MEDYCYNA I FARMACJAKiedy uśmiech skrywa głęboki ból. Depresja staje się poważną chorobą cywilizacyjną

Kiedy uśmiech skrywa głęboki ból. Depresja staje się poważną chorobą cywilizacyjną

Kiedy uśmiech skrywa głęboki ból. Depresja staje się poważną chorobą cywilizacyjną

23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. W tym dniu celem jest zwiększenie świadomości zaburzeń psychicznych w społeczeństwie, propagowanie wiedzy na temat objawów choroby, odpowiednich reakcji oraz możliwych terapii. Z punktu widzenia Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie widzimy, że temat jest bardzo poważny. – Z jednej strony cieszy, że znad chorób natury psychicznej zrywa się pewne społeczne tabu, ale z drugiej problemy związane z diagnostyką i hospitalizacją osób chorych wciąż jest wiele – przyznaje Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.

Rośnie ilość zwolnień lekarskich z powodu przypadłości psychiatrycznych

O tym, jak poważna jest sytuacja świadczą ostatnie statystyki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Liczba zwolnień lekarskich wystawionych w 2023 r. w Zachodniopomorskiem z powodu zaburzeń psychicznych i zachowania wyniosła niemal 63 tys. Dla porównania w 2022 r. było ich 56,4 tys. W całej Polsce ta liczba przekroczyła 1,2 miliona zwolnień. Możemy tylko domniemywać, że znaczna część tych zwolnień wynika z depresji i przypadłości związanych z depresją.

– Zaburzenia nastroju nie zawsze mogą zostać zauważone na pierwszy rzut oka. Często osoby pozornie wesołe mogą w rzeczywistości przejawiać objawy depresji. Wielokrotnie do zauważenia problemu potrzebna jest dłuższa, ciepła rozmowa, szczere pytania i otwarte odpowiedzi. Co więcej, obraz chorobowy zaburzeń nastroju i zaburzeń lękowych może przebiegać wyłącznie z obniżeniem nastroju i prawidłowo zdefiniowanym przez chorego lękiem. Niejednokrotnie obserwuje się, że osoby dotknięte zaburzeniami lękowymi długo szukają pomocy z powodu odczuwania nieswoistych, niespecyficznych dolegliwości somatycznych, takich jak np. bóle brzucha, bóle w klatce piersiowej – mówi lek. Aleksander Matysiak, lekarz rezydent, sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.

„Hollywoodzka psychiatria” budzi lęk w pacjentach? Do psychologa idziemy, ale psychiatry się boimy Oczywiście, zawsze odczuwanie dolegliwości somatycznych – szczególnie ze strony układu sercowo-naczyniowego czy pokarmowego wymaga pilnej, szerokiej diagnostyki i badań, jednak w przypadku wykluczenia przyczyny ze strony układów których dotyczą, warto dopuścić możliwość innego powodu objawów, często silnie utrudniających życie.

– Tu niestety pojawiają się problemy. Pierwszym problemem jest „Hollywoodzka psychiatria”, czyli wizja psychiatrii rozwinięta przez przemysł filmowy. Często nasze pierwsze skojarzenie o gabinecie psychiatry, które przychodzi nam na myśl to wizja filmu „Piękny umysł” albo co gorsza „Lot nad kukułczym gniazdem”. Filmy te, pomijając ich wartość artystyczną- niestety zupełnie nie oddają realiów współczesnego leczenia, kreując bardzo przykry i niesprawiedliwy wizerunek psychiatrii w społeczeństwie. A przecież pierwsza wizyta to zazwyczaj konstruktywna, empatyczna, osobista rozmowa. Drugi problem, niestety jest związany z problemem pierwszym. Osoba, która ze względu na obniżony nastrój, ma zaburzony obraz siebie i swojej własnej wartości, a do tego negatywny odbiór w pewnych kręgach społecznych może powodować niechęć i wyparcie. Niestety, często nawet po jasnych sugestiach lekarzy POZ, następuje odwrócenie i powtarzanie ścieżki diagnostycznej u innych lekarzy, zatajając wcześniejsze wyniki – mówi lek. Aleksander Matysiak.

Ostatnimi czasy obserwuje się tendencje wzrostową nieobecności chorobowych spowodowanych zaburzeniami psychicznymi.

– Niestety biorąc pod uwagę rosnące tempo życia czeka nas wzrost tych wartości, a obroną jest szeroka dostępność do opieki psychiatrycznej i psychologicznej oraz świadomość lekarzy, w tym lekarzy rodzinnych – dodaje ekspert.

Ważne jest żebyśmy na co dzień dbali o swój dobrostan np. przez obniżanie poziomu stresu, lepszy sen, lepsze odżywianie i codzienną troskę o komfort życia.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...