NIERUCHOMOŚCIRynek magazynowy z optymistycznymi prognozami na 2024 rok

Rynek magazynowy z optymistycznymi prognozami na 2024 rok

Rynek magazynowy z optymistycznymi prognozami na 2024 rok

Branża logistyczno-magazynowa w 2023 roku zmagała się z wieloma wyzwaniami związanymi ze spadkiem popytu na powierzchnie magazynowe oraz wzrostem stopy pustostanów. 2024 rok rysuje się dobrymi perspektywami, związanymi ze stabilizacją czynszów oraz zwiększeniem aktywności inwestycyjnej w sektorze.

Rok 2023 charakteryzował się zmniejszeniu popytu na powierzchnię przemysłowo-logistyczne. Należy jednak wskazać, że lata poprzedzające cechowały się w tym zakresie największym zainteresowaniem najemców w historii tego rynku. Przez cały zeszły rok miał miejsce trend wzrostowy pustostanów, który w III kwartale 2023 wynosił 7,7%. Odnotowano również spadek powierzchni w budowie z 4,8 mln m2 w 2022 roku do 2,5 mln m2 w III kwartale 2023 roku.

-Druga połowa 2023 roku wywarła na sektorze budowlanym konieczność przewartościowania warunków realizacji projektów. Koszty budowy w ostatnich 12 miesiącach ustabilizowały się, a takie elementy jak ceny materiałów budowalnych spadały. Zwiększyła się dostępność generalnych wykonawców oraz skrócił czas realizacji inwestycji. Daje to podstawy do ożywienia sektora zwarzywszy, że Polska nadal pozostaje jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji magazynowo – przemysłowych w Europie. – wskazał Rafał Wójcik Prezes Zarządu Roof Renovation S.A.

Stabilizacja sytuacji gospodarczej w Polsce w 2024 roku pozwoli na zwiększenie aktywności inwestorów. Prognozy gospodarcze związane z ustabilizowaniem inflacji, wzrostów PKB oraz spadkiem stóp procentowych, dają podstawę do poprawy poziomu inwestycji, w szczególności na rynku powierzchni przemysłowo-logistycznych.

-Podstawą ożywienia sektora będzie dalszy rozwój branży motoryzacyjnej w kraju, szczególnie w zakresie produkcji baterii do samochodów elektrycznych. Dodatkowo rozwój infrastruktury morskiej w Polsce będzie niósł za sobą inwestycje w powierzchnie logistyczne i przemysłowe w regionach nadbałtyckich. Już dziś dotychczasowa wielka piątka regionów sektora magazynowego obejmująca: Warszawę, Górny Śląsk, Łódź, Wielkopolskę oraz dolny Śląsk, rozszerzyła się o trzy nowe obszary: tj. Kraków, Szczecin i Trójmiasto. – powiedział Rafał Wójcik Prezes Zarządu Roof Renovation S.A.

Zgodnie z przewidywaniami analityków dopiero druga połowa 2024 roku zapowiada zmianę sytuacji gospodarczej oraz makroekonomicznej Polski i rozpoczęcie nowych inwestycji w kraju i sektorze magazynowo – przemysłowym.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...