sobota, 24 września, 2022
UBEZPIECZENIACzy da się ubezpieczyć auto nie będąc jego właścicielem?

Czy da się ubezpieczyć auto nie będąc jego właścicielem?

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Czy da się ubezpieczyć auto nie będąc jego właścicielem?

Samochód to duży przywilej i wygoda. Razem z tym w parze idzie także spora odpowiedzialność, a także dodatkowe wydatki. Prócz kupna samego auta, czekają na nas chociażby koszty rejestracji, badania technicznego czy ubezpieczenia OC. To martwi kierowców – cena za polisę OC to znaczne obciążenie dla budżetu. Szukają w związku z tym sposobów na zniżki, na przykład poprzez współwłaścicielstwo. Wówczas pojawiają się wątpliwości i pytanie, czy mogę ubezpieczyć samochód, nie będąc jego właścicielem?

Zdradzamy sposób na tańsze OC

OC trzeba wykupić – to obowiązek każdego, kto posiada samochód, nawet jeśli nim nie jeździ. Jednorazowy roczny wydatek kilkuset albo i tysięcy złotych dotyka wszystkich posiadaczy auta. W związku z tym szukają sposobów na jak najtańszą polisę OC. Kalkulator ubezpieczeń OC to jedna z opcji (https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac), ponieważ pozwoli porównać oferty towarzystw już pod kątem parametrów naszego samochodu. W ten sposób da się wybrać najatrakcyjniejszą cenowo ofertę. 

OC zależy od wielu czynników, między innymi stażu kierowcy. Doświadczeni posiadacze pojazdów są mniejszym ryzykiem dla firmy ubezpieczeniowej, więc mogą płacić mniej. W 2019 roku, według raportów mfind.pl, średnia cena ubezpieczenia samochodu dla młodych kierowców wyniosła aż 1200 złotych. Nic dziwnego, że młodzież szuka sposobu na obniżenie tej kwoty.

Jednym z takich sposobów jest współwłaścicielstwo. Polega to na zgłoszeniu do polisy OC doświadczonego kierowcy jako współwłaściciela pojazdu. Najczęściej jest to jeden z rodziców. Dlaczego? Taka osoba prawdopodobnie posiada maksymalne zniżki – np. dzięki bezszkodowej jeździe przez wiele lat. Zarejestrowanie drugiej osoby jako współwłaściciela wymaga jedynie wizyty w Wydziale Komunikacji oraz zawarcia takiej informacji podczas podpisywania polisy OC. Warto mieć na uwadze to, kto zostanie właścicielem, a kto współwłaścicielem samochodu. Firmy ubezpieczeniowe przychylniej patrzą na doświadczonego i starszego kierowcę jako właściciela, a młodego jako współwłaściciela.

Podpisanie umowy OC na inną osobę niż właściciel pojazdu

Współwłaścicielstwo jest bardzo popularnym rozwiązaniem w naszym kraju. Często z jednego pojazdu korzysta więcej niż jeden członek rodziny – jest to bardziej praktyczne, wygodne dla wszystkich domowników. Czy w związku z tym, OC można wykupić, nie będąc właścicielem pojazdu wpisanym w dokumentach?

Niestety, nie ma takiej możliwości. Z zasady, polisa OC jest przypisana do samochodu, a nie do kierowcy – można to zauważyć zwłaszcza przy zakupie nowego auta, gdy poprzednie ubezpieczenie nadal obowiązuje. Wynika z tego, że OC wykupić może tylko i wyłącznie prawowity właściciel pojazdu. Warto przy tym pamiętać o przepływie informacji. Ubezpieczyciel powinien posiadać informację, że z samochodu będzie korzystał inny członek rodziny lub mniej doświadczony kierowca, np. syn. Wówczas towarzystwo odpowiednio dostosuje składkę i ubezpieczenie będzie kompletne.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Historia cyberprzestępczości

0
Pojęcie „wirusa komputerowego” znane jest obecnie większości osób na świecie, włącznie z dziećmi. Zwykle kojarzy się ono z czymś destrukcyjnym dla sprzętu, danych i usług, na których wszyscy polegamy. Wirusy komputerowe, podobnie jak ich...
e-commerce

Nowe oblicze wyprzedaży, czyli co w e-commerce i nie tylko zmieni dyrektywa Omnibus

0
W czasie sezonowych wyprzedaży nie raz słyszy się o nieuczciwych praktykach sprzedawców i celowym zawyżaniu cen w okresach poprzedzających obniżki, tak aby te wyglądały na szczególnie atrakcyjne. Tegoroczne zimowe wyprzedaże to jednak ostatnie, kiedy...

Wzrost mediany maksymalnych zarobków w IT o 9,5 proc. do 18,4 tys. zł netto...

0
No Fluff Jobs – jedyny portal z ogłoszeniami IT dostępny w 6 krajach i 8 wersjach językowych – podsumowuje ubiegły rok w branży. Z przygotowanego przez firmę raportu „Rynek pracy IT w Polsce w...