MEDYCYNA I FARMACJAMichał Bulsa: Parlamentarny Zespół ds. Opieki Okołoporodowej musi być ponadpartyjny

Michał Bulsa: Parlamentarny Zespół ds. Opieki Okołoporodowej musi być ponadpartyjny

Michał Bulsa: Parlamentarny Zespół ds. Opieki Okołoporodowej musi być ponadpartyjny

Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie Michał Bulsa, z wykształcenia lekarz ginekolog, wieloletni praktyk tej specjalizacji, otrzymał zaproszenie od poseł Kariny Bosak zaproszenie do współpracy w ramach Parlamentarnego Zespołu ds. Opieki Okołoporodowej.  Byłaby to dobra wiadomość zwiastująca konstruktywną pracę w ramach ważnego dla ochrony zdrowia sektora, gdyby nie jeden istotny szczegół. W zespole zasiadają tylko parlamentarzyści z Konfederacji.

– Nie zaangażuję się w sprawę jeżeli nie będzie to ponadpartyjny, demokratyczny zespół, w którym ścierać się będą różne punkty widzenia, a czynnikiem łączącym posłów będzie dobro pacjentek. Apeluję do przedstawicieli klubów parlamentarnych, by opowiedzieli się czy zamierzają zaangażować się w pracę zespołu. Tylko zaangażowanie innych posłów może sprawić, że ten ważny zespół będzie działać konstruktywnie – mówi Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.

Dlaczego zespół zajmujący się tak ważnym tematem nie jest ponad partyjny?

Jak mówi prezes Michał Bulsa zaproszenie od poseł Kariny Bosak traktuje jako wyraz dobrej woli i chęci współpracy. Taki zespół parlamentarny ma sens tylko wtedy, gdy jest demokratyczny i pracują w nim przedstawiciele wszystkich klubów w sejmie.

– Opieka okołoporodowa w Polsce jest na poziomie, który wymaga aktywnej pracy Ministerstwa Zdrowia, lekarzy oraz parlamentarzystów i samorządowców zaangażowanych w naprawę stanu faktycznego polskiej ochrony zdrowia. Nie może być jednak tak, że zespół będzie powoływany tylko po to, by istnieć, produkować stanowiska, angażować czas lekarzy i nie mieć żadnego przełożenia na ochronę zdrowia. Zespół w którym na 11 członków zasiada 11 polityków Konfederacji to zespół z powybijanymi zębami. Gdzie politycy KO? Gdzie politycy Lewicy? Gdzie politycy Trzeciej Drogi? Gdzie politycy największej partii opozycyjnej? Nie wierzę, że nie ma w polskim parlamencie polityków zainteresowanych opieką okołoporodową. To ważny temat – mówi prezes Michał Bulsa.

„Jesteśmy skłonni dzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem i czasem, ale tylko w słusznej sprawie i gdy wiemy, że nasz głos będzie wysłuchany”

Jak dodaje prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie zagadnienie powinno zostać odpolitycznione, by ponad podziałami dyskutować o dobrostanie pacjentek.

– Mam pomysł nie na jeden czy dwa, a co najmniej kilkanaście tematów, które należy bardzo szybko rozwiązać dla dobra polskich pacjentek. Naczelna Izba Lekarska oraz Okręgowa Rada Lekarska mówi o tych sprawach bardzo często. Jesteśmy skłonni dzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem i czasem, ale tylko w słusznej sprawie i gdy wiemy, że nasz głos będzie wysłuchany. Liczę, że politycy przystąpią do pracy – mówi Michał Bulsa.

Pierwszym tematem zespołu mają być zmiany prawne w urlopach macierzyńskich dla matek wcześniaków. Michał Bulsa dodaje, że zespół mógłby zająć się także między innymi tematami związanymi ze znieczuleniem porodu, wzmacnianiem procesu tworzenia rekomendacji dotyczących opieki na kobietami tworzonymi przez towarzystwa naukowe czy sprawami związanymi z prawem pracy dla kobiet w ciąży oraz po porodzie.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...