piątek, 18 kwietnia, 2025

Wartość inwestycji venture capital w Polsce w drugim kwartale 2020 roku wyniosła 169 mln PLN

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

W drugim kwartale, przez polski rynek VC, przepłynęło 169 mln PLN. To łączna suma kapitału jaką polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w rodzime, innowacyjne przedsiębiorstwa. Blisko 40% z tych środków dostarczono w ramach czterech najwyższych rund finansowania. Wartość inwestycji venture capital w Polsce w drugim kwartale 202070% zainwestowanych w drugim kwartale środków to kapitał publiczno-prywatny, a udział międzynarodowych funduszy w transakcjach wyniósł 27%. Jednocześnie, 45 z 56 transakcji bazowało na kapitale publicznym. 49 transakcji było przeprowadzonych przez polskie zespoły.

– Fundusze nadal inwestują, a runda Symmetrical.ai pokazuje, że wciąż przyciągamy zainteresowanie międzynarodowych graczy. Jeżeli wyjmiemy z analiz zaburzającą statystyczny obraz rundę Docplanner i porównamy pierwszą połowę 2020 do 2019, jesteśmy 100 mln PLN „do przodu” – mówi Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures.

19 z 56 transakcji to inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures. W drugim kwartale zapewniły one 52% kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Średnia wartość inwestycji w tym przypadku wyniosła blisko 4,6 mln PLN (mediana: 2 mln PLN). Istotną rolę w segmencie zalążkowym odgrywają fundusze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które dokonały 22 transakcji.

Warta odnotowania jest także runda dla polskiego start-upu Symmetrical.ai, który pozyskał na dalszy rozwój 25 mln PLN. Zaangażowane w nią fundusze (Global Founders Capital oraz Partech) inwestowały wcześniej m.in. w Facebook, Revolut czy Zalando. Do rundy dołączyły także fundusze, które już wcześniej zapewniały kapitał dla Symmetrical.ai – Finch Capital, Market One Capital oraz Plug&Play.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

MSP czekają na przelew średnio 13,5 dnia. Transport i gastronomia z najdłuższymi terminami

W I kw. tego roku przedsiębiorcy z kategorii...

Podobne tematy

Polska wśród krajów najbardziej narażonych na dezinformację

Polska doświadczyła 1,443 przypadków kampanii dezinformacyjnych w ciągu ostatnich...

Microsoft bezapelacyjnym liderem… marek, pod które podszywają się cyberprzestępcy

Marki technologiczne cały czas są najczęściej wykorzystywanymi przez cyberprzestępców...

Sztuczna inteligencja w e-commerce. Eksperci Shoper wskazują kluczowe technologie

Sztuczna inteligencja coraz częściej wspiera e-commerce i pomaga sprzedawcom...

Polskie wybory prezydenckie 2025 celem ataku hakerów z Rosji

W tym roku możemy się spodziewać kolejnych prób manipulacji...

„Rzeź świń” w świecie kryptowalut: Nowy wymiar cyberprzestępczości

Każdego roku oszustwa kryptowalutowe pochłaniają miliardy dolarów. Jednocześnie, ich...

Dłużnicy pod lupą komorników: Social media i AI w procesie egzekucji

Tylko w 2023 r. do kancelarii komorniczych wpłynęło ok....

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie