piątek, 23 września, 2022
BIZNESPracownicy kontra pracodawcy, czy praca zdalna stanie się kością niezgody? McKinsey mówi:...

Pracownicy kontra pracodawcy, czy praca zdalna stanie się kością niezgody? McKinsey mówi: owszem.

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Pracownicy kontra pracodawcy, czy praca zdalna stanie się kością niezgody? McKinsey mówi: owszem.

Ponad połowa prezesów firm nie ma wątpliwości: koniec z pracą zdalną! Sęk w tym, że pracownicy mają zgoła odmienne zdanie i oczekują przynajmniej możliwości wykonywania obowiązków w modelu hybrydowym, wynika z badań McKinsey. Mamy konflikt interesów, twierdzą amerykańscy eksperci. Kto ostatecznie przeciągnie linę w swoją stronę?

Działająca w 65 krajach firma doradcza McKinsey, porównała dwie tegoroczne analizy własne, jedną ze stycznia, a drugą z maja. Eksperci chcieli sprawdzić, czy i jak zmienia się spojrzenie szefów oraz pracowników na kwestię powrotu do biur.

“Huston, mamy problem” – dokładnie takiego sformułowania użyli eksperci firmy analitycznej, omawiając wyniki porównania. Okazało się, że widoczny jest wyraźny rozdźwięk między oczekiwaniami kierowników i ich podwładnych, a diabeł jak zawsze – tkwi w szczegółach.

Kwestia perspektywy

Jak wynika ze zrealizowanego w maju 2021 roku badania McKinsey: CxO, Return to Workplace, przytłaczająca większość (88%) przedstawicieli kadry kierowniczej oczekuje, że po pandemii pracownicy pojawią się w biurze przynajmniej trzy lub więcej dni w tygodniu. Mało tego, co drugi z respondentów (52%) uważa, że jeden dzień poza biurem to absolutnie wszystko, na co mogą liczyć ich pracownicy. Wśród badanych menedżerów nie ma zbyt wielu zwolenników całkowitego pozostania w domu – stanowią oni jedynie jedną dziesiątą respondentów (12%).

Przeciwwagą dla opinii kadry kierowniczej jest zrealizowane w styczniu 2021 roku przez McKinsey badanie Reimagine Work. W tym przypadku respondentami byli szeregowi pracownicy. Z badania wynika, że ponad połowa ankietowanych (52%), chciałaby po pandemii pracować w modelu hybrydowym. Tylko co dziesiąty (11%) wolałby już w ogóle nie wracać do biura.

Więc o jaki konflikt interesów chodzi? Kością niezgody pozostaje to, co dla każdej ze stron oznacza praca hybrydowa. Dom, biuro, a może coworking, o tym gdzie stanie służbowy laptop pracownicy chcą decydować samodzielnie. Dla nich praca hybrydowa to model, w którym od ich decyzji zależy, kiedy i ile dni spędzą w biurze. Zupełnie inną optykę mają menadżerowie, którzy chcieliby decydować o ilości i kolejności dni, jakie ich podwładni spędzą poza siedzibą firmy

Niestety, możliwość permanentnego home office będzie zarezerwowana wyłącznie dla nielicznych – studzi nastroje Tomasz Zieliński, odpowiedzialny za rynek budownictwa i infrastruktury w ABB w Polsce. – Jak wynika ze zrealizowanych przez nas badań, zarówno właściciele powierzchni komercyjnych, jak i deweloperzy, a także sami najemcy, ciężko pracują nad tym, by przygotować biura do nowej rzeczywistości. Warunki, w których pracujemy, z pewnością ulegną zmianie, ale miejsce… już niekoniecznie. – tłumaczy ekspert.

Nowe stare biuro

Jak wynika z opublikowanego w lipcu raportu ABB, opracowanego przez firmę badawczą PMR, zatytułowanego „Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce”, powoli kończą się czasy izolacji i jeżeli nie zakłóci tego pandemia, proces lądowania w biurach rozpocznie się już niedługo.

Nowoczesne technologie budownictwa i wyposażenia budynków pozwolą nam pogodzić interesy pracodawców i pracowników, przede wszystkim w kwestii komfortu, jak i bezpieczeństwa pracy. – uważa Tomasz Zieliński, który brał udział w opracowaniu raportu. – Z analizy zrealizowanych wywiadów wynika, że ostatnie półtora roku nie zatrzymało rozwijającego się rynku, a pandemia tylko przyspieszyła zmiany, które już wcześniej pojawiły się na horyzoncie. Zmiany te obejmują w szczególności obszar technologii. Badanie pokazuje, że możemy spodziewać się coraz większego nacisku ze strony inwestorów na rozwiązania typu proptech. – dodaje.

W swojej opinii ekspert ABB nie jest osamotniony. Podobnego zdania co on są respondenci badania jakościowego, na podstawie którego powstał wspomniany raport. Jeden z inwestorów, który zdecydował się wziąć udział w ankiecie, powiedział: „Celem jest stworzenie takiej przestrzeni, która sprawi, że jej użytkownicy będą chcieli wrócić do biur. Równie ważne jest to, by była ona bezpieczna, a jednocześnie na tyle atrakcyjna, żeby pokazywała, że (…) tutaj macie coś, czego w domu nie da się stworzyć”.

Dowolność w sposobie świadczenia pracy? 6-godzinny dzień pracy? A może 4 dni pracujące w tygodniu? Pracownicy muszą odłożyć marzenia o rewolucji na później. Dziś, patrząc na wyniki badania CxO, Return to Workplace, wiele wskazuje na to, że wkrótce centra biznesowe znów wypełnią się pracownikami i zaczną tętnić życiem. A ci, zadowoleni czy też nie, powrócą do swoich starych biurek, ale de facto nowej przestrzeni, która dzięki technologii będzie lepiej dopasowana do dzisiejszych okoliczności.

*Badanie o charakterze jakościowym przeprowadzone w okresie styczeń – marzec 2021 metodą pogłębionych wywiadów telefonicznych. Liczba wywiadów ogółem: 20. W badaniu udział wzięli przedstawiciele kadry zarządzającej reprezentującej największych inwestorów budowlanych (15 wywiadów) i wiodących na rynku polskim pośredników między najemcami a inwestorami nieruchomości komercyjnych (5 wywiadów). Średnia długość wywiadu: 45 minut.

Raport „Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce*” można pobrać na stronie:

https://new.abb.com/buildings/pl/rynek-nieruchomosci-komercyjnych-w-polsce

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Historia cyberprzestępczości

0
Pojęcie „wirusa komputerowego” znane jest obecnie większości osób na świecie, włącznie z dziećmi. Zwykle kojarzy się ono z czymś destrukcyjnym dla sprzętu, danych i usług, na których wszyscy polegamy. Wirusy komputerowe, podobnie jak ich...
e-commerce

Nowe oblicze wyprzedaży, czyli co w e-commerce i nie tylko zmieni dyrektywa Omnibus

0
W czasie sezonowych wyprzedaży nie raz słyszy się o nieuczciwych praktykach sprzedawców i celowym zawyżaniu cen w okresach poprzedzających obniżki, tak aby te wyglądały na szczególnie atrakcyjne. Tegoroczne zimowe wyprzedaże to jednak ostatnie, kiedy...

Wzrost mediany maksymalnych zarobków w IT o 9,5 proc. do 18,4 tys. zł netto...

0
No Fluff Jobs – jedyny portal z ogłoszeniami IT dostępny w 6 krajach i 8 wersjach językowych – podsumowuje ubiegły rok w branży. Z przygotowanego przez firmę raportu „Rynek pracy IT w Polsce w...