PRACA I KARIERARola technologii w zmianach na rynku pracy, czyli jak dostosować się do...

Rola technologii w zmianach na rynku pracy, czyli jak dostosować się do nowych realiów?

Rola technologii w zmianach na rynku pracy, czyli jak dostosować się do nowych realiów?

Postęp technologiczny nabrał takiego tempa, że nowe wynalazki powstają niemal każdego dnia. Przekonujemy się o tym zarówno w życiu codziennym, jak i zawodowym. Czwarta rewolucja przemysłowa zmienia sposób wytwarzania i dystrybucji dóbr, ale również ich konsumpcji. Rozwiązania, które jeszcze dla naszych rodziców stanowiły fantastykę, dla nas są już codziennością – wystarczy wspomnieć choćby o nawigacji w samochodzie czy o możliwościach najnowszych modelów smartfonów i błyskawicznym rozwoju AI. Co oznacza postęp technologiczny dla pracowników i pracodawców, a także dla młodych osób, dopiero wchodzących na rynek pracy?

Jak nowe technologie wpływają na pracę?

Rozwój technologii ma z założenia ułatwiać, a nie utrudniać pracę. Choć do pewnych rozwiązań na początku trudno jest się przyzwyczaić, to szybko stają się one standardem. Nie inaczej wygląda kwestia zastosowania nowinek technologicznych w miejscu pracy.

Dzięki wdrożeniu innowacyjnych rozwiązań możemy pracować szybciej i bardziej wydajnie, a jednocześnie z większą satysfakcją. Wystarczy sięgnąć po kilka przykładów: arkusz kalkulacyjny, choć nauka jego obsługi trochę trwa, wielokrotnie przewyższa możliwości kalkulatora (który przecież sam niedawno stanowił innowację). Systemy mailingowe ułatwiają komunikowanie treści dużej liczby odbiorców jednocześnie. Dane o każdym z klientów gromadzimy w intuicyjnych systemach CRM. Nowości nie należy więc się bać – lepiej skoncentrować się na ich jak najlepszym wykorzystywaniu.

Przemysł 4.0 – czego można się spodziewać w firmach produkcyjnych?

Być może najbardziej dynamicznie nowe technologie wchodzą do firm produkcyjnych. Żyjemy w czasach czwartej już rewolucji przemysłowej. Poprzednie związane były z wynalezieniem maszyny parowej, linii produkcyjnej oraz komputera, obecna polega na połączeniu urządzeń w sieci bazujące na sprzężeniach zwrotnych.

Proste prace manualne coraz częściej wykonują precyzyjnie zaprogramowane roboty (charakterystyczne np. dla branży automotive). Do firm wkracza również automatyzacja, umożliwiająca zdjęcie z człowieka części procesów decyzyjnych. To same maszyny, bazując na dostarczanych danych i na wyuczonych modelach, są w stanie dobierać optymalne parametry. Wkrótce na dobre w naszą codzienność wkroczy autonomizacja, dająca komputerom jeszcze większe kompetencje (np. samochody bez kierowcy).

Przyszłościowe są tylko te firmy, które nie boją się zmian. Opieranie się rozwojowi oznacza stopniowy odpływ zamówień i klientów. Jeśli chcesz sprawdzić, które przedsiębiorstwa w twojej okolicy działają zgodnie z ideą Przemysłu 4.0, przeczytaj opinie o nich na GoWork.pl.

Sztuczna inteligencja – czy odmieni pracę umysłową?

Przeciwnicy rozwoju technologicznego snują ponure wizje o robotach, które zamiast odciążyć człowieka, odbierają mu zdolność kreatywności i ekspresji artystycznej – bo wszystko robią lepiej. W rzeczywistości sztuczna inteligencja może pomóc nam zwłaszcza w tych pracach, które wydają się nam nudne lub mało ambitne. AI napisze tekst naszpikowany frazami kluczowymi, ale nie wnikliwy artykuł badawczy. Wygeneruje obraz, ale nie nada mu indywidualnego rysu. Zapewne miną jeszcze całe dziesięciolecia, zanim jakaś maszyna przejdzie tzw. test Turinga, czyli udowodni, że nie sposób jej odróżnić od człowieka.

Tymczasem jednak warto nawiązywać współpracę z firmami, które nie boją się korzystać z nowych technologii, a jednocześnie cenią pracę specjalistów. Ofert szukaj bezpiecznie i wygodnie na GoWork.pl.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...