sobota, 26 listopada, 2022
BIZNESRuszyła lawina restrukturyzacji polskich firm

Ruszyła lawina restrukturyzacji polskich firm

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Ruszyła lawina restrukturyzacji polskich firm

To już niemal pewne. W 2022 roku rozpocznie się najwięcej postępowań restrukturyzacyjnych firm w historii tego narzędzia prawnego. W styczniu ogłoszono 82 restrukturyzacje, a we wrześniu br. – 261. I jak twierdzą eksperci, to dopiero początek.

Jak podaje Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, w ciągu pierwszych 9 miesięcy tego roku ogłoszono w sumie 1539 postępowań restrukturyzacyjnych. W całym 2021 roku postępowań takich wszczęto 1888. Wydaje się niemal pewne, że 2022 rok będzie rekordowy pod względem działań restrukturyzacyjnych w polskich firmach.

Zaczynamy zbierać pokłosie wstrząsów w gospodarce w ostatnich 2 latach. Kropkę nad i postawił konflikt na Ukrainie i wszystko, co temu towarzyszy. Nie mam dobrych informacji – to dopiero początek tej lawiny. – mówi Przemysław Furmanek z Kancelarii Lege Restrukturyzacje. – Pozostaje mieć nadzieję, że restrukturyzacji będzie więcej niż upadłości. – dodaje.

W grudniu 2021 roku zniknęło z polskiego prawa uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne, które biło rekordy popularności wśród firm będących w tarapatach finansowych. Mimo to od stycznia tego roku mamy nieustanny wzrost wszczętych postępowań restrukturyzacyjnych. Najpopularniejsze obecnie jest postępowanie o zatwierdzenie układu – to 90% wszystkich postępowań. Na drugim miejscu znajduje się postępowanie sanacyjne (4,4%) i przyspieszone postępowanie układowe (4,1%).

Duży udział postępowania o zatwierdzenie układu nie jest zaskoczeniem. Mamy tutaj do czynienia z najszybszą, najprostszą, no i najtańszą procedurą. Postępowanie to jest adresowane do mniejszych firm, których zadłużenie nie jest przesadnie duże. Odbywa się ono prawie bez udziału sądu. Jedynym wymogiem jest zatrudnienie doradcy restrukturyzacyjnego, który pomoże przygotować porozumienie, czyli układ, dłużnika z wierzycielami. – wyjaśnia Przemysław Furmanek z Kancelarii Lege Restrukturyzacje.

Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, najwięcej postępowań restrukturyzacyjnych dotyczy indywidualnych działalności gospodarczych (56,79%), gospodarstw rolnych (19,62%) i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (18,32%). Do końca września 2022 roku najwięcej postępowań rozpoczęto w województwie mazowieckim (16,7%) i śląskim (12,02%). Działy gospodarki z największą liczbą postępowań to: rolnictwo (21,31%), handel (19,23%) i przetwórstwo przemysłowe (12,22%).

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Rentowność czy płynność – Black Friday w trudnych dla sprzedawców czasach

0
Wartość sprzedaży detalicznej artykułów drugorzędnej potrzeby w USA (artykuły trwałego użytku, odzież, rozrywka i rekreacja) osiągnęła najwyższą wartość w III kwartale 2022 roku, głównie dzięki wysokim cenom. W tym samym okresie sprzedawcy detaliczni...

W 2023 czekają nas dwucyfrowe spadki cen nieruchomości

0
Czy ceny nieruchomości spadną w najbliższej perspektywie? Czy spready, tj. różnice pomiędzy stopami kapitalizacji dla nieruchomości a rentownościami dziesięcioletnich obligacji skarbowych, powrócą do poziomów zbliżonych do historycznych średnich? Na te i inne pytania w...

Jak ocenić wartość dzieła sztuki? Poradnik inwestora

0
Skuteczna inwestycja w sztukę nie musi być dziełem przypadku, a wbrew pozorom może – a nawet powinien – być to zakup podyktowany logiką.  Co liczy się zatem zamiast tzw. dobrego smaku? Co – oprócz...