MEDYCYNA I FARMACJAConnected health - rewolucja w opiece nad pacjentem

Connected health – rewolucja w opiece nad pacjentem

Connected health – rewolucja w opiece nad pacjentem

Kierunek rozwoju technologii medycznej wyznaczony jest przez termin „connected health”. Zgodnie z badaniem Capgemini, od 2021 roku nastąpił aż 6-krotny wzrost podmiotów, które gotowe są do wprowadzania na rynek innowacyjnych produktów i urządzeń z tej działki. Istnieje jednak istotna przeszkoda na drodze rozwoju. Co tak naprawdę oznacza „connected health”, jaką wartość ma dla pacjentów i od czego zależy postęp w tej dziedzinie?

Czym jest “connected health”?

„Connected health” to określenie, które obecnie nie ma odpowiednika w języku polskim. Jest to zestaw różnych rozwiązań cyfrowych i sprzętowych na pograniczu technologii i opieki nad pacjentami. Mowa tu zarówno o aplikacjach na smartfony pacjentów, jak i narzędziach wspomagających lekarzy w diagnostyce, zdalnej opiece nad chorymi, w procedurach czy opiece nad pacjentami po zabiegach. Do tego dochodzi gromadzenie i analiza danych, które mogą wspierać ich w leczeniu i szybszym diagnozowaniu.

Z najnowszego raportu Capgemini „The Connected Health Revolution” wynika, że trzy na pięć badanych organizacji opracowuje obecnie plan wdrożenia rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, a ponad połowa już prowadzi projekty z tym związane.

Korzyści dla pacjentów

Idea „connected health” zakłada korzyści zarówno dla podmiotów z szeroko pojętej służby zdrowia, jak i samych pacjentów. Już teraz na rynku dostępny jest szereg rozwiązań, które zwiększają wygodę pacjentów oraz odciążają lekarzy.

– Na rynku działa już duża liczba aplikacji medycznych, które od lat wspierają pacjentów i umożliwiają im np. umawianie wizyt u specjalistów czy bezpośredni kontakt z nimi za pomocą chatów. Do standardu należy również sama obsługa abonamentów medycznych i polis. Kolejnym krokiem jest rozwój profilaktyki czyli dostarczanie pacjentom wskazówek i porad, które pomogą w utrzymaniu dobrego zdrowia. Mogą mieć też pod ręką filmy instruktażowe z ćwiczeniami. Duży potencjał jest też upatrywany w automatyzacji chatów za pomocą sztucznej inteligencji. To proste usprawnienie mogłoby znacząco odciążyć samych lekarzy – ocenia Agnieszka Suska, Senior Engagement Manager w Capgemini Polska.

Największe wyzwanie

Około połowa podmiotów, które brały udział w badaniu oceniają, że ich postępy w obszarze „connected health” są zaawansowane. Jednak wciąż dużym wyzwaniem i jednocześnie największą przeszkodą w rozwoju projektów pozostaje kwestia gromadzenia i analizy danych.

– Dane na temat zdrowia pacjentów należą do kategorii tych najbardziej wrażliwych, dlatego organizacje podchodzą do ich gromadzenia i analizy z wielką ostrożnością. Wszystkie procedury odpowiedzialne za bezpieczeństwo sprawiają, że z jednej strony pacjenci mogą czuć się komfortowo ze świadomością, że informacje o ich stanie zdrowia są właściwie przechowywane, ale z drugiej strony, znacząco ogranicza to tempo rozwoju niektórych rozwiązań. Służba zdrowia oraz podmioty działające w tym obszarze gromadząc dane na potrzeby uczenia modeli sztucznej inteligencji muszą szczególnie pamiętać o poszanowaniu praw pacjenta oraz o ochronie danych osobowych. W efekcie, możliwości udoskonalania tych modeli są zdecydowanie bardziej ograniczone – komentuje Agnieszka Suska.

Przedstawiciele badanych organizacji zaznaczają także, że sami nie posiadają odpowiednich zasobów, możliwości czy procedur, aby we własnym zakresie zajmować się obsługą danych. Wymagane jest zatem położenie nacisku w szczególności na rozszerzanie kompetencji w podmiotach zajmujących się zdrowiem i zbudowanie odpowiedni ram prawnych oraz procedur w zakresie danych.

Kolejne kroki

Wysoki popyt na pracowników, którzy posiadają odpowiednie kompetencje w zakresie przetwarzania i obsługi danych sprawił, że blisko 2/3 badanych podmiotów preferuje podnoszenie kwalifikacji obecnej kadry. 56% jednak wciąż deklaruje, że zatrudniłoby nowe talenty. Pokazuje to, że służba zdrowia i branża medyczna nie uchroniła się od wyzwań i trudności, które dotykają globalną gospodarkę w związku z inwestycjami w sztuczną inteligencją. Warto jednak pamiętać, że obszary te są wyjątkowo istotne dla ludzi, dlatego usprawnienia dotyczące zdrowia powinny pozostać wysoko na liście priorytetów.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

polski ład

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców: co dalej?

0
Przedsiębiorcy oczekują konkretów w sprawie opłacania tzw. składki zdrowotnej (po wielu latach polemik, obecnie coraz więcej jest stanowisk, że jest to po prostu podatek, a nie składka). Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców...