Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę zmieniającą Prawo lotnicze. Nowelizacja jest krótka ale bardzo istotna. Uchyla zawarty w art. 55 ust. 9 prawa lotniczego (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2110 ze zm.) nieprecyzyjny przepis, który sprawił, że na obszarach objętych planem generalnym lotniska (PGL) można budować tylko wtedy, gdy są one pokryte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP).
Zmiana ustawy odblokuje możliwość tysięcy procesów inwestycyjnych, które zatrzymano w całej Polsce z powodu niemożności wydania decyzji o warunkach zabudowy (tzw. wuzetek). Przewodniczący Komisji Budownictwa BCC, mecenas Marcin Nosiński, podkreślał wielokrotnie, że wcześniejsze zapisy w ustawie były wadliwe, gdyż w sposób niezamierzony przez ustawodawcę uniemożliwia procedowanie decyzji o warunkach zabudowy. Interpretacja problematycznego przepisu wynikała z kontrowersyjnego orzeczenia NSA. Przed wydaniem wyroku przez NSA, WZ-ki były wydawane.
– Bardzo mnie cieszy przywrócenie stanu istniejącego przez wiele lat i uchylenie problematycznego przepisu. Zapewniam, że nie oznacza to, że tereny wokół lotnisk zostaną nagle zabudowane w sposób niekontrolowany. Przeciwnie, WZ-ki nadal będą mogły być wydawane dopiero po spełnieniu warunków wymaganych prawem, takich jak dobre sąsiedztwo, dostęp do drogi publicznej, czy mediów. Z perspektywy przedsiębiorców, ale także obywateli – indywidualnych właścicieli działek budowlanych, którym bezpodstawnie zatrzymano możliwość korzystania z prawa własności ich nieruchomości dzisiejszy podpis Prezydenta RP jest bardzo istotny. – podkreśla ekspert BCC Marcin Nosiński.