piątek, 17 stycznia, 2025

Największa estońska inwestycja w Polsce: Elenger wydaje ponad pół miliarda złotych na przejęcie Grupy EWE

Elenger, największa w rejonie bałtycko-fińskim prywatna firma energetyczna, uzyskała zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie pełnej działalności biznesowej Grupy EWE w Polsce. Ostateczna umowa zakupu została podpisana w dniu 19 grudnia 2024 roku. Transakcja opiewa na ponad pół miliarda złotych (120 milionów euro) i obejmuje sieć dystrybucji gazu ziemnego w Polsce oraz działalność w obszarze sprzedaży energii. Jest to największa estońska inwestycja w Polsce.

Po zatwierdzeniu zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym cała działalność operacyjna w Polsce będzie prowadzona wyłącznie pod marką Elenger i zostanie zorganizowana w ramach trzech podmiotów: Elenger Polska Sp. z o.o., Elenger Dystrybucja Sp. z o.o. i Elenger Serwis Sp. z o.o. Klienci zostaną poinformowani o wszystkich zmianach.

W celu nadzoru nad nowo powstałą strukturą podjęto decyzję o powołaniu rady nadzorczej, której przewodniczyć będzie Andres Trink, doświadczony menedżer wywodzący się z Merco − największej firmy inżynieryjno-konstrukcyjnej w rejonie Bałtyku. Krzysztof Noga będzie kontynuował swoją misję na stanowisku prezesa zarządu.

„Elenger to firma nastawiona na międzynarodowy rozwój, a duży potencjał polskiego rynku stanowi dla nas poważne wyzwanie. Bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu pragniemy zaoferować polskim odbiorcom najwyższej jakości obsługę w zakresie dystrybucji i sprzedaży energii. Gaz ziemny, w tym sprowadzany z zachodu skroplony gaz LNG, to nasz kluczowy produkt. Uważamy, że portfolio energetyczne, zarówno teraz jak i w przyszłości, powinno być zróżnicowane. Postrzegamy gaz ziemny jako idealne uzupełnienie odnawialnych źródeł energii, takich jak np. biometan produkowany przez naszą spółkę” – powiedział Margus Kaasik, prezes zarządu Grupy Elenger.

„EWE Polska wielokrotnie udowodniła, że potrafi wykorzystać potencjał wzrostu gospodarczego oraz możliwości oferowane przez polski rynek gazu i energii elektrycznej. Rozwój naszej infrastruktury, napędzany przez jeden z najbardziej dynamicznych regionów Polski, jest najlepszym potwierdzeniem, że gaz ziemny stanowi istotną podstawę transformacji energetycznej naszego kraju. Ponadto produkcja biometanu w Polsce ma jeden z największych potencjałów wzrostu w Europie. Stanowi to dla nas dodatkowy impuls do dynamicznego i zrównoważonego rozwoju, otwierając nowy rozdział przed naszą firmą” – powiedział Krzysztof Noga.

Autor
  • Od prawie dwóch dekad wspieramy naszych czytelników w lepszym rozumieniu świata biznesu i gospodarki. Tworzymy treści, które łączą solidne analizy z praktycznymi wskazówkami, pomagając w podejmowaniu trafnych decyzji. Nasz zespół to ludzie z pasją do odkrywania nowych trendów, śledzenia zmian na rynkach i dzielenia się wiedzą, która inspiruje do działania.

Popularne w tym tygodniu

Kryzys demograficzny w Polsce. Jak brak stabilności na rynku pracy wpływa na decyzje rodziców?

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, w pierwszych dziewięciu...

99% firm w Europie stawia na chmurę, żeby rozwijać AI – raport Red Hat

Aż 99% firm w regionie EMEA zamierza inwestować w...

Diagnostyka S.A. ogłasza plan przeprowadzenia IPO oraz notowania akcji na GPW

Diagnostyka S.A. („Diagnostyka”, „Spółka”, a wraz ze spółkami zależnymi...

Nowelizacja ustawy Prawo lotnicze podpisana. Otwierają się nowe możliwości dla inwestorów

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę zmieniającą Prawo lotnicze....

Podobne tematy

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie