poniedziałek, 28 kwietnia, 2025

Hydrożele z Artagro Polska nawadniają uprawy i niwelują suszę w Afryce i Azji

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Artagro Polska, producent innowacyjnych hydrożeli do zastosowań przyrodniczych, wprowadzi swoją technologię na rynki afrykańskie oraz azjatyckie. Firma przeprowadziła już serię testów w Kenii oraz Azji. Polskie produkty pomogą lokalnym gospodarstwom niwelować wpływ suszy na uprawy. Władze spółki liczą, że wzrost świadomości wśród hodowców i rolników w Polsce pozwoli na skuteczne zmierzenie się z deficytem wody również nad Wisłą.

Artagro Polska liczy, że w najbliższych tygodniach podpisze kontrakty na dostawy hydrożeli do Uzbekistanu i Kenii. Spółka ma za sobą już podpisane porozumienia o współpracy na tamtejszych rynkach, a także udane pilotaże rozwiązania. Produkt, który wprowadziła firma różni się od powszechnie stosowanych tzw. technicznych hydrożeli. Technologia od Artagro Polska ma zdolność nie tylko do pochłaniania wody, ale i oddawania jej na przykład pod wpływem siły ssącej korzeni roślin. Ponadto jest wytwarzany ze znacznie czystszych składników i dzięki temu może być dopuszczony do stosowania w produkcji rolno-spożywczej.  – Kilka gramów hydrożelu jest w stanie zaabsorbować 1 litr wody. Przy czym możliwych jest nawet 35 tys. takich cykli wchłaniania i oddawania wilgoci, co oznacza, że jedna aplikacja hydrożelu do gleby wystarcza na 5-8 lat uprawy – zwraca uwagę Brian Bos, współudziałowiec i dyrektor ds. rozwoju w Artagro Polska.

W Uzbekistanie produkt zostanie wprowadzony w przypadku upraw ziemniaków i bawełny. Z kolei w Kenii znajdzie zastosowanie przy uprawach owoców cytrusowych. – Afryka i Azja Centralna są regionami, gdzie gospodarka wodna już jest pierwszoplanowym problemem egzystencjalnym, a przecież sytuacja z roku na rok się pogarsza. Dlatego każda możliwość zaoszczędzenia wody jest tam na wagę złota. Nasz hydrożel pozwala na zmniejszenie zapotrzebowania na wodę nawet o jedną trzecią. To sprawia, że zainteresowanie nim jest bardzo duże – podkreśla Brian Bos.

Przedstawiciele Artagro Polska zwracają również uwagę na wyzwania związane z suszą rolniczą w Polsce. – Średnia suma opadów w ciągu roku utrzymuje się na podobnym poziomie. Zmienia się jednak ich intensywność, deszcze stają się bardziej gwałtowne i nierównomierne. Cierpi na tym wilgotność gleby, dlatego stosowanie hydrożelu mogłoby być pomocne w zmniejszeniu wpływu deficytu wody. Niestety świadomość istnienia i przydatności tej technologii jest w Polsce wciąż minimalna – zauważa Brian Bos.

W Polsce produkty spółki zyskały już uznanie wśród Lasów Państwowych, a także w warszawskim samorządzie. Stołeczna zieleń miejska w czasie budowy Miasteczka Wilanów stosowała hydrożel w ogrodach królewskich przy Pałacu w Wilanowie, kiedy obniżył się poziom wód gruntowych i konieczne były szybkie doraźne działania.

Zakład produkcyjny Artagro w Miechowie jest przygotowany na zwiększone zapotrzebowanie na produkt. Obecnie skala produkcji to 150 ton hydrożelu rocznie, jednak jego moce produkcyjne sięgają 8 tys. ton rocznie.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Bioceltix złożył wniosek do EMA o dopuszczenie leku BCX-EM na zapalenie stawów u koni

Kolejny ważny moment w historii Bioceltix. Giełdowa spółka...

Strategia Mabion 2025–2030: budowa Mabion II, większe marże i wyjście na rynek USA

Mabion zakończył transformację Spółki w CDMO o profilu...

Nowe złoże gazu w Wielkopolsce – ORLEN rozpoczyna wydobycie w Grodzewie

Na blisko ćwierć miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego szacowane...

Transition Technologies PSC otwiera oddział w Wielkiej Brytanii

Transition Technologies PSC (TT PSC) uruchomił spółkę w Wielkiej...

Sfinks Polska w 2024: więcej franczyz, niższe przychody skonsolidowane, wyższa rentowność

Przychody gastronomiczne restauracji zarządzanych przez Sfinks Polska, w tym...

Podobne tematy

ORLEN odkrył nowe złoże gazu w Wielkopolsce

Niemal ćwierć miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego wynoszą zasoby...

AFIR: Nowe wyzwania dla infrastruktury ładowania w Polsce

Zgodnie z AFIR, którego przepisy zaczęły być stosowane...

Automaty paczkowe kluczowym elementem strategii firm e-commerce

Według raportu „E-commerce w Polsce 2024”, opublikowanego przez Gemius,...

ORLEN odzyskuje zaufanie Norges Bank i znika z listy obserwacyjnej

W wyniku działań naprawczych podjętych przez obecny Zarząd, ORLEN...

Budżet państwa to iluzja? Ponad 150 instytucji działa poza ustawą budżetową

Polska „funduszowa” ma się świetnie. Z każdym kolejnym rządem...

Stéphane Séjourné z wizytą w Grupie Przemysłowej Baltic – rozmowy o przyszłości europejskiego przemysłu offshore

6 lutego 2025 roku Stéphane Séjourné, Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie