czwartek, 16 stycznia, 2025

Administracja europejska wymaga odchudzenia

Struktura instytucjonalna Unii Europejskiej jest wyjątkowa, a jej system decyzyjny stale ewoluuje. W całej UE działa 7 instytucji europejskich, 8 organów UE i ponad 30 agencji zdecentralizowanych. Współpracują one ze sobą w celu realizacji wspólnych interesów UE i Europejczyków. Jeśli chodzi o administrację, istnieje 20 agencji i organizacji UE, które pełnią określone funkcje prawne, oraz 4 służby międzyinstytucjonalne, które wspierają instytucje. Wszystkie te podmioty pełnią określone role – od opracowywania przepisów UE i kształtowania polityki, po wdrażanie polityki i pracę w specjalistycznych dziedzinach, takich jak zdrowie, medycyna, transport i środowisko. Istnieją cztery główne instytucje decyzyjne, które kierują administracją UE. Instytucje te wspólnie określają kierunek polityki UE i odgrywają różne role w procesie stanowienia prawa. Instytucje i organy UE współpracują w szerokim zakresie z siecią agencji i organizacji UE w całej Unii Europejskiej. Podstawową funkcją tych organów i agencji jest przekładanie polityki na rzeczywistość. W administracji UE pracuje około 60 tys. urzędników służby cywilnej i innych pracowników, którzy służą 450 milionom Europejczyków.

– Każda administracja od najniższego szczebla do najwyższego ma tendencję po pierwsze do rozrastania się, a po drugie do tego, że z czasem trochę traci kontakt z rzeczywistością, traci kontakt z realiami, z obywatelami Unii Europejskiej – powiedział serwisowi eNewsroom.pl podczas EFNI 2024, Michał Kobosko, Poseł do Europarlamentu, Polska 2050. – I rzeczywiście mamy w Brukseli molocha biurokratycznego, gigantyczną organizację. Wystarczy powiedzieć, że na rzecz Komisarza Serafina będzie pracować około 10 tysięcy osób. Czyli jedna osoba komisarza to takie zatrudnienie – ale to jest aparat o wiele, wiele większy. Ja podzielam zdanie Pani Przewodniczącej von der Leyen, że trzeba zrobić trochę porządku i przewietrzenia, jeżeli chodzi o instytucje unijne. W tym także trzeba odchudzić aparat biurokratyczny – bo po prostu to widzę codziennie pracując na miejscu w Brukseli, w Strasburgu. Wielu urzędników niekoniecznie jest bardzo potrzebnych, często nakładają się zadania, dubluje się portfolio pracowników, urzędników instytucji unijnych. Czasami jeden komisarz ma dość podobne kompetencje jak inny – a za tym idzie cały aparat. Więc tak, potrzebne będzie przewietrzenie i pokazanie prawie pół miliardowi mieszkańców Europy, Unii Europejskiej, że Unia potrafi także oszczędzać sama, namawiając innych do oszczędności – wskazuje Europoseł Michał Kobosko.

Autor
  • Od prawie dwóch dekad wspieramy naszych czytelników w lepszym rozumieniu świata biznesu i gospodarki. Tworzymy treści, które łączą solidne analizy z praktycznymi wskazówkami, pomagając w podejmowaniu trafnych decyzji. Nasz zespół to ludzie z pasją do odkrywania nowych trendów, śledzenia zmian na rynkach i dzielenia się wiedzą, która inspiruje do działania.

Popularne w tym tygodniu

Boom ofertowy i coraz wyższe ceny – podsumowanie 2024 r. na rynkach wschodzących

Rynki wschodzące, czyli Lublin, Szczecin, Bydgoszcz, Rzeszów, Białystok, Kielce...

Kod nie musi być złośliwy, żeby ułatwić atak hakerom. Wystarczą luki

Ryzyko cyberataków może wyprzedzić konflikty zbrojne w rankingu...

Składka ZUS od umów cywilnoprawnych. Nie chcą ich ani przedsiębiorcy, ani pracownicy

Ani przedsiębiorcy, ani pracownicy. Nikt poza Zakładem Ubezpieczeń Społecznych...

Wzrost cen ropy naftowej w związku z silnym popytem zimowym i sankcjami nałożonymi na Rosję

Ceny ropy naftowej odnotowały silne wzrosty w styczniu,...

Złoto i srebro w Polsce: Różne trajektorie inwestycyjne w obliczu nowej ustawy VAT

Polacy chętnie kupowali złoto w 2024 roku, mimo wyraźnego...

Podobne tematy

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie