FIRMYEko-rewolucja w rolnictwie: ruszył zakład produkujący nawóz owadzi

Eko-rewolucja w rolnictwie: ruszył zakład produkujący nawóz owadzi

Eko-rewolucja w rolnictwie: ruszył zakład produkujący nawóz owadzi

Kilka tygodni doszło do rozruchu zakładu hodowli owadów. Jednym z produktów powstających w niewielkim Karkoszowie pod Gorzowem Wielkopolskim, będzie frass – czyli owadzi nawóz naturalny. Właściciele ekologicznych gospodarstw mogą zacierać już ręce. W rolnictwie nawóz organiczny na bazie frassu zyskuje na popularności jako alternatywa dla tradycyjnych nawozów chemicznych.

Rolnictwo stoi przed wyzwaniami związanymi z zrównoważonym wykorzystaniem zasobów naturalnych oraz minimalizacją negatywnego wpływu na środowisko. Nowy zakład HiProMine, który będzie produkował na skale europejską nie tylko alternatywne białko, ale również organiczny nawóz owadzi, wkracza na rynek jako potężny gracz.

– Nawóz organiczny, będący produktem przetwarzania pokarmu przez owady, zawiera bogactwo składników odżywczych, takich jak azot, fosfor, potas, mikroelementy, substancję organiczną oraz chitynę – tłumaczy dr Sylwia Kaczmarek, Kierownik ds. Badań i Rozwoju Nawozów w HiProMine. – Jest to naturalne źródło nawożenia gleby, które nie tylko zwiększa jej żyzność, ale także poprawia strukturę, zdolność do zatrzymywania wody oraz mikrobiologiczną aktywność. Dzięki temu uprawy korzystające z nawozu organicznego mogą osiągać lepsze plony i być bardziej odporne na warunki stresowe – dodaje.

Badania nad właściwościami organicznego nawozu owadziego prowadzone są przez firmę HiProMine we współpracy z innymi ośrodkami badawczymi. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu dowiódł, że frass poprawia plon świeżej masy i stanu fizjologicznego roślin, zarówno przy optymalnym nawadnianiu, jak i w  przypadku suszy, co dla wielu europejskich regionów może być ratunkiem wobec upraw. Ma to ogromne znaczenie wobec zmian klimatycznych, które dla wielu upraw stają się utrapieniem. Co niezwykle ważne, nawóz z chityną ma właściwości biostymulujące, może zatem ograniczać występowanie chorób i szkodników, dobrze rozkłada się za sprawą drobnoustrojów glebowych.

– Jedną z kluczowych zalet nawozu organicznego pochodzenia owadziego jest jego rola w odżywianiu roślin oraz poprawie żyzności gleby. Wykorzystanie nawozu owadziego w praktyce rolniczej nie tylko przynosi korzyści dla produkcji rolnej, ale także wspiera cele zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Minimalizuje negatywne skutki stosowania sztucznych nawozów chemicznych, takie jak zanieczyszczenie gleby i wód gruntowych, oraz przyczynia się do promowania biodywersyfikacji. Posiadamy certyfikaty, zezwalające na obrót handlowy nawozem oraz możliwość zastosowania w uprawach ekologicznych – tłumaczy Sylwia Kaczmarek.

Nowa fabryka w Karkoszowie (województwo lubuskie/Polska) przyniesie nie tylko alternatywne białko, jako składnik paszowy dla karm zwierzęcych, ale innowacyjne nawozy na rynek. Organiczny nawóz na bazie frassu owadziego doskonale się nadaje na plantacje jagodowe, warzyw, uprawy kwiatowe, sadownicze czy uprawy polowe. To nie lada gratka dla właścicieli ekologicznych gospodarstw, ponieważ ilości produktu, który może niebawem trafić na rynek, są ogromne. Nawóz organiczny występuje w dwóch postaciach: jako sypki oraz jako granulat.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

wybory

Trump vs Biden: jak wyniki wyborów mogą wpłynąć na różne sektory gospodarki USA

0
Temperatura wokół wyborów w USA rośnie, a dzięki wczesnemu zakończeniu walki o kandydaturę prezydencką w partiach, kampanie mogą rozpocząć się wcześniej niż zwykle. W swojej analizie ekspert Saxo przedstawia wstępne przewidywania dotyczące branż, które...