PRACA I KARIERACoraz więcej pracodawców chce powrotów pracowników do biura. Co na to pracownicy?

Coraz więcej pracodawców chce powrotów pracowników do biura. Co na to pracownicy?

Coraz więcej pracodawców chce powrotów pracowników do biura. Co na to pracownicy?

Według Pracuj.pl w pierwszej połowie roku znacząco spadła liczba dostępnych na rynku ofert pracy zdalnej. Czy to oznacza, że szykuje się powrót do biur i pełnienie obowiązków służbowych tylko z siedziby firmy? W jakich branżach można dalej liczyć na home office, a w których będziemy pracować tylko stacjonarnie? Jakie w tym zakresie potrzeby mają pracownicy i pracowniczki? Sprawdziła to firma doradztwa personalnego HRK.

W pierwszym półroczu 2024 spadła ilość ofert pracy zdalnej, wynika z raportu Grupy Pracuj „Rynek Pracy Specjalistów. I półrocze 2024”. [1] W ubiegłym roku takie oferty stanowiły 17% z opublikowanych w serwisie, obecnie jest to zaledwie 9%. Z 56% do 63% wzrosła natomiast liczba ofert pracy stacjonarnej. Czy jest to sygnał, że pracodawcy wdrażają politykę powrotów do biura? Jak pogodzić tę tendencję z preferencjami pracowników?

Pracuj.pl podkreśla również, że odsetek ofert pracy hybrydowej pozostaje na stałym poziomie. Co może ucieszyć kandydatów i kandydatki, którzy deklarują, że właśnie taki model jest dla nich najkorzystniejszy.

W badaniu HRK chęć pracy hybrydowej wskazało aż 65% osób zatrudnionych w różnych branżach, zajmujących stanowiska specjalistyczne, eksperckie, managerskie i zarządcze. Pandemii COVID-19 nauczyła nas efektywnej pracy zdalnej. Po 4 latach wiemy już jak zarządzać swoim czasem, w jaki sposób planować kolejne zadania, doceniajmy również czas zaoszczędzony na dojazdach do pracy i domu. Inaczej korzystamy z czasu w biurze – podczas pracy stacjonarnej dbamy o relacje. Stawiamy na współpracę, przeznaczamy czas spędzony w biurze na zadania oparte na relacjach: współpracę z kolegami i koleżankami z firmy czy osobiste spotkania z klientami.Jaki rodzaj pracy preferujesz

Praca hybrydowa jest najbardziej pożądana w grupie specjalistów i managerów. Wśród nich znaleźli się specjaliści od IT i UX, którzy, jak wynika z prowadzonych przez HRK procesów rekrutacyjnych częściowo przechodzą ze 100% home-office na tryb hybrydowy. Wśród osób, które wskazały pracę hybrydową jako preferowaną znajdują się m.in. specjaliści ds. e-Commerce, HR, rekrutacji, księgowości, płac i kadr, budownictwa, logistyki i spedycji, produkcji, sądownictwa czy nawet weterynarii.

Aż 27% odpowiadających deklaruje, że preferuje pracę wyłącznie w trybie zdalnym. Takiej odpowiedzi udzieliły m.in. osoby zajmujące się analityką danych, kontrolingiem finansowym czy płacami. Dzięki digitalizacji procesów i online’owym programom do rozliczeń mogą pracować z dowolnego miejsca. I chcą to robić. Poza tym, w trybie home office chcą pracować osoby odpowiedzialne za rozwój biznesu, sprzedaż, marketing, e-Commerce oraz szeroko pojęte IT – project managerowie, specjaliści od cyberbezpieczeństwa czy programiści. Osoby te łączy praca w branżach, które od lat miały wdrożoną i ustrukturyzowaną pracę zdalną. Wśród preferujących pracę z domu znalazły się co ciekawe także osoby związane z HR, rekrutacją i zarządzaniem zasobami ludzkimi.

Możliwość pracy zdalnej w HR zależy od specyfiki stanowiska, stopnia automatyzacji procesów, kultury organizacyjnej i indywidualnych preferencji pracodawcy. Niektóre stanowiska jak HR Business Partner czy rekrutacja mogą działać w modelu hybrydowym. Są też obszary, w których można pracować wyłącznie zdalnie jak rekruterzy IT, HR Generaliści, administratorzy systemów HR czy analitycy danych. Obserwujemy też pewne ochłodzenie entuzjazmu wobec pracy zdalnej w stosunku do szczytu pandemii. Wiele firm, początkowo zmuszonych do przejścia na całkowicie zdalny tryb pracy, stopniowo wprowadza modele hybrydowe lub zaprasza pracowników do biur. Dzieje się tak, dlatego, że wiele zadań w HR wymaga bezpośredniej interakcji z innymi pracownikami, kandydatami czy managerami. Budowanie relacji, rozwiązywanie konfliktów czy mentoring są często bardziej efektywne podczas bezpośrednich spotkań – wyjaśnia Adriana Grędzka z zespołu HRK HR & Admin.

Z analizy publikowanych przez Pracuj.pl ogłoszeń jasno wynika, że część pracodawców chce wrócić do stałej obecności pracowników w biurze. Liczba ogłoszeń pracy stacjonarnej wzrosła z 56% do 63%. Należy jednak pamiętać, że serwis publikuje również ogłoszenia na stanowiska handlowe, związane z obsługą klienta w miejscu sprzedaży, produkcyjne czy rzemieślnicze. Osoby pracujące na takich stanowiskach nawet w głębokiej pandemii pracowały stacjonarnie. W badaniu HRK jedynie 8% odpowiadających zadeklarowało, że preferują pracę stacjonarną. Analiza miejsc zatrudnienia odpowiadających wykazała, że często są to pracownicy i pracowniczki, którzy wykonują zawody, w których trudno wdrażać rozwiązania oparte o hybrydowy model pracy (np. laboranci, urzędnicy, osoby odpowiedzialne za jakość produkcyjną). Co ciekawe za modelem stacjonarnym opowiedziała się także wyższa kadra zarządzająca (dyrektorzy, CEO).

Już w zeszłym roku zauważyliśmy tendencję powrotu pracowników do biur, co nasiliło się w pierwszym półroczu 2024. Pracodawcy nie tylko zwiększają wymiar pracy stacjonarnej osobom, które pełnią swoje funkcje w modelu hybrydowym, coraz częściej wymagają 100% pracy z siedziby firmy. Z naszych obserwacji wynika, że kandydaci preferują tryb hybrydowy, z przewagą dni pracy z domu. W przypadku ofert pracy stacjonarnej lub hybrydowej z przewagą dni w biurze zainteresowanie kandydatów znacząco spada. Zdarza się też, że kandydaci odrzucają takie oferty pracy, bo oczekują większej elastyczności zawodowej – dodaje Maria Borowska-Nowosiadło, konsultantka z zespołu HRK Financial Markets.

Czy wrócimy na stałe do biur czy raczej nie będzie to powszechny proces? W tej chwili obserwujemy zmniejszenie ofert pracy wyłącznie zdalnej na rzecz hybrydowego pełnienia obowiązków zawodowych, które jak wskazało badanie HRK preferuje większość z pracowników i pracowniczek.

O badaniu:

Informacja powstała w oparciu o badanie online przeprowadzone w serwisie LinkedIn w lipcu br. W ankiecie udział wzięło 1941 specjalistów, ekspertów, managerów i osób z kadry zarządzającej zatrudnionych w różnych sektorach rynku w Polsce.

[1] Rynek Pracy Specjalistów. I półrocze 2024, Grupa Pracuj, https://prowly-prod.s3.eu-west-1.amazonaws.com/uploads/landing_page_image/image/568101/a4e96b9c180358c364b45e73fa4a7d3e.pdf

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

lekarz medycyna technologia

Polski rynek ochrony zdrowia na fali wzrostu – EY prognozuje roczny wzrost o 11%...

0
Z analizy firmy EY wynika, że polski rynek świadczenia usług z zakresu opieki zdrowotnej będzie do 2028 roku rósł w tempie - 11 proc. rocznie. Rozwój stymuluje rosnące finansowanie publiczne i prywatne, które jest...