierają taki sposób bankrutowania?

Mali przedsiębiorcy lub spółki cywilne mają wybór i dylemat czy składać wniosek o upadłość jako firma, czy po zamknięciu działalności gospodarczej jako konsument. Możliwe stało się to dzięki znowelizowaniu w 2020 roku ustawy “Prawo Upadłościowe”. Nowelizacja ta wprowadziła zapis o traktowaniu dłużników prowadzących kiedyś jednoosobową działalność gospodarczą w taki sam sposób jak konsumentów. Mogą więc ogłosić upadłość na podobnych zasadach jak robią to osoby fizyczne, niezależnie, czy prowadzą lub prowadzili działalność gospodarczą. I jak widać, coraz chętniej z tego korzystają.

Upadłość przedsiębiorcy droższa

– Procedura związana z wnioskiem o upadłość przedsiębiorcy wiąże się z większymi kosztami. Opłata sądowa i zaliczka sięgają aktualnie kwoty ponad 8000 złotych. Aby upadłość została ogłoszona, muszą zostać zabezpieczone odpowiednie środki pieniężne lub majątek, który będzie wystarczający na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego i chociaż część na zaspokojenie wierzycieli. – wyjaśnia Przemysław Furmanek z Kancelarii Lege Restrukturyzacje.

W przypadku upadłości konsumenckiej byłego przedsiębiorcy opłata od wniosku wynosi 30 zł i jest ogłaszana wobec każdego niewypłacalnego konsumenta, niezależnie od stanu majątkowego. Jednak popularność upadłości konsumenckiej przedsiębiorców nie wynika tylko z powodu niższych kosztów. Pozwala ona także skorzystać z elementów upadłości przedsiębiorcy, czyli ustalenie planu spłaty i częściowego umorzenia zobowiązań.

Wszystko może zgarnąć syndyk

– Upadłość konsumencka ma niewątpliwe zalety względem upadłości firmy. Dotyczy to szczególnie niewielkich działalności gospodarczych, gdzie były przedsiębiorca nie zamierza szybko wracać do prowadzenia biznesu. Niestety, taki przedsiębiorca korzystając z upadłości konsumenckiej naraża się na orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej od 1 roku do 10 lat za brak złożenia wniosku o upadłość w ustawowym terminie. – tłumaczy Przemysław Furmanek z Kancelarii Lege Restrukturyzacje.

Ekspert zwraca także uwagę na inny problem upadłości firmy. W toku postępowania upadłościowego przedsiębiorca, który chce utrzymywać się z obrotów swojej działalności napotyka przepisy, które nie zapewniają wprost kwoty wolnej od zajęcia przez syndyka. Chcąc więc oddłużyć również siebie, taki przedsiębiorca musi po zakończonym postępowaniu złożyć wniosek o ustalenie planu spłaty, na co nie zawsze Sąd się zgadza.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Miliony faktur, tylko 31 postępowań. UOKiK nieskuteczny w walce z zatorami płatniczymi

Po przeanalizowaniu niemal 3 milionów faktur, Urząd Ochrony...

MSP czekają na przelew średnio 13,5 dnia. Transport i gastronomia z najdłuższymi terminami

W I kw. tego roku przedsiębiorcy z kategorii...

Zadłużenie Polaków rośnie z wiekiem. Najwięcej do spłaty mają osoby 45–54 lata

Długi rosną wraz z wiekiem i są najwyższe...

Inicjatywa SprawdzaMY – ósma tura pomysłów wybrana do analiz przez Zespoły Eksperckie

Ósma tura zgłoszonych rozwiązań obejmuje 25 propozycji, z których...

Raport PSF: Fotowoltaika w Polsce potrzebuje pilnych zmian prawnych

Polska fotowoltaika stoi na rozdrożu. Mimo dynamicznego wzrostu, sektor...

Podobne tematy

Formę opodatkowania można zmienić tylko do 20 lutego – ważny termin dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy mają możliwość zmiany wybranej formy opodatkowania. Nie mogą...

Fabrity S.A. konsoliduje działalność

Sąd rejestrowy sfinalizował proces połączenia Fabrity Holding z zależną...

Frankowicze wyraźnie odpuszczają mediacje z bankami

W ub.r. zainicjowano w Sądzie Polubownym przy Komisji Nadzoru...
00:02:03

Zmiany w Radzie Dialogu Społecznego: czy konsolidacja pracodawców jest konieczna?

Rada Dialogu Społecznego (RDS) jest najważniejszą instytucją krajowego dialogu...

Numery ksiąg wieczystych to dane osobowe – przełomowy wyrok NSA

28 stycznia 2025 r. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał...

Projekt ustawy anty-SLAPP już gotowy. Koniec bezpodstawnej krytyki?

Unia Europejska nałożyła na kraje członkowskie obowiązek implementacji przepisów...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie