czwartek, 30 marca, 2023
WALUTYAmerykański Fed kontynuuje agresywne zacieśnianie polityki pieniężnej

Amerykański Fed kontynuuje agresywne zacieśnianie polityki pieniężnej

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Amerykański Fed kontynuuje agresywne zacieśnianie polityki pieniężnej

Głównym wydarzeniem na rynkach walutowych w tym tygodniu było posiedzenie amerykańskiego banku centralnego. Fed zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopy procentowe o 75 pkt. bazowych do przedziału 3,75%-4,00%i zamierza kontynuować zacieśnianie polityki pieniężnej.

Choć prezes Fedu nie wspomniał o docelowej wysokości stopy procentowej, to wszystko wskazuje na to, że może ona wynieść ok. 5%. Fed zdaje sobie sprawę, że wysoki poziom stóp nie jest dobry dla gospodarki. Jednak to i tak mniejsze zło niż pozwolenie na to, by przedłużająca się wysoka inflacja przełożyła się na oczekiwania inflacyjne, co dodatkowo skomplikowałoby walkę z inflacją.

Z kolei przy podejmowaniu decyzji Fed bacznie obserwuje rynek pracy, który w przypadku USA jest w stosunkowo dobrej kondycji. Potwierdził to raport ADP, według którego w październiku w sektorze prywatnym powstało 239 tys. miejsc pracy. Rynek spodziewał się jedynie 185 tys.

Obserwowane będą również piątkowe wyniki zmiany zatrudnienia w sektorze prywatnym (NFP) i niewykluczone, że przed weekendem zobaczymy bardziej znaczące ruchy na dolarze.

Spośród polskich danych największym zainteresowaniem cieszyły się wyniki wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. Według wstępnych szacunków wzrósł on o 17,9% r/r i 1,8% m/m w październiku. Ceny mogą zatem dalej rosnąć, częściowo z powodu kosztów „tarcz antyinflacyjnych”, z których polski rząd być może będzie musiał zrezygnować.

Złoty umocnił się w tym tygodniu i pod jego koniec para walutowa PLN/EUR notowana była na poziomie 4,69. Dolarowi pomogło wówczas w stosunku do euro posiedzenie Fed i para walutowa USD/EUR oscylowała w piątek rano na poziomie 0,978.

AKCENTA CZ a.s.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

moskwa biurowce rosja

Rosyjską gospodarkę czeka kolejne pogorszenie. Analiza ekonomistów CEIC

0
Jeśli wierzyć oficjalnym szacunkom, gospodarka Rosji zakończyła 2022 rok ze spadkiem PKB o 2,1 proc. Prognozy dotyczące tego, co wydarzy się w 2023 r., są bardzo zróżnicowane, ale najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada, że nadchodzi...

Gospodarka Rosji po roku od rozpoczęcia wojny – analiza

0
Pomimo zachodnich sankcji rosyjska gospodarka radziła sobie znacznie lepiej niż oczekiwano: realny PKB skurczył się w ubiegłym roku o zaledwie -2,1%. Perspektywy są jednak trudne. Allianz Trade spodziewa się dalszego spadku o -1%...

Powiew optymizmu dla światowego handlu – ponowne otwarcie Chin

0
Chiny – ponowne otwarcie przebiega pomyślnie, ale to jeszcze nie pora na nadmierną ekscytację. Mobilność w miastach wzrosła, lecz inne wskaźniki sugerują, że nadal nie wszystko wróciło do normy. W centrum uwagi – Powiew...