czwartek, 6 maja, 2021
UBEZPIECZENIACzy da się ubezpieczyć auto nie będąc jego właścicielem?

Czy da się ubezpieczyć auto nie będąc jego właścicielem?

-

Czy da się ubezpieczyć auto nie będąc jego właścicielem?

Samochód to duży przywilej i wygoda. Razem z tym w parze idzie także spora odpowiedzialność, a także dodatkowe wydatki. Prócz kupna samego auta, czekają na nas chociażby koszty rejestracji, badania technicznego czy ubezpieczenia OC. To martwi kierowców – cena za polisę OC to znaczne obciążenie dla budżetu. Szukają w związku z tym sposobów na zniżki, na przykład poprzez współwłaścicielstwo. Wówczas pojawiają się wątpliwości i pytanie, czy mogę ubezpieczyć samochód, nie będąc jego właścicielem?

Zdradzamy sposób na tańsze OC

OC trzeba wykupić – to obowiązek każdego, kto posiada samochód, nawet jeśli nim nie jeździ. Jednorazowy roczny wydatek kilkuset albo i tysięcy złotych dotyka wszystkich posiadaczy auta. W związku z tym szukają sposobów na jak najtańszą polisę OC. Kalkulator ubezpieczeń OC to jedna z opcji (https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac), ponieważ pozwoli porównać oferty towarzystw już pod kątem parametrów naszego samochodu. W ten sposób da się wybrać najatrakcyjniejszą cenowo ofertę. 

OC zależy od wielu czynników, między innymi stażu kierowcy. Doświadczeni posiadacze pojazdów są mniejszym ryzykiem dla firmy ubezpieczeniowej, więc mogą płacić mniej. W 2019 roku, według raportów mfind.pl, średnia cena ubezpieczenia samochodu dla młodych kierowców wyniosła aż 1200 złotych. Nic dziwnego, że młodzież szuka sposobu na obniżenie tej kwoty.

Jednym z takich sposobów jest współwłaścicielstwo. Polega to na zgłoszeniu do polisy OC doświadczonego kierowcy jako współwłaściciela pojazdu. Najczęściej jest to jeden z rodziców. Dlaczego? Taka osoba prawdopodobnie posiada maksymalne zniżki – np. dzięki bezszkodowej jeździe przez wiele lat. Zarejestrowanie drugiej osoby jako współwłaściciela wymaga jedynie wizyty w Wydziale Komunikacji oraz zawarcia takiej informacji podczas podpisywania polisy OC. Warto mieć na uwadze to, kto zostanie właścicielem, a kto współwłaścicielem samochodu. Firmy ubezpieczeniowe przychylniej patrzą na doświadczonego i starszego kierowcę jako właściciela, a młodego jako współwłaściciela.

Podpisanie umowy OC na inną osobę niż właściciel pojazdu

Współwłaścicielstwo jest bardzo popularnym rozwiązaniem w naszym kraju. Często z jednego pojazdu korzysta więcej niż jeden członek rodziny – jest to bardziej praktyczne, wygodne dla wszystkich domowników. Czy w związku z tym, OC można wykupić, nie będąc właścicielem pojazdu wpisanym w dokumentach?

Niestety, nie ma takiej możliwości. Z zasady, polisa OC jest przypisana do samochodu, a nie do kierowcy – można to zauważyć zwłaszcza przy zakupie nowego auta, gdy poprzednie ubezpieczenie nadal obowiązuje. Wynika z tego, że OC wykupić może tylko i wyłącznie prawowity właściciel pojazdu. Warto przy tym pamiętać o przepływie informacji. Ubezpieczyciel powinien posiadać informację, że z samochodu będzie korzystał inny członek rodziny lub mniej doświadczony kierowca, np. syn. Wówczas towarzystwo odpowiednio dostosuje składkę i ubezpieczenie będzie kompletne.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Advertisment -

POLECAMY

Remote controlled drone taking off from warehouse to deliver package

SAS wskazuje 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku

0
Jednym z głównych wniosków pojawiających się w podsumowaniach minionego roku jest ogromny wpływ pandemii na przyspieszenie procesów cyfrowej transformacji. COVID-19 potwierdził, że technologia jest kluczowym narzędziem w obszarze ochrony zdrowia, ekonomii, a także ekologii....
Deloitte

Deloitte: Rok 2021 przyniesie zwiększoną aktywność na rynku private equity

0
Mimo, że rynek private equity (PE) w Europie Środkowej odczuł wpływ pandemii i wywołanego nią spowolnienia, przedstawiciele funduszy wykazują dziś znacznie większy optymizm niż w pierwszej połowie 2020 r. Jak wynika z raportu firmy...
polska unia europejska

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską i Polskę?

0
Michał Perzyński/Instytut Jagielloński: Jak Pana zdaniem będą wyglądać stosunki Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta? Bogusław Sonik: Myślę, że przede wszystkim zmieni się jedno – będą mieli do siebie zaufanie...