Pół roku – nawet tyle firmy z branży opakowaniowej czekają na płatności z zamrożonych faktur. Dla wielu z nich dostosowanie się do nowych przepisów, w tym dyrektywy Single Use Plastic (SUP), jest tylko kolejnym kosztem, dokładanym do wysokich cen energii i surowców.
Badanie „Branża opakowań na rozdrożu: analiza aktualnych wyzwań i przyszłych kierunków rozwoju”, zrealizowane przez instytut badawczy Keralla Research na zlecenie Bibby Financial Services Polska, podkreśla niepewność przedsiębiorców co do długoterminowych efektów ustawy SUP (Single Use Plastic). Obowiązujące od stycznia 2024 roku przepisy mają ograniczyć zużycie plastikowych opakowań jednorazowego użytku. Z początkiem lipca wprowadzono nowe obowiązki, m.in. zakaz wprowadzania do obrotu niektórych produktów jednorazowego użytku oraz konieczność stosowania zakrętek trwale przymocowanych do butelek. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało też zmiany dotyczące opłat – rozliczanie ich kwartalnie zamiast rocznie, co ma poprawić kontrolę i zarządzanie kosztami związanymi z recyklingiem i gospodarką odpadami.
– Zachodzące w Polsce częste zmiany w ustawodawstwie powodują, że firmy z ostrożnością podchodzą do nowych regulacji, co widać w odpowiedziach na pytania dotyczące wpływu dyrektywy SUP na ekologię – mówi Katarzyna Pydych, General Director Keralla Research.
60 proc. badanych przedsiębiorców z branży opakowaniowej uważa, że ustawa SUP może rzeczywiście ograniczyć ilość plastiku w obiegu. Jednak połowa z nich nie jest tego całkowicie pewna i mówi, że „raczej tak”. W ocenie 1/5 badanych ta zmiana będzie jedynie kolejnym obciążeniem finansowym a poziom opakowań tego typu w obiegu pozostanie wysoki.
Według badania, 76 proc. firm z branży opakowaniowej zmaga się z problemem zamrożonych środków w fakturach, średnio w wysokości 55 tys. zł. Problem dotyczy wszystkich przedsiębiorstw, bez względu na ich wielkość. Większość producentów czeka do miesiąca na zamrożone w fakturach kwoty (68 proc.), ale co piąta firma znacznie dłużej, bo nawet 45 dni lub więcej. Rekordowe zamrożenia sięgają pół roku!
Badanie „Branża opakowań na rozdrożu: analiza aktualnych wyzwań i przyszłych kierunków rozwoju” zostało przeprowadzone metodą CATI na reprezentatywnej grupie osób odpowiedzialnych za prowadzenie firmy (właściciel, kierownik) lub odpowiedzialnych za zakupy bądź rozwój. Na pytania odpowiadali producenci opakowań z tworzyw, tektury, papieru, szkła, folii. Okres trwania badania to przełom kwietnia i maja 2024 roku. Badaniem objęto 100 firm.