piątek, 11 kwietnia, 2025

Nowe technologie zmieniają oblicze sportu. Ekspert Cyfrowej Polski: Dźwięk spersonalizowany to przyszłość transmisji telewizyjnych

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Telewizja Polska, wspólnie z firmą Dolby, uruchomiła dodatkowe opcje spersonalizowanej ścieżki audio podczas meczów Euro 2024. Ekspert Związku Cyfrowa Polska Jakub Skwarski podkreśla, że to wyraźny skok technologiczny w dziedzinie transmisji sportowych. – Dziś wielu odbiorców może poczuć się jak na stadionie, pozostając w domowym zaciszu – podkreśla specjalista.

Rok 2024 to dla fanów sportu szczególny czas. Trwające  obecnie Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej oraz Letnie Igrzyska Olimpijskie, rozpoczynające się 26 lipca to dwa niezwykle istotne wydarzenia sportowe.

Aby zapewnić widzom jeszcze wyraźniejsze wrażenia, Telewizja Polska, we współpracy z firmą Dolby, zdecydowała się uruchomić dodatkowe funkcjonalności audio w naziemnym przekazie telewizyjnym.

Opcja spersonalizowanego dźwięku, udostępniana w ramach Dolby AC-4, umożliwia widzom wybór pożądanej ścieżki dźwiękowej. Do wyboru jest komentator polski, komentator w języku angielskim lub czysty dźwięk ze stadionu, pozwalający znaleźć się niejako w centrum widowiska. Dostępna jest także funkcja „Dialogue enhancement”, służąca osobom niedosłyszącym lub będącym w głośnym środowisku do zwiększenia głośności dialogów (jeżeli ich odbiornik wspiera taką funkcję).

Na uwagę szczególnie zasługuje opcja ścieżki bez komentatora, z czystym dźwiękiem stadionowym, która pozwoli fanom poczuć intensywność emocji panujących na obiekcie sportowym. Jeżeli taką prezentację audio wybierzemy podczas meczu z dostępnych opcji ścieżek dźwiękowych AC-4 oraz ustawimy upscaling obrazu na 4K lub 8K, zagwarantujemy sobie doznania bliskie atmosferze bezpośredniego uczestnictwa w widowisku – mówi Jakub Skwarski, ekspert firmy Samsung oraz przewodniczący komitetu Audio Video działającego w ramach Związku Cyfrowa Polska. – Aby w pełni wykorzystać możliwości technologii, polecam także skorzystanie z odpowiedniego systemu nagłośnienieniowego, takiego jak soundbary czy systemy dźwiękowe 5.1 – dodaje ekspert.

Żeby skorzystać ze spersonalizowanego i przestrzennego dźwięku Dolby AC-4 na kanałach TVP1 i TVP2, użytkownik musi wybrać w ustawieniach dźwięku w swoim odbiorniku odpowiednią ścieżkę audio z listy. Szeroką ofertę dla fanów sportu ma w tym zakresie większość czołowych producentów sprzętu elektronicznego, takich jak LG, Panasonic, Philips, Sony czy Samsung.

Technologia spersonalizowanego dźwięku trafia pod strzechy

Funkcja wyboru pożądanej ścieżki dźwiękowej została pozytywnie oceniona podczas poprzednich wydarzeń sportowych, zarówno przez grono widzów, jak i ekspertów sportowych oraz technologicznych. Warto jednak zauważyć, że – ze względu na brak odpowiednich odbiorników w naszych domach – była dostępna tylko dla wąskiej grupy fanów technologii. Teraz, dzięki coraz częstszej obecności nowoczesnych odbiorników TV w Polsce (telewizory z kompresją audio Dolby AC-4), ma szansę zaistnieć w szerszej świadomości.

A to dopiero początek. Wraz ze wzrastającą popularnością technologii osobistej ścieżki dźwiękowej, rosnąć będzie jej wykorzystanie. Nietrudno sobie wyobrazić, że już wkrótce czekają nas wydarzenia muzyczne, artystyczne, filmowe i sportowe z możliwością wyboru preferowanej ścieżki dźwiękowej. Czyli coś, co od wielu lat stanowiło przewagę serwisów streamingowych oraz VOD nad telewizją.

W ramach działań Związku Cyfrowa Polska pod koniec 2023 roku odbył się warsztat branżowy, w którym uczestniczyła Telewizja Polska, firma Dolby i wiodący producenci sprzętu. Spotkanie dotyczyło licznych korzyści spersonalizowanego audio. Efekt? – Dyskusja pokazała, że nie ma lepszego momentu do szerszego zaistnienia takiej technologii, niż wydarzenia sportowe. To okazja, aby spersonalizowane audio mogło dotrzęć do szerszego odbiorcy. Potrzebna jest tylko świadomość, że takie możliwości są dostępne w telewizorach oraz wiedza, jak można je uruchomić – puentuje Jakub Skwarski.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

AI na usługach hakerów: rosnące zagrożenie dla firm i konsumentów

Według danych Proxyrack, globalne straty wynikające z cyberprzestępczości mogą...

AI w prawie – technologia, która usprawnia, ale nie zastępuje człowieka

Wraz z dynamicznym rozwojem technologii sztucznej inteligencji (AI), coraz...

AI Accelerator: Nowy program Arrow Electronics dla firm chcących wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji

AI Accelerator to nowy, ustrukturyzowany program pomagający partnerom handlowym...

Kampania prezydencka – fake newsy i emocje znów dominują kampanię

Rafał Trzaskowski z największą widocznością w mediach, Sławomir Mentzen...

Ewa Wrzosek i medialna burza, której skala zaskakuje

Sprawa Ewy Wrzosek rozgrzała polską debatę publiczną do czerwoności....

Podobne tematy

ORLEN odkrył nowe złoże gazu w Wielkopolsce

Niemal ćwierć miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego wynoszą zasoby...

AFIR: Nowe wyzwania dla infrastruktury ładowania w Polsce

Zgodnie z AFIR, którego przepisy zaczęły być stosowane...

Automaty paczkowe kluczowym elementem strategii firm e-commerce

Według raportu „E-commerce w Polsce 2024”, opublikowanego przez Gemius,...

ORLEN odzyskuje zaufanie Norges Bank i znika z listy obserwacyjnej

W wyniku działań naprawczych podjętych przez obecny Zarząd, ORLEN...

Budżet państwa to iluzja? Ponad 150 instytucji działa poza ustawą budżetową

Polska „funduszowa” ma się świetnie. Z każdym kolejnym rządem...

Stéphane Séjourné z wizytą w Grupie Przemysłowej Baltic – rozmowy o przyszłości europejskiego przemysłu offshore

6 lutego 2025 roku Stéphane Séjourné, Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej...

Marketing sensoryczny w metawersie: Czy wirtualne zakupy mogą angażować wszystkie zmysły?

Nowe technologie, takie jak wirtualna (VR) i rozszerzona rzeczywistość...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie