wtorek, 15 kwietnia, 2025

Widełki płacowe w ogłoszeniach o pracę

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Trend publikowania informacji o wynagrodzeniu w ogłoszeniach o pracę od lat jest standardem w wielu krajach zachodnich. W naszym kraju jego stosowanie w praktyce raczkuje, ale ze strony polityków, jak i organizacji związanych z rynkiem pracy pojawia się coraz większy nacisk na wprowadzenie takiego obowiązku. Projekt nowelizacji kodeksu pracy, który w połowie marca poparła większość posłów wszystkich ugrupowań, trafił do sejmowej Komisji Nadzwyczajnej. 

Oferty pracy, które zawierają informacje o przyszłym wynagrodzeniu na danym stanowisku, oszczędzają czas i pieniądze zarówno kandydatów, jak i pracodawców. W Polsce wymóg publikowania widełek płacowych w każdym ogłoszeniu jako pierwszy i jedyny w Polsce wprowadził już 4,5 roku temu wprowadził portal ogłoszeniowy rekrutacyjny No Fluff Jobs.

– Jawność płac i szeroko pojęta transparentność wobec kandydata może w znacznym stopniu przyczynić się do skrócenia czasu rekrutacji. Jest dla nas także symbolem dojrzałości rynku – przekonuje Magda Gawłowska-Bujok, COO No Fluff Jobs.

Istnieje szereg ważnych przesłanek, dlaczego małe i duże organizacje szukające pracowników powinny to robić. Najważniejsza zamyka się w jednym zdaniu: jak podaje portal Money.pl podanie w ogłoszeniu widełek płacowych wpływa na wzrost zainteresowania ofertami o pracę aż o 30 proc. Jeśli chodzi o rekruterów nawet 89 proc. uważa, że jawność wynagrodzeń na etapie ogłoszenia może uprościć proces rekrutacji. Z sondażu portalu Wirtualna Polska wynika bowiem, że oczekuje tego aż 90 proc. osób szukających pracy. Najbardziej przychylni pomysłowi – 100 proc. poparcia – są młodzi w wieku 18-24 lata – wynika z kolei z badania IBRiS.

Podobne wyniki przyniosła ankieta No Fluff Jobs. 90 proc. kandydatów odpowiedziało, że jawne widełki płacowe to ważny element ogłoszenia o pracę. Jeśli chodzi o branżę IT – aż 97 proc. pytanych specjalistów ocenia publikowanie informacji o wynagrodzeniu dobrze lub bardzo dobrze.

Z badania Interviewme przeprowadzonego pod patronatem Harvard Business Review Polska wynika z kolei, że dla 86 proc.  kandydatów do pracy wynagrodzenie ma decydujący wpływ na przyjęcie oferty. Nic dziwnego skoro mogą oni już z perspektywy ogłoszenia zobaczyć, jakie zarobki jest w stanie zaproponować im dana firma oraz wiedzą, że nie ma ona w tek kwestii nic do ukrycia.

Najlepiej pokazuje to współczynnik odrzuceń ogłoszeń niezawierających widełek płacowych, który np. według brytyjskiego portalu Jobsite wynosi aż 25 – 35 proc.. Jawność płac na etapie oferty może wiec skrócić czas zarówno po stronie pracownika, który albo zainteresuje się ofertą albo z powodu zbyt niskich zarobków ją odrzuci, jak i firmy, która nie będzie marnować zasobów na organizowanie rozmów kwalifikacyjnych, z góry skazanych na niepowodzenie. A jak – podaje serwis Workopolis – w zależności od etapu rekrutacji, na którym kandydat zrezygnował po zapoznaniu się z wynagrodzeniem, koszty pracodawcy mogą wynieść nawet do 2000-3000 zł na stanowisko.

– Cieszy nas, że nasza misja, którą od kilku lat prowadzimy ma teraz szansę zakończyć się sukcesem, już nie tylko w branży IT. – dodaje Magda Gawłowska-Bujok, COO No Fluff Jobs.

Publikacja informacji o wynagrodzeniu to także sposób na wyróżnienie się firmy. Dlaczego? Tylko 19 proc. rekruterów obecnie publikuje widełki płacowe – to z kolei dane HRK Employer Branding z 2017 r.  Jest to od wielu lat normą zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i np. w Wielkiej Brytanii czy krajach skandynawskich. I – jak pokazują doświadczenia – ma pozytywny wpływ na tamtejsze rynki pracy i procesy rekrutacyjne w firmach.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Pokolenie Z stawia na pieniądze. Wynagrodzenie ważniejsze niż work-life balance

Mówi się, że pieniądze to nie wszystko. Jednak w...

Rosną wynagrodzenia, ale realna siła nabywcza nie – Barometr Rynku Pracy 2025

Choć 39% Polaków wskazuje na wzrost wynagrodzeń, poprawę sytuacji...

Podobne tematy

Onet liderem lutego. Znamy najbardziej opiniotwórcze media w Polsce

Najbardziej opiniotwórczym medium lutego został Onet z wynikiem 3,6...

ORLEN odkrył nowe złoże gazu w Wielkopolsce

Niemal ćwierć miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego wynoszą zasoby...

AFIR: Nowe wyzwania dla infrastruktury ładowania w Polsce

Zgodnie z AFIR, którego przepisy zaczęły być stosowane...

Automaty paczkowe kluczowym elementem strategii firm e-commerce

Według raportu „E-commerce w Polsce 2024”, opublikowanego przez Gemius,...

ORLEN odzyskuje zaufanie Norges Bank i znika z listy obserwacyjnej

W wyniku działań naprawczych podjętych przez obecny Zarząd, ORLEN...

Budżet państwa to iluzja? Ponad 150 instytucji działa poza ustawą budżetową

Polska „funduszowa” ma się świetnie. Z każdym kolejnym rządem...

Stéphane Séjourné z wizytą w Grupie Przemysłowej Baltic – rozmowy o przyszłości europejskiego przemysłu offshore

6 lutego 2025 roku Stéphane Séjourné, Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie