wtorek, 1 kwietnia, 2025

Sektor logistyki w Polsce: wzrost zapotrzebowania na pracowników w ostatnim kwartale roku

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Sektor logistyki w Polsce rośnie w siłę, napędzany przez dynamiczny rozwój e-commerce oraz korzystną lokalizację geograficzną kraju. W 2023 roku sektor transportu i magazynowania stanowił około 6% polskiego PKB, a zatrudnienie w tym obszarze wynosiło blisko 700 tys. osób. Choć perspektywy na przyszłość pozostają optymistyczne, firmy branży logistycznej muszą stawić czoła znaczącym wyzwaniom rekrutacyjnym, szczególnie w sezonach wzmożonego zapotrzebowania, takich jak ostatni kwartał roku.

Sezonowe zmiany skali zatrudnienia

Czwarty kwartał, obejmujący Black Friday i sezon świąteczny, generuje znaczny wzrost zapotrzebowania na pracowników w branży logistycznej. W tym czasie popyt na pracowników tymczasowych rośnie nawet o 20-25%, co wymaga od firm wcześniejszego przygotowania i planowania zatrudnienia.

– Sektor logistyczny w Polsce rozwija się w szybkim tempie, napędzany nie tylko przez e-commerce, ale również dzięki poprawie infrastruktury i korzystnemu położeniu geograficznemu kraju. Musimy być gotowi na wzrosty zapotrzebowania na pracowników, zwłaszcza pod koniec roku – mówi Anna Wesołowska, dyrektor zarządzająca Gi Group Poland S.A.

Efektywne planowanie zatrudnienia jest zatem kluczowe dla długoterminowej konkurencyjności firm logistycznych​. Proces ten powinien obejmować nie tylko analizę obecnych zasobów, ale także prognozowanie przyszłych potrzeb kadrowych oraz rozwój kompetencji pracowników, co staje się szczególnie istotne w okresach wzmożonego zapotrzebowania​.

– Planowanie zatrudnienia ma strategiczne znaczenie dla efektywnego zarządzania, realizowania zakładanych celów biznesowych oraz konkurencyjności i pozycji na rynku. To klucz skutecznego zarządzania zasobami ludzkimi, zapewnienia ciągłości i płynności w tym obszarze. Warto zwrócić na ten aspekt uwagę właśnie teraz, w momencie wzrostu sezonowego zatrudnienia w takich sektorach jak np. logistyka czy e-commerce. Planowanie z jednej strony zapewnia stabilność niezbędnych firmie kompetencji i zwiększa skuteczność zespołów, z drugiej – o czym warto pamiętać – sprawia, że rekrutacje są bardziej efektywne zarówno pod kątem kosztowym, jak i trafności wyborów. – przypomina Karolina Popiel, Headhunter w obszarze HR, Wyser Executive Search.

Braki kadrowe i rozwój kompetencji

Firmy z branży logistycznej od dłuższego czasu zmagają się z niedoborem pracowników, co wpływa na ich zdolność do utrzymania efektywności operacyjnej.

– Jednym z głównych wyzwań pozostaje pozyskanie pracowników, zarówno niewykwalifikowanych, jak i specjalistów. Niedobory kadrowe wynikają z kilku przyczyn, w tym niskiego bezrobocia, starzenia się społeczeństwa i zmniejszania się liczby aktywnych zawodowo, a także rosnących wymagań dotyczących umiejętności wynikających ze zmian technologicznych – wskazuje Anna Wesołowska, dyrektor zarządzająca Gi Group Poland​.

Konkurencja o pracowników dodatkowo utrudnia rekrutację, szczególnie w regionach o wysokiej koncentracji magazynów i centrów logistycznych​. Wraz ze wzrostem złożoności łańcuchów dostaw oraz rozwojem technologii magazynowych, firmy coraz częściej poszukują specjalistów z doświadczeniem w zarządzaniu nowoczesnymi narzędziami, takimi jak automatyzacja procesów magazynowych, sztuczna inteligencja i systemy IoT.

– Inwestowanie w rozwój kompetencji pracowników jest niezbędne, aby mogli oni efektywnie działać w nowoczesnym środowisku logistycznym. Firmy muszą być gotowe na szybkie dostosowanie się do zmian – uważa Ewa Michalska, dyrektor operacyjna Grafton Recruitment.

Na rynku pracy rośnie konkurencja o pozyskanie wykwalifikowanych pracowników. Globalne firmy oferują coraz bardziej atrakcyjne wynagrodzenia i rozbudowane pakiety benefitów, aby przyciągnąć i zatrzymać talenty. Coraz większą popularnością cieszą się elastyczne formy zatrudnienia oraz innowacyjne podejście do zarządzania personelem.

Jednym z najważniejszych trendów w obliczu niedoborów kadrowych jest rosnące zatrudnianie cudzoziemców. W niektórych magazynach aż 90% pracowników to obywatele Ukrainy. Jednak z powodu zmniejszającej się liczby pracowników z tego kraju, firmy zaczynają rekrutować osoby z bardziej odległych regionów, takich jak Kazachstan, Nepal czy nawet Ameryka Południowa.

Wyzwania rekrutacyjne i przyszłość sektora logistyki

Eksperci Gi Group w raporcie „Wynagrodzenia w produkcji i logistyce: stanowiska niższego i średniego szczebla” z 2024 roku zidentyfikowali kilka kluczowych wyzwań związanych z rekrutacją w sektorze logistycznym. Pierwszym z nich jest niedobór wykwalifikowanych kandydatów, szczególnie tych z doświadczeniem w nowoczesnych technologiach magazynowych (w sekcji transportu i gospodarki magazynowej odnotowano 11,7 tys. wakatów). Firmy borykają się z rywalizacją o kadry i konkurencyjnością wynagrodzeń. Wreszcie, występuje wysoka rotacja kadr, co wymaga dostosowania strategii HR, aby skutecznie zarządzać zmiennością zatrudnienia.

Z kolei z raportu wynagrodzeń i trendów w przedsiębiorstwach przygotowanego przez Grafton Recruitment wynika, że choć 42,5% pracowników działów logistycznych deklaruje satysfakcję z pracy, to aż 75% rozważa zmianę pracodawcy w perspektywie najbliższych miesięcy​​. Kluczowe motywy tych decyzji to niskie wynagrodzenie oraz brak perspektyw rozwoju zawodowego, pomimo rosnących oczekiwań co do warunków zatrudnienia. W szczególności wysokie zapotrzebowanie na stanowiska magazynowe odzwierciedla trend tworzenia lokalnych centrów dystrybucji, które mają uniezależnić się od globalnych sieci dostaw​.

– Aby utrzymać przewagę konkurencyjną, firmy logistyczne muszą stawiać na innowacyjność i elastyczność, nie tylko w zakresie wynagrodzeń, ale także benefitów i sposobu zarządzania zespołami. Przyszłość sektora logistyki w Polsce wygląda obiecująco, jednak wymaga inwestycji zarówno w technologię, jak i rozwój kompetencji pracowników – podsumowuje Ewa Michalska, dyrektor operacyjna Grafton Recruitment.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Rozmowa kwalifikacyjna pod presją: jak emocje wpływają na kandydatów?

Stres towarzyszący rozmowie kwalifikacyjnej może objawiać się w zaskakujących...

Globalny handel przyspiesza. Azja Południowa i ASEAN na czele światowego wzrostu

Globalny handel odbudował się w 2024 roku i...

Branża transportowa powoli wraca do gry, ale kierowców brakuje coraz bardziej

Według najnowszych przewidywań Transport Intelligence nadchodzące miesiące przyniosą dwuprocentowy...

Yingli Wang o przyszłości logistyki handlu detalicznego – jak zmieni się do 2030 roku?

Personalizacja, technologie i zrównoważony rozwój  - to w tym...

Start naborów NFOŚiGW 31 marca. Pieniądze na ładowarki i sieci dla e-transportu

31 marca startują nabory w dwóch rządowych programach, których...

Podobne tematy

Raport IdoSell: Kiedy warto promować sklep online, żeby zwiększyć sprzedaż?

Konsumenci coraz chętniej korzystają z oferty e-sklepów – dopasowując...

Zatrudnienie w BSS rośnie – ponad 457 tys. pracowników w Polsce

Polska pozostaje jednym z kluczowych rynków dla sektora usług...

Pracodawcy pod presją kosztów, a pracownicy chcą zarabiać więcej

16,7% firm zamierza zwiększyć poziom zatrudnienia, o blisko 4...

Gigantyczne koszty regulacji uderzają w polski e-commerce

Zmiany w przepisach podatkowych i celnych to dziś jedno...

Automaty paczkowe kluczowym elementem strategii firm e-commerce

Według raportu „E-commerce w Polsce 2024”, opublikowanego przez Gemius,...

Dział administracji i zakupów w 2024: zmiany na rynku pracy i wzrost wynagrodzeń

Działy administracji i zakupów odgrywają kluczową rolę w codziennym...

Griffin Capital Partners otwiera biuro w Niemczech

Griffin Capital Partners (GCP), największy prywatny inwestor oraz firma...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie