czwartek, 23 stycznia, 2025

Creotech ma umowę z ESA na opracowanie komponentów satelitarnej komunikacji 5G

Creotech Instruments SA, notowany na GPW czołowy gracz na polskim i europejskim rynku DeepTech, zawarł umowę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) na opracowanie kluczowych komponentów pozwalających na połączenie naziemnych prywatnych sieci 5G w technologii mmWave z satelitarną komunikacją 5G NTN (Non-Terrestrial Networks). Celem przedsięwzięcia, w którym Creotech pełni rolę lidera, jest weryfikacja możliwości ultra-precyzyjnego synchronizowania czasu i częstotliwości komponentów sieci mmWave 5G. Wartość kontraktu wynosi 0,6 mln EUR, z czego 80 proc. tej kwoty, czyli 0,5 mln EUR, stanowi dofinansowanie. W ocenie Zarządu Spółki, nowy projekt jest perspektywiczny, ponieważ ma szansę znacząco zwiększyć konkurencyjność Creotech na dynamicznie rosnącym rynku technologii 5G i 6G.

Rośnie zapotrzebowanie na bezpieczną komunikację bezprzewodową o wysokiej wydajności oraz nowoczesne metody wymiany informacji w ramach sieci prywatnych. Odpowiedzią na te globalne potrzeby jest satelitarna komunikacja 5G, która dzięki innowacyjnym projektom pozwala oferować zaawansowane rozwiązania dla przemysłu, infrastruktury krytycznej, inteligentnych miast (Smart City) oraz segmentu dronów. Firmy takie jak nasza, posiadające bogate doświadczenie i kompetencje w zakresie infrastruktury satelitarnej, mogą odegrać kluczową rolę w budowie najbardziej nowoczesnych rozwiązań technologicznych w tym obszarze, wspierając rozwój bezpiecznej wymiany danych i przyszłych technologii informacyjnych – ocenia Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments.

Projekt ma na celu weryfikację możliwości ultra-precyzyjnego synchronizowania czasu i częstotliwości w sieciach 5G mmWave oraz integracji z infrastrukturą 5G NTN (Non-Terrestrial Networks). W efekcie czego ma powstać laboratoryjny prototyp systemu stacji bazowej 5G mmWave z ultra-precyzyjną synchronizacją czasu i częstotliwości pozwalający na uzyskanie wydajności do 10 gigabitów na sekundę, o niskiej latencji, kompatybilny z technologią komunikacji satelitarnej 5G NTN. Użycie ultra-precyzyjnej synchronizacji czasu i częstotliwości ma pozwolić na zwiększenie wydajności oraz rozmiaru komórki stacji bazowej.

Prototyp systemu stacji bazowej 5G mmWave ma osiągnąć poziom gotowości technologicznej TRL 7, a komercjalizacja, dzięki posiadaniu własnej kompleksowej infrastruktury produkcyjnej, nastąpi poprzez przyjęcie technologii opracowanej w projekcie i zintegrowanie jej z portfolio biznesowym firm Microamp Solutions oraz Creotech Instruments.

Warto przypomnieć, że równolegle Creotech opracowuje rozwiązania z zakresu komunikacji kwantowej, uczestniczy w budowie polskiego komputera kwantowego, jak również jest zaangażowany w powstanie pierwszego dużego komputera kwantowego realizowanego na zlecenie Komisji Europejskiej (KE).

– Przed nami wyjątkowo intensywny czas – kolejne kwartały będą pełne wyzwań, ale także ogromnych możliwości. Naszym nadrzędnym celem, na 2026 rok, jest opracowanie gotowych, własnych produktów z zakresu technologii kwantowych oraz technologii ultra-precyzyjnej synchronizacji czasu. Z tego względu budujemy własne laboratorium, które zapewni nam zaplecze do badań i rozwoju w dziedzinie technologii kwantowych oraz umożliwi nam testowanie i doskonalenie własnych rozwiązań. Docelowo dążymy do tego, aby segment kwantowy stał się równorzędnym filarem naszej działalności, obok segmentu kosmicznego, w którym już teraz jesteśmy liderem – podsumowuje Grzegorz Brona.

Autor
  • Od prawie dwóch dekad wspieramy naszych czytelników w lepszym rozumieniu świata biznesu i gospodarki. Tworzymy treści, które łączą solidne analizy z praktycznymi wskazówkami, pomagając w podejmowaniu trafnych decyzji. Nasz zespół to ludzie z pasją do odkrywania nowych trendów, śledzenia zmian na rynkach i dzielenia się wiedzą, która inspiruje do działania.

Popularne w tym tygodniu

Małe kluby fitness i siłownie przegrywają w walce o przetrwanie: Wysokie koszty i rosnąca presja konkurencji

Branża fitness kolejny rok zmaga się z finansowymi wyzwaniami,...

Holcim podsumowuje pierwszy rok po transformacji

Rok 2024 w Holcim Polska stał pod znakiem transformacji...

InPost zainwestuje dodatkowe 600 mln funtów w Wielkiej Brytanii, tworząc 12 000 miejsc pracy do 2029 roku

InPost Group zainwestuje w Wielkiej Brytanii prawie 600 milionów...

28% firm w Polsce podnosi wynagrodzenia, by przyciągnąć pracowników

Z nieopublikowanego jeszcze raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów 2025” wynika,...

Netflix zachwyca wynikami – liczba subskrybentów bliska 302 mln, akcje zbliżają się do 1000 USD

Netflix przedstawił świetne wyniki kwartalne. Liczba subskrybentów wzrosła do...

Podobne tematy

Spółka Vivid Games pokazała wstępne wyniki za 2024 rok

Spółka wypracowała w grudniu 1,3 mln zł przychodów i...

Fałszywe reklamy inwestycyjne na Facebooku – oszuści podszywają się pod Google i wyłudzają dane

Ofiarami oszustw internetowych padają nawet najbardziej ostrożni użytkownicy. Najnowszym...

Dariusz Kondas nowym członkiem zarządu spółek INTER Polska i INTER-ŻYCIE Polska

Rady Nadzorcze Towarzystwa Ubezpieczeń INTER Polska S.A. oraz TU...

Maciej Zientara wkracza do Prime ASI – 6 milionów akcji i ambitna wizja inwestycyjna

Maciej Zientara, doświadczony inwestor i pasjonat innowacji, objął ponad...

Zmiany w zarządzie Autopay. Wojciech Murawski obejmuje rolę co-CEO

Wojciech Murawski obejmuje nową rolę co-CEO w zarządzie Autopay....

40 mln zł na cyberbezpieczeństwo: Fundusz bValue zainwestował w Fudo Security

Fudo Security to trzecia, po Hostersach i Sportano, inwestycja...

Firmy planują większe inwestycje na 2025 rok mimo konieczności ograniczania kosztów

Mimo, że ograniczanie kosztów jest konieczne, 50% organizacji...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie