poniedziałek, 17 marca, 2025

Nowe mieszkania bardziej dostępne: Spadek oprocentowania i lepsza relacja cen do płac

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

W czasie poprzednich sześciu miesięcy na rynku mieszkaniowym zmieniło się wiele. Dlatego eksperci RynekPierwotny.pl postanowili powtórzyć obliczenia wykonane latem 2024 r. Mowa o analizie odpowiadającej na pytanie, jak duże nowe lokum może kupić statystyczny kredytobiorca z największych miast. Warto sprawdzić, czy taki wskaźnik dostępności kredytowej mieszkań w styczniu wyglądał lepiej niż latem minionego roku.

Kredyt na 25 lat

Podobnie jak poprzednio, obliczenia dotyczą powierzchni nowego mieszkania, która jest możliwa do kupienia za kredyt z minimalnym wkładem własnym (10%) i okresem spłaty wynoszącym 25 lat. Wynik wyrażony w metrach kwadratowych obliczono dla singla oraz bezdzietnej pary. Obliczenia zakładają, że modelowy kredyt spłacany w ratach równych ma oprocentowanie takie jak średnia dla nowych „hipotek” według najnowszych danych NBP (7,45%).

Kolejne ważne założenie wskazuje, że pierwsza rata nie powinna przekraczać najbardziej bezpiecznego poziomu, czyli 40% dochodu netto gospodarstwa domowego. Dochód netto został wyznaczony po ustaleniu, że zarówno singiel, jak i każdy z małżonków zarabia przeciętną miesięczną płacę netto w sektorze przedsiębiorstw (z danego miasta). Podsumowując: założenia obliczeniowe są takie same, jak te dotyczące sytuacji z czerwca 2024 roku, co zapewnia porównywalność obliczonych wartości.

Wyniki lepsze o 2 – 3 metry kwadratowe

Wyniki nadal mocno zróżnicowane, ale ogólnie lepsze niż w czerwcu 2024 r. Tak można w skrócie podsumować styczniową analizę. Poniższa grafika potwierdza, że sytuacja nabywców „M” z poszczególnych miast była wciąż bardzo różna. Tradycyjnie najgorzej wypadła Warszawa, w której nowy metraż możliwy do zakupu przez singla wyniósł 26 mkw. To oznaczało jednak wzrost o 3 mkw. względem czerwca 2024 r. W stolicy poprawiła się bowiem relacja płac i cen metrażu. Równocześnie spadło średnie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych brane pod uwagę podczas analizy (spadek z 7,93% do 7,45%).

Pozytywny wpływ niższego oprocentowania był oczywiście widoczny również w innych analizowanych miastach. Biorąc pod uwagę wszystkie badane ośrodki miejskie, średni metraż możliwy do nabycia przez singla wzrósł o 2 mkw. względem czerwca 2024 r. (z 29 mkw. do 31 mkw.). Natomiast pozytywna zmiana dotycząca modelowej pary wyniosła 3 mkw. (wzrost z 58 mkw. do 61 mkw.). Nie tylko w Warszawie na poprawę wyników wpływała lepsza relacja cen nowych lokali i płac. Dostępność płacowa metrażu przez pół roku najbardziej poprawiła się w Rzeszowie i Lublinie, co miało wpływ na wyniki analizy uwzględniającej dodatkowo koszt kredytów.    grafika 1 – powierzchnia nowego mieszkania możliwa do zakupu na kredyt przez singla i parę

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Mieszkania pod miastem nawet o jedną trzecią tańsze – sprawdzamy ceny

W 2024 r. wzrosła podaż nowych mieszkań nie tylko...

Polski kapitał zaznacza swoją obecność na rynku nieruchomości

Jak wynika z danych międzynarodowej firmy doradczej Cushman &...

Gdańsk przegonił Kraków! Średnia cena mieszkań wyższa niż pod Wawelem

W Gdańsku średnia cena metra kwadratowego mieszkań dostępnych w...

Ożywienie na rynku najmu mieszkań – czy marzec potwierdzi nowy trend?

Na rynku najmu od początku roku widać ożywienie po...

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny chroni coraz więcej nabywców – już blisko 150 000 osób objętych ochroną

Coraz więcej osób korzysta z ochrony zapewnianej przez Deweloperski...

Podobne tematy

MedTech Solutions stawia na AI – nowa strategia rozwoju na lata 2025-2027

MedTech Solutions, spółka notowana na rynku NewConnect, ogłosiła nową...

WiseGroup poszerza ofertę – kancelaria Finerto dołącza do grupy

WiseGroup rozszerza kompetencje o obszar prawa i podatków –...

Czy internet przyzwyczaił się do hejtu? Nowe badania pokazują niepokojący trend

37 proc. internautów przyznaje, że zdarzyło im się wyrazić...

Kurs dolara stabilny, ale niepewność na rynkach pozostaje

Ostatni tydzień na rynkach walutowych był spokojniejszy. Rynek unormował...

Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Co warto wiedzieć?

Na koniec lipca 2024 roku udział cudzoziemców w ogólnej...

Monika Gruźlewska nową Dyrektorką Polskiego Towarzystwa Energetyki Cieplnej

Od połowy marca na czele Polskiego Towarzystwa Energetyki Cieplnej,...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie