NIERUCHOMOŚCIBoom na luksusowy najem dobiega końca

Boom na luksusowy najem dobiega końca

Boom na luksusowy najem dobiega końca

Według indeksu śledzącego zmiany cen na rynku najmu nieruchomości luksusowych, Prime Global Index, publikowanego kwartalnie przez firmę Knight Frank, najem w 10* śledzonych miastach, na koniec IV kwartału 2023, podrożał o 5,2% w stosunku do końca grudnia 2022 roku. Rok wcześniej wartość ta wynosiła 10,2%, co oznacza spadek dynamiki wzrostu cen o połowę.  

Najważniejsze wnioski:

  • Odnotowany teraz wzrost cen jest najniższym od III kwartału 2021 roku. Niemniej jednak jest cały czas wyższy niż długoterminowa średnia sprzed pandemii.
  • W ujęciu 3-miesięcznym, czyli tak jak prowadzone są zestawienia, średni wzrost czynszów spadł o 0,6%. Oznacza to pierwszy kwartalny spadek od I kwartału 2021 r.
  • Sydney zajmuje pierwsze miejsce pod względem wzrostu cen najmu luksusowych nieruchomości. W ciągu roku wzrosły one o 18,1% w ujęciu rocznym i 4% kwartalnym.
  • W ostatnim kwartale 2023 roku czynsze za nieruchomości premium w Nowym Jorku spadały z każdym miesiącem. Miasto znajduje się na samym dole rankingu, notując spadek cen o -0,3% w ujęciu rocznym i o -2,5% w ujęciu kwartalnym.

„W ciągu ostatnich trzech lat ceny najmu nieruchomości luksusowych biły swoje rekordy. Wynikało to z wysokiego popytu i braku nowej podaży na rynku. Wpływ na popyt miał okres stabilizacji na rynku pracy. Ceny, które rosły czterokrotnie szybciej niż długoterminowa średnia sprzed pandemii, teraz zwolniły i rosną jedynie dwukrotnie szybciej niż w tamtym okresie. Oceniamy, że w 2024 roku ceny się ustabilizują”skomentował Liam Bailey, Global Head of Research w Knight Frank.

*Indeks śledzi ceny najmu w 10 miastach: Nowy Jork, Londyn, Singapur, Toronto, Sydney, Genewa, Monako, Tokio, Auckland, Hong Kong.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...