czwartek, 8 grudnia, 2022
WALUTYAmerykański Fed kontynuuje agresywne zacieśnianie polityki pieniężnej

Amerykański Fed kontynuuje agresywne zacieśnianie polityki pieniężnej

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Amerykański Fed kontynuuje agresywne zacieśnianie polityki pieniężnej

Głównym wydarzeniem na rynkach walutowych w tym tygodniu było posiedzenie amerykańskiego banku centralnego. Fed zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopy procentowe o 75 pkt. bazowych do przedziału 3,75%-4,00%i zamierza kontynuować zacieśnianie polityki pieniężnej.

Choć prezes Fedu nie wspomniał o docelowej wysokości stopy procentowej, to wszystko wskazuje na to, że może ona wynieść ok. 5%. Fed zdaje sobie sprawę, że wysoki poziom stóp nie jest dobry dla gospodarki. Jednak to i tak mniejsze zło niż pozwolenie na to, by przedłużająca się wysoka inflacja przełożyła się na oczekiwania inflacyjne, co dodatkowo skomplikowałoby walkę z inflacją.

Z kolei przy podejmowaniu decyzji Fed bacznie obserwuje rynek pracy, który w przypadku USA jest w stosunkowo dobrej kondycji. Potwierdził to raport ADP, według którego w październiku w sektorze prywatnym powstało 239 tys. miejsc pracy. Rynek spodziewał się jedynie 185 tys.

Obserwowane będą również piątkowe wyniki zmiany zatrudnienia w sektorze prywatnym (NFP) i niewykluczone, że przed weekendem zobaczymy bardziej znaczące ruchy na dolarze.

Spośród polskich danych największym zainteresowaniem cieszyły się wyniki wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. Według wstępnych szacunków wzrósł on o 17,9% r/r i 1,8% m/m w październiku. Ceny mogą zatem dalej rosnąć, częściowo z powodu kosztów „tarcz antyinflacyjnych”, z których polski rząd być może będzie musiał zrezygnować.

Złoty umocnił się w tym tygodniu i pod jego koniec para walutowa PLN/EUR notowana była na poziomie 4,69. Dolarowi pomogło wówczas w stosunku do euro posiedzenie Fed i para walutowa USD/EUR oscylowała w piątek rano na poziomie 0,978.

AKCENTA CZ a.s.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Rentowność czy płynność – Black Friday w trudnych dla sprzedawców czasach

0
Wartość sprzedaży detalicznej artykułów drugorzędnej potrzeby w USA (artykuły trwałego użytku, odzież, rozrywka i rekreacja) osiągnęła najwyższą wartość w III kwartale 2022 roku, głównie dzięki wysokim cenom. W tym samym okresie sprzedawcy detaliczni...

W 2023 czekają nas dwucyfrowe spadki cen nieruchomości

0
Czy ceny nieruchomości spadną w najbliższej perspektywie? Czy spready, tj. różnice pomiędzy stopami kapitalizacji dla nieruchomości a rentownościami dziesięcioletnich obligacji skarbowych, powrócą do poziomów zbliżonych do historycznych średnich? Na te i inne pytania w...

Jak ocenić wartość dzieła sztuki? Poradnik inwestora

0
Skuteczna inwestycja w sztukę nie musi być dziełem przypadku, a wbrew pozorom może – a nawet powinien – być to zakup podyktowany logiką.  Co liczy się zatem zamiast tzw. dobrego smaku? Co – oprócz...