czwartek, 23 stycznia, 2025

Netflix zachwyca wynikami – liczba subskrybentów bliska 302 mln, akcje zbliżają się do 1000 USD

Netflix przedstawił świetne wyniki kwartalne. Liczba subskrybentów wzrosła do prawie 302 mln globalnie. A zysk na akcję w ciągu roku wzrósł o 102 proc. Niestety, to ostatni raz, kiedy firma publikuje liczbę subskrybentów, chce w ten sposób skłonić inwestorów do skupienia się na długoterminowej wartości biznesu. Główny impuls wzrostowy stanowią transmisje sportowe oraz sprawdzone hity jak Squid Game 2 czy Stranger Things. Akcje spółki rosną w handlu pozasesyjnym o 14 proc., a cena jednej akcji zbliżyła się do granicy 1000 dolarów.

Gigant streamingu Netflix przedstawił niesamowite wyniki za czwarty kwartał 2024 roku. Liczba subskrybentów wzrosła o prawie 15,9 proc. względem poprzedniego roku, osiągając łącznie 301,6 mln. W krajach, w których oferowane są subskrypcje z reklamami, 55 proc. nowych subskrybentów decyduje się na tańszą opcję właśnie z reklamami. Niestety, to już ostatni raz, kiedy Netflix publikuje dane o ogólnej liczbie subskrypcji. W kolejnych kwartałach nie będzie już tego robił, co sugeruje zmianę strategii raportowania i jeszcze większe skupienie na długoterminowej rentowności. Tym samym inwestorzy tracą dostęp do jednej z najprostszych metod analiz sytuacji firmy, poprzez zmianę liczby jej klientów. Będzie to tym dotkliwsze, że w ostatnim kwartale właśnie przyrost liczby abonentów był kluczowym czynnikiem sukcesu firmy.

W czwartym kwartale 2024 roku Netflix przekroczył zarówno oczekiwania analityków, jak i własne prognozy także w zakresie przychodów oraz kluczowych wskaźników rentowności. Przychody sięgnęły 10,25 mld dolarów (wzrost o 4,3 proc. w ujęciu kwartalnym i 16 proc. rok do roku), co potwierdza silną pozycję rynkową spółki pomimo rosnącej konkurencji. Zysk na akcję (EPS) wyniósł 4,27 dolara, co stanowi wzrost o 102 proc. w porównaniu z zyskiem na akcję w wysokości 2,11 dolara w czwartym kwartale 2023 roku.

Jednocześnie Netflix podwyższył całoroczne cele przychodów o 1,1 proc. oraz prognozę rocznej marży EBIT o 100 punktów bazowych, do 29 proc., co wskazuje na długoterminową pewność co do stabilności modelu biznesowego. W krótkiej perspektywie firma wykazała jednak nieco większą ostrożność – prognozowane przychody na pierwszy kwartał 2025 roku są o 0,7 proc. niższe od wcześniejszych założeń, a wskaźniki EBIT i EPS również wypadły poniżej pierwotnych oczekiwań. Nadal jednak Netflix dysponuje silną pozycją finansową, posiadając 9,6 mld dolarów w gotówce i sukcesywnie ograniczając dług, który kształtuje się na poziomie 15,6 mld dolara. Dodatkowo spółka odnotowuje zdrowe tempo rozwoju w ujęciu wieloletnim (14,3 proc. wzrostu przychodów w skali dwuletniej) oraz zapowiada kontynuację inwestycji w nowatorskie formaty i lokalne produkcje, co ma przyciągać kolejnych odbiorców.

Kluczowym czynnikiem sukcesu okazały się transmisje sportowe na żywo. Walka Jake’a Paula z Mikiem Tysonem przyciągnęła 108 mln widzów na żywo na całym świecie, co stanowi najwyższy wynik w historii streamingu wydarzeń sportowych. Firma zamierza kontynuować strategię coraz większego zaangażowania w streaming wydarzeń sportowych.  Drugi sezon „Squid Game” również pozytywnie wpłynął na wyniki. W 2025 roku powrócą też inne hity, takie jak „Wednesday” i „Stranger Things”, a do tego pojawi się więcej sportowych transmisji na żywo.

Akcje Netflixa wzrosły o 78 proc. przez ostatni rok – i to, co istotne, bez większej zmienności. Od połowy października kurs utrzymywał się powyżej 50-tygodniowej średniej kroczącej, co stanowi najdłuższą taką serię od lat 2016–2018. Ten gwałtowny rajd wywindował jednak wycenę Netflixa na poziom, który pozostawia niewiele miejsca na dalszy wzrost (Forward PE Ratio: 36,5). Choć wysoka wycena nie wyklucza kolejnych zwyżek, to przy obecnej fazie trendu wzrostowego osiąganie dalszego progresu staje się coraz trudniejsze. Netflix musi dostarczać nowych impulsów, by kontynuować swoją historię sukcesu i utrzymać dotychczasowe tempo wzrostu.

Jednocześnie z wynikami Netflix ogłosił dziś także nowy program skupu akcji własnych o wartości 15 mld dolar. W związku z tym akcje spółki rosną w handlu pozasesyjnym o 14 proc., a cena jednej akcji zbliżyła się do granicy 1000 dolarów.

Autor
  • Paweł Majtkowski

    Paweł Majtkowski jest analitykiem eToro na polskim rynku. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Jest także autorem wielu publikacji z zakresu inwestowania, finansów osobistych i gospodarki.

    Analityk eToro w Polsce

Popularne w tym tygodniu

Cyberprzestępcy wykorzystują pożary w Kalifornii do wyłudzania danych

W minionym tygodniu Los Angeles zmagało się z...

Grudzień na rynku najmu: mniej ofert, stabilne ceny i wzrost popytu na małe mieszkania

Grudzień na rynku najmu upłynął pod znakiem dalszych spadków...

PKB Inwest Budowa sprzedaje dwa parki handlowe

Dwa nowo wybudowane i oddane do użytku w listopadzie...

Fundusz Ekspansji Zagranicznej zarządzany przez PFR TFI i Euvic zainwestują w dalszą konsolidację spółek IT w Ukrainie

Fundusz Ekspansji Zagranicznej zainwestuje wspólnie z Grupą Euvic w...

Zadłużenie seniorów rośnie: rekordowe 12 mld zł i ponure prognozy finansowe

Kolejny rok z rzędu nie widać poprawy w kwocie...

Podobne tematy

Złoty silny pomimo słabych danych z polskiej gospodarki

Środowa sesja przebiega w atmosferze słabnącego dolara. Kurs głównej...

Amerykanie wracają na rynek: zmienność rośnie, CAD i MXN pod presją po zapowiedziach ceł

Dziś do gry wracają Amerykanie, co może zwiększyć zmienność...

Donald Trump opóźnia wprowadzenie ceł, ale zapowiada dalsze działania protekcjonistyczne

Donald Trump, po objęciu urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych, wstrzymał...

Polskie wybory prezydenckie 2025 celem ataku hakerów z Rosji

W tym roku możemy się spodziewać kolejnych prób manipulacji...

3 scenariusze dla złota na 2025 rok

Niepewność rynkowa i geopolityczna, a także apetyt banków centralnych...

40 mln zł na cyberbezpieczeństwo: Fundusz bValue zainwestował w Fudo Security

Fudo Security to trzecia, po Hostersach i Sportano, inwestycja...

Inflacja w USA hamuje – kurs dolara w dół, złoty i aktywa ryzykowne zyskują

Rynki finansowe odetchnęły z ulgą po publikacji lepszych niż...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie