środa, 15 stycznia, 2025

Satelita stworzony przez studentów AGH leci na orbitę

14 stycznia na orbitę poleci najmniejszy polski satelita HYPE, opracowany przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, działających w ramach Koła Naukowego SatLab AGH we współpracy z Centrum Technologii Kosmicznych AGH.Satelita stworzony przez studentów AGH leci na orbitę (3)

HYPE jest satelitą standardu PocketQube o wymiarach 5 x 5 x 5 cm. To pierwszy satelita w pełni stworzony przez studentów, jak również najmniejszy zbudowany do tej pory w Polsce. Cały proces projektowania i montażu HYPE został przeprowadzony przez młodych naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wymagało to ogromnego zaangażowania, pokonywania licznych wyzwań technicznych i umożliwiło studentom zdobycie unikalnego doświadczenia z zakresu kosmonautyki oraz inżynierii satelitarnej.

Wystrzelenie jest zaplanowane na 14 stycznia 2025 roku z Centrum Kosmicznego Vandenberg w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Najmniejszy polski satelita wyruszy w ramach misji Falcon 9 Transporter-12. HYPE zostanie wyniesiony na orbitę na wysokość 525 km, gdzie rozpocznie swoją pionierską misję. Satelita stworzony przez studentów AGH leci na orbitę (1)

Już jutro satelita znajdzie się na orbicie docelowej. W ciągu 5-10 dni HYPE zostanie oddzielony od reszty statku D-Orbit i wyrzucony z kapsuły w przestrzeń kosmiczną. Po oddaleniu się od pozostałych satelitów rozpocznie się sekwencja rozłożenia, która będzie polegała na zwolnieniu mechanizmu zabezpieczającego anteny i selfie sticka. Wtedy zaczynamy procedurę nawiązywania komunikacji i uruchomienia podsystemów – mówi Jan Rosa, członek zarządu koła SatLab AGH.

Młodzi inżynierowie opracowali urządzenie o licznych możliwościach technologicznych i edukacyjnych. Posiada ono miniaturowy spektrometr umożliwiający obserwację Ziemi. Pozwoli to na ocenę zanieczyszczenia światłem, pyłami wulkanicznymi, a także obserwację degradacji obszarów leśnych. Wykrywanie emisji gazów i pyłów umożliwi modelowanie wpływu aktywności wulkanicznej na środowisko oraz zdrowie ludzi. Obserwacje degradacji lasów mogą pomóc monitorować wylesianie, a także oceniać skuteczność działań ochronnych. Dane z HYPE mogą zostać wykorzystane w ramach projektów badawczych, posłużyć do nauki metod analizy danych przestrzennych i spektroskopii. Dzięki tym badaniom studenci zdobędą bezcenne doświadczenie w projektowaniu oraz realizacji misji kosmicznych.

Satelita stworzony przez studentów AGH leci na orbitę (5)

W ramach misji HYPE wykorzysta również miniaturową kamerę zamontowaną na składanym ramieniu. Kamera będzie skierowana na wyświetlacz satelity, na którym będą pojawiały się grafiki przesłane ze stacji naziemnej. Ten element misji ma na celu promocję polskich osiągnięć technologicznych oraz popularyzację nauki i technologii kosmicznych. Misja HYPE ma być inspiracją dla młodego pokolenia, zachęcając uczniów i studentów do podejmowania wyzwań w dziedzinach nauk ścisłych i technicznych oraz rozwijania pasji związanych z eksploracją kosmosu.

Cel był bardzo ambitny. Opieraliśmy się na własnej wiedzy, testach, licznych materiałach naukowych czy konsultacjach. Tworzenie HYPE to piękna przygoda, która pokazała, jak dzięki determinacji w krótkim czasie można zdobyć niesamowite nakłady wiedzy i doświadczenia. Ukończenie tego projektu nie byłoby możliwe bez pracy zespołowej wielu ambitnych i zaangażowanych młodych osób – mówi Paweł Rapta, jeden z twórców satelity.

Ostatnie miesiące były dla naukowców z KN SatLab AGH czasem intensywnych przygotowań, szkoleń oraz wymiany wiedzy wśród członków, jak również tworzenia niezbędnej infrastruktury i zaplecza technicznego na uczelni. Pod koniec grudnia zainstalowano na dachu Centrum Technologii Kosmicznych AGH antenę, która będzie w stanie precyzyjnie monitorować trajektorię nanosatelity HYPE i umożliwi stałą komunikację z obiektem na orbicie. Nowy nabytek uczelni zapewni w przyszłości kontakt z satelitami, które będą realizowane w ramach kolejnych projektów. Satelita stworzony przez studentów AGH leci na orbitę (2)

W przyszłości planujemy wyposażenie laboratorium w rentgen do sprawdzania elektroniki i konstrukcji oraz pomieszczenie typu clean room służące do budowania komponentów i ich integracji. Naszym kolejnym projektem jest satelita większego formantu – standardu CubeSat, który będzie miał za zadanie monitorowanie powierzchni Ziemi w wielu częstotliwościach światła oraz testowanie eksperymentalnego modułu komunikacji laserowej. Będzie to pierwszy taki moduł stworzony w Polsce. Zawierać będzie Payload biologiczny, który będzie badał wpływ promieniowania kosmicznego. Projekt ma dostarczać polskim instytucjom danych satelitarnych z kamery hiperspektralnej – wyjaśnia Jan Rosa, członek zarządu koła.

Autor
  • Akademia Górniczo-Hutnicza

    Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (AGH), założona w 1919 roku, jest jednym z czołowych polskich uniwersytetów technicznych. Specjalizuje się w dziedzinach takich jak górnictwo, metalurgia, inżynieria materiałowa, a także informatyka i inżynieria środowiska. Uniwersytet słynie z łączenia tradycji akademickiej z nowoczesnymi technologiami i praktycznym podejściem do nauki. AGH cieszy się uznaniem zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej, oferując studentom szeroki wybór kierunków i specjalizacji. Uniwersytet prowadzi intensywne badania naukowe i współpracuje z wieloma instytucjami oraz przedsiębiorstwami, co przekłada się na wysoką jakość kształcenia i innowacyjność.

Popularne w tym tygodniu

Polska złotą potęgą, a w Chinach wrócił apetyt na kruszec

W całym 2024 roku Narodowy Bank Polski kupił blisko...

Składka ZUS od umów cywilnoprawnych. Nie chcą ich ani przedsiębiorcy, ani pracownicy

Ani przedsiębiorcy, ani pracownicy. Nikt poza Zakładem Ubezpieczeń Społecznych...

Silny rynek pracy w USA wspiera dolara, złoto zyskuje na wartości

Jak się okazuje bardzo dużo, a niewykluczone, że niedługo...

Nowa strategia ORLENu: „Energia jutra zaczyna się dziś”

Bezpieczeństwo energetyczne, modernizacja, cele środowiskowe i rozwój oferty to...

Podobne tematy

Angel Kalinov obejmuje stanowisko Dyrektora Spedycji i odpowiada za rozwój nowego biura Girteki w Warszawie

Grupa Girteka otworzyła w Warszawie nowe biuro. Otwarcie warszawskiej...

Kompetencje przyszłości – jak przygotować dzieci do pracy w zawodach, których jeszcze nie znamy

W świecie, który zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej,...

Diagnostyka S.A. ogłasza plan przeprowadzenia IPO oraz notowania akcji na GPW

Diagnostyka S.A. („Diagnostyka”, „Spółka”, a wraz ze spółkami zależnymi...

AGH w Krakowie instaluje antenę do komunikacji z satelitami

W Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zainstalowano specjalistyczną antenę, która...

Shusuke Aoki obejmuje stanowisko CEO Panasonic Connect Europe

Firma Panasonic mianowała Shusuke Aoki na stanowisko prezesa oraz...

Marek Majewski nowym redaktorem naczelnym serwisów i tytułów „Nasze Miasto”

Marek Majewski objął stanowisko redaktora naczelnego serwisów i tytułów...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie