NIERUCHOMOŚCIJak zmienił się rynek pierwotny nieruchomości?

Jak zmienił się rynek pierwotny nieruchomości?

Jak zmienił się rynek pierwotny nieruchomości?

Rozwój rynku deweloperskiego po 2000 roku, profesjonalizacja usług oraz zmiana modelu sprzedaży mieszkań – z tych już urządzonych na mieszkania w stanie surowym – były istotnymi czynnikami zmian w tym sektorze. To, co dziś jest dla szukających własnego „M” standardem, nie tak dawno było czymś zupełnie nowym. Jak zmiany wpłynęły na dzisiejszy kształt rynku nieruchomości w sektorze pierwotnym? Jak po 16 latach w Polsce ocenia to jeden z wiodących warszawskich deweloperów – hiszpański Grupo Lar?

Rozwój rynku deweloperskiego w Polsce, choć w kształcie dalekim od dzisiejszego, widoczny jest od roku 2000 r. Wtedy bowiem swoją działalność rozpoczęło wielu krajowych i zagranicznych deweloperów. Ówczesny rynek cechowało wyraźne rozdrobnienie podmiotów, ich niedojrzałość i stosunkowo niska jakość realizacji. Wśród trudności widoczne były także braki w dostępie do profesjonalnych narzędzi sprzedaży czy marketingu. Dziś dominują duże firmy, z wypracowaną pozycją rynkową i oferujące dobrej jakości produkt.

Kamienie milowe branży

W odniesieniu do firmy profesjonalnie zajmującej się budownictwem mieszkaniowym słowa deweloper po raz pierwszy nad Wisłą użyto na początku lat 90-tych. Dynamika rozwoju, mnogość małych firm stawiających w tej branży pierwsze kroki oraz fakt, że Polacy stawiają wyżej zakup nad wynajmem, znacząco przełożył się na jakość realizowanych inwestycji. Ilość wyraźnie nie szła z nią w parze. Przełom wieków przyniósł stopniową poprawę jakości – głównie za sprawą pojawiających się na rynku firm z profesjonalnym zapleczem. Nie bez znaczenia na branżę deweloperską miało także wstąpienie Polski do Unii Europejskiej – istotnie wzrosło zainteresowanie kredytami, co ostatecznie przełożyło się na wzrost cen oferowanych mieszkań.

Rok 2006, kiedy Grupo Lar weszła na polski rynek, aż do 2010 i lata kolejne, miały ogromny wpływ na to, jak nasza branża i rynek mieszkań wyglądają obecnie. Aktywnie dopasowując się do oczekiwań naszych klientów, staliśmy się jednym z wiodących graczy na warszawskim rynku. Obserwując go mogliśmy także, na swój sposób, go kreować – mówi Janusz Kraszewski, Prezes Zarządu Grupo Lar Polska.

Lata 2008 i 2009 znacząco wpisały się w działalność firm deweloperskich – światowy kryzys finansowy i zmiana wielkości portfela klientów, które przełożyły się na zmniejszenie średniej wielkości nabywanych mieszkań o 5-8 m2, rozwój rynku kredytów hipotecznych oraz przypadający na lata późniejsze znakomity rozwój rynku mieszkaniowego w Warszawie to najważniejsze z wydarzeń w ocenie Grupo Lar.

Podążać za trendami, odpowiadać na wyzwania rynku

Wtórna zmiana rynku, jaka miała miejsce w 2009 r., wpłynęła nie tylko na wielkość mieszkań. Deweloperzy przestali bowiem produkować mieszkania z oddzielną kuchnią. W kolejnych latach projektanci zrezygnowali z ogradzania terenów nieruchomości. Nowe inwestycje stały się otwarte, pozbawione wysokich ogrodzeń czy strzegących dostępu do nich firm ochroniarskich. Nie zmieniło się jedno – klienci poszukiwali i poszukują mieszkań dobrej jakości, z miejscem postojowym, w otoczeniu zieleni, a także z dobrą komunikacją i zapleczem edukacyjnym.

Specjalizacja deweloperów, którzy jeszcze kilka lat temu realizowali inwestycje pod konkretne wytyczne czy oczekiwania, dziś uległy znaczącej zmianie. Wynika to z faktu braku dostępności działek spełniających specyficzne wytyczne. Część z dzielnic jest też zabudowana i nie ma dalszej możliwości pozyskania gruntów, w innych (mimo dostępnych ziem) nie ma dostatecznie dobrej infrastruktury. Stąd też dziś aktywność firm skupia się m.in. na poszukiwaniu działek w rozsądnych rozmiarach – mówi Renata Mc Cabe- Kudła, dyrektor finansowy i członek Zarządu Grupo Lar Polska.

Rynek nieruchomości pierwotnych, za sprawą czynników zewnętrznych, od wielu lat dynamicznie się zmienia, a zmiany te dotyczą niemal każdego obszaru. Profesjonalizm deweloperów, ich wiarygodność i zrealizowane wcześniej inwestycje są czynnikami, które sprawiają, że klienci chętniej do nich wracają. Niezależnie od sytuacji rynkowej, nieruchomości są ciągle doskonałą inwestycją.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...