poniedziałek, 17 marca, 2025

Benefity w sektorze MŚP: które są najpopularniejsze wśród pracowników?

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Jak wynika z badania zrealizowanego pod koniec ubiegłego roku przez Instytut Keralla na zlecenie VanityStyle, nieco ponad 1/4 firm z sektora MŚP planuje w 2025 roku zwiększyć budżet na świadczenia pozapłacowe dla pracowników. To pokłosie inflacji i coraz większej świadomości mikro, małych i średnich pracodawców w zakresie motywacji personelu. O dodatkowych inwestycjach w benefity myślą przede wszystkim średnie przedsiębiorstwa (49-250 pracowników) oraz firmy produkcyjne.

Zgodnie z wynikami badania zwiększenie wydatków na świadczenia pozapłacowe planuje 27 proc. firm z sektora MŚP. W nieco ponad połowie przedsiębiorstw (51 proc.) budżet na benefity pozostanie bez zmian, a w 10 proc. ulegnie zmniejszeniu. Przedstawiciele 12 proc. badanych podmiotów pod koniec ubiegłego roku nie podjęli jeszcze decyzji w tym zakresie.

– W decyzjach przedsiębiorców odbijają się jak w soczewce problemy i wyzwania, z którymi obecnie mierzy się sektor MŚP. Z jednej strony firmy muszą inwestować w zwiększenie atrakcyjności ofert dla pracowników, aby przyciągać talenty i zwiększać zaangażowanie zespołów. Z drugiej, rosnące koszty operacyjne i trudna sytuacja finansowa części firm z tego sektora zmusza je do ostrożności w planowaniu takich wydatków. To dwa przeciwstawne zjawiska składające się na realny dylemat, który może mieć istotny wpływ na przyszłość tych przedsiębiorstw tłumaczy Joanna Skoczeń, prezes zarządu VanityStyle.

Budżety na benefity wzrosną wraz z wielkością zatrudnienia

Jak wynika z badania zrealizowanego na zlecenie VanityStyle, im większa firma w sektorze MŚP, tym częściej planuje przeznaczenie dodatkowych środków na świadczenia pozapłacowe. Budżet na benefity w 2025 roku zamierza zwiększyć 17 proc. mikro-, 31 proc. małych- oraz 34 proc. średnich przedsiębiorstw. Najczęściej działanie takie deklarują firmy produkcyjne (39 proc. wskazań). W przypadku podmiotów specjalizujących się w usługach i handlu jest to odpowiednio 25 i 21 proc.

– Zwiększenie środków na benefity to obecnie w znacznej mierze próba urealnienia budżetów. Skumulowana inflacja z kilku ostatnich lat sprawiła, że podrożało wszystko, również świadczenia pozapłacowe. Coraz więcej przedsiębiorców z sektora MŚP dostrzega także istotną rolę benefitów w budowaniu lojalności pracowników i ograniczaniu rotacji, której sprzyja zarówno demografia, jak i dobra koniunktura na rynku pracywyjaśnia Joanna Skoczeń. Mikro, mali i średni przedsiębiorcy szukając sposobów na związanie pracowników z firmą, coraz częściej sięgają po benefity i starają się dopasować je do indywidualnych potrzeb poszczególnych członków zespołów, podobnie jak to robią korporacje i duże przedsiębiorstwa dodaje.

Jakie świadczenia pozapłacowe otrzymują pracownicy sektora MŚP?

Jak wynika z danych zebranych na zlecenie VanityStyle, przynajmniej jeden benefit swoim pracownikom oferuje 92 proc. firm z sektora MŚP. Najpopularniejszym świadczeniem pozapłacowym jest ubezpieczenie na życie, które zapewnia 35 proc. badanych pracodawców. Na drugim miejscu znalazły się spotkania integracyjne i okolicznościowe, które organizuje 29 proc. mikro, małych i średnich przedsiębiorców, a na trzecim prywatna opieka medyczna (25 proc. wskazań). Ponadto 24 proc. firm zapewnia pracownikom programy rozwojowe i szkolenia, karty sportowe oraz dofinansowanie posiłków, 21 proc. – bony i karty przedpłacone, a 20 proc. – skrócone godziny pracy w piątki oraz bilety i vouchery na wydarzenia kulturalne. Mniej niż 1/5 firm z sektora MŚP proponuje kursy językowe, dofinansowanie dojazdu do pracy, wykłady i spotkania z ekspertami, dostęp do opieki psychologicznej czy przerwy wellbeeingowe.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Najczęstsze błędy w planowaniu grafików pracy i jak ich unikać

Źle zaplanowane grafiki pracy mogą powodować nadgodziny, frustrację zespołu...

Tylko co drugi przedstawiciel HR wie, czego dotyczy ESG

Choć zasady związane z politykami ESG coraz częściej pojawiają...

Co trzecia firma chce zatrudniać nowych pracowników, co piąta zwalniać

Od kwietnia do końca czerwca 2025 roku 33% firm...

Od sprzątaczek po menedżerki: jak imigrantki budują kariery w Polsce?

Według Urzędu do Spraw Cudzoziemców w ciągu dwóch pierwszy...

Cyfrowa transformacja HR – jak technologia zmienia zarządzanie ludźmi?

Cyfrowa transformacja to termin, który od lat nie schodzi...

Podobne tematy

Spadek optymizmu w USA – kurs dolara na najniższych poziomach od września

Tempo wzrostu cen w Polsce okazało się mocno przeszacowane...

Niepewność na rynkach: kurs dolara i giełdy w trudnej sytuacji

Amerykańskie rynki finansowe znajdują się w trudnej sytuacji, ponieważ...

Fed w impasie, kurs dolara w niepewności

Fed najprawdopodobniej powstrzyma się od jakichkolwiek działań na posiedzeniu,...

Kurs dolara i euro wobec złotego – kluczowe poziomy w grze

Wojna handlowa się rozkręca, aktualnie trwa bitwa o alkohol....

GUS: Ceny usług rosną szybciej niż towarów – inflacja wciąż wysoka

Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie (g. 10) dane o inflacji za...

Inflacja PPI w USA niższa od oczekiwań

Poznaliśmy dzisiaj najnowsze odczyty inflacji producenckiej, która zaskoczyła pozytywnie...

Koszty obsługi długu w Europie szybko rosną, Kanada obniża stopy, RPP czeka

Polska utrzymuje stopy procentowe, co nikogo nie powinno zaskakiwać....

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie