W czasie poprzednich sześciu miesięcy na rynku mieszkaniowym zmieniło się wiele. Dlatego eksperci RynekPierwotny.pl postanowili powtórzyć obliczenia wykonane latem 2024 r. Mowa o analizie odpowiadającej na pytanie, jak duże nowe lokum może kupić statystyczny kredytobiorca z największych miast. Warto sprawdzić, czy taki wskaźnik dostępności kredytowej mieszkań w styczniu wyglądał lepiej niż latem minionego roku.
Kredyt na 25 lat
Podobnie jak poprzednio, obliczenia dotyczą powierzchni nowego mieszkania, która jest możliwa do kupienia za kredyt z minimalnym wkładem własnym (10%) i okresem spłaty wynoszącym 25 lat. Wynik wyrażony w metrach kwadratowych obliczono dla singla oraz bezdzietnej pary. Obliczenia zakładają, że modelowy kredyt spłacany w ratach równych ma oprocentowanie takie jak średnia dla nowych „hipotek” według najnowszych danych NBP (7,45%).
Kolejne ważne założenie wskazuje, że pierwsza rata nie powinna przekraczać najbardziej bezpiecznego poziomu, czyli 40% dochodu netto gospodarstwa domowego. Dochód netto został wyznaczony po ustaleniu, że zarówno singiel, jak i każdy z małżonków zarabia przeciętną miesięczną płacę netto w sektorze przedsiębiorstw (z danego miasta). Podsumowując: założenia obliczeniowe są takie same, jak te dotyczące sytuacji z czerwca 2024 roku, co zapewnia porównywalność obliczonych wartości.
Wyniki lepsze o 2 – 3 metry kwadratowe
Wyniki nadal mocno zróżnicowane, ale ogólnie lepsze niż w czerwcu 2024 r. Tak można w skrócie podsumować styczniową analizę. Poniższa grafika potwierdza, że sytuacja nabywców „M” z poszczególnych miast była wciąż bardzo różna. Tradycyjnie najgorzej wypadła Warszawa, w której nowy metraż możliwy do zakupu przez singla wyniósł 26 mkw. To oznaczało jednak wzrost o 3 mkw. względem czerwca 2024 r. W stolicy poprawiła się bowiem relacja płac i cen metrażu. Równocześnie spadło średnie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych brane pod uwagę podczas analizy (spadek z 7,93% do 7,45%).
Pozytywny wpływ niższego oprocentowania był oczywiście widoczny również w innych analizowanych miastach. Biorąc pod uwagę wszystkie badane ośrodki miejskie, średni metraż możliwy do nabycia przez singla wzrósł o 2 mkw. względem czerwca 2024 r. (z 29 mkw. do 31 mkw.). Natomiast pozytywna zmiana dotycząca modelowej pary wyniosła 3 mkw. (wzrost z 58 mkw. do 61 mkw.). Nie tylko w Warszawie na poprawę wyników wpływała lepsza relacja cen nowych lokali i płac. Dostępność płacowa metrażu przez pół roku najbardziej poprawiła się w Rzeszowie i Lublinie, co miało wpływ na wyniki analizy uwzględniającej dodatkowo koszt kredytów.