piątek, 22 września, 2023
NIERUCHOMOŚCIJak zmienił się rynek pierwotny nieruchomości?

Jak zmienił się rynek pierwotny nieruchomości?

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Jak zmienił się rynek pierwotny nieruchomości?

Rozwój rynku deweloperskiego po 2000 roku, profesjonalizacja usług oraz zmiana modelu sprzedaży mieszkań – z tych już urządzonych na mieszkania w stanie surowym – były istotnymi czynnikami zmian w tym sektorze. To, co dziś jest dla szukających własnego „M” standardem, nie tak dawno było czymś zupełnie nowym. Jak zmiany wpłynęły na dzisiejszy kształt rynku nieruchomości w sektorze pierwotnym? Jak po 16 latach w Polsce ocenia to jeden z wiodących warszawskich deweloperów – hiszpański Grupo Lar?

Rozwój rynku deweloperskiego w Polsce, choć w kształcie dalekim od dzisiejszego, widoczny jest od roku 2000 r. Wtedy bowiem swoją działalność rozpoczęło wielu krajowych i zagranicznych deweloperów. Ówczesny rynek cechowało wyraźne rozdrobnienie podmiotów, ich niedojrzałość i stosunkowo niska jakość realizacji. Wśród trudności widoczne były także braki w dostępie do profesjonalnych narzędzi sprzedaży czy marketingu. Dziś dominują duże firmy, z wypracowaną pozycją rynkową i oferujące dobrej jakości produkt.

Kamienie milowe branży

W odniesieniu do firmy profesjonalnie zajmującej się budownictwem mieszkaniowym słowa deweloper po raz pierwszy nad Wisłą użyto na początku lat 90-tych. Dynamika rozwoju, mnogość małych firm stawiających w tej branży pierwsze kroki oraz fakt, że Polacy stawiają wyżej zakup nad wynajmem, znacząco przełożył się na jakość realizowanych inwestycji. Ilość wyraźnie nie szła z nią w parze. Przełom wieków przyniósł stopniową poprawę jakości – głównie za sprawą pojawiających się na rynku firm z profesjonalnym zapleczem. Nie bez znaczenia na branżę deweloperską miało także wstąpienie Polski do Unii Europejskiej – istotnie wzrosło zainteresowanie kredytami, co ostatecznie przełożyło się na wzrost cen oferowanych mieszkań.

Rok 2006, kiedy Grupo Lar weszła na polski rynek, aż do 2010 i lata kolejne, miały ogromny wpływ na to, jak nasza branża i rynek mieszkań wyglądają obecnie. Aktywnie dopasowując się do oczekiwań naszych klientów, staliśmy się jednym z wiodących graczy na warszawskim rynku. Obserwując go mogliśmy także, na swój sposób, go kreować – mówi Janusz Kraszewski, Prezes Zarządu Grupo Lar Polska.

Lata 2008 i 2009 znacząco wpisały się w działalność firm deweloperskich – światowy kryzys finansowy i zmiana wielkości portfela klientów, które przełożyły się na zmniejszenie średniej wielkości nabywanych mieszkań o 5-8 m2, rozwój rynku kredytów hipotecznych oraz przypadający na lata późniejsze znakomity rozwój rynku mieszkaniowego w Warszawie to najważniejsze z wydarzeń w ocenie Grupo Lar.

Podążać za trendami, odpowiadać na wyzwania rynku

Wtórna zmiana rynku, jaka miała miejsce w 2009 r., wpłynęła nie tylko na wielkość mieszkań. Deweloperzy przestali bowiem produkować mieszkania z oddzielną kuchnią. W kolejnych latach projektanci zrezygnowali z ogradzania terenów nieruchomości. Nowe inwestycje stały się otwarte, pozbawione wysokich ogrodzeń czy strzegących dostępu do nich firm ochroniarskich. Nie zmieniło się jedno – klienci poszukiwali i poszukują mieszkań dobrej jakości, z miejscem postojowym, w otoczeniu zieleni, a także z dobrą komunikacją i zapleczem edukacyjnym.

Specjalizacja deweloperów, którzy jeszcze kilka lat temu realizowali inwestycje pod konkretne wytyczne czy oczekiwania, dziś uległy znaczącej zmianie. Wynika to z faktu braku dostępności działek spełniających specyficzne wytyczne. Część z dzielnic jest też zabudowana i nie ma dalszej możliwości pozyskania gruntów, w innych (mimo dostępnych ziem) nie ma dostatecznie dobrej infrastruktury. Stąd też dziś aktywność firm skupia się m.in. na poszukiwaniu działek w rozsądnych rozmiarach – mówi Renata Mc Cabe- Kudła, dyrektor finansowy i członek Zarządu Grupo Lar Polska.

Rynek nieruchomości pierwotnych, za sprawą czynników zewnętrznych, od wielu lat dynamicznie się zmienia, a zmiany te dotyczą niemal każdego obszaru. Profesjonalizm deweloperów, ich wiarygodność i zrealizowane wcześniej inwestycje są czynnikami, które sprawiają, że klienci chętniej do nich wracają. Niezależnie od sytuacji rynkowej, nieruchomości są ciągle doskonałą inwestycją.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Deloitte: Kryzys nie dotknął dóbr luksusowych – branża z ponad 15 proc. wzrostem przychodów...

0
Pomimo niepewności gospodarczej firmy z sektora dóbr luksusowych mogą cieszyć się niesłabnącym zainteresowaniem zamożnych klientów. Jak wynika z ósmej edycji raportu Global Fashion & Luxury Private Equity and Investors Survey 2023 firmy doradczej Deloitte,...