BEZPIECZEŃSTWOPrezydent Warszawy zapowiada darmowe przejazdy?

Prezydent Warszawy zapowiada darmowe przejazdy?

Prezydent Warszawy zapowiada darmowe przejazdy?

Nadchodzące wybory samorządowe motywują powstawanie różnych kampanii, nie tylko tych politycznych, ale również kampanii cyberoszustów. Do których z tych działań zalicza się nowy konkurs, na darmowe przejazdy w Warszawie, które zapowiada we wpisie prezydent Rafał Trzaskowski?fałszywa oferta

Kiełbasa wyborcza czy oszustwo?

Zgodnie z postem na Facebooku, każdy mieszkaniec Warszawy może w promocyjnej cenie 11 zł uzyskać kartę, upoważniająca do darmowych przejazdów komunikacją miejską, a to wszystko na okres aż 90 dni! Dla porównania, w Warszawie taka sama subskrypcja na przejazdy w regularnej cenie wynosi 280 zł, więc stanowi to ogromną różnicę. Oferta reklamowana jest zdjęciem Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, jednak czy można jej zaufać?

Prezydent niepowiązany z ofertą

Niestety oferta jest fałszywa, a wizerunek Rafała Trzaskowskiego został wykorzystany bezprawnie. Wchodząc na profil “WTP”, można zauważyć, że jedynie podszywa się pod profil Warszawskiego Transportu Publicznego. Już sama znikoma ilość obserwujących wskazuje, że coś jest nie tak. Link zawarty w poście na Facebooku, w rzeczywistości przenosi do strony prowadzącej do wyłudzeń. Zamiast wykupić promocyjną kartę miejską, powierzamy dane swojej karty na fałszywej witrynie, a z naszego konta zaczynają znikać pieniądze — wyjaśnia Adrianna Czarnocka, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa.

Na ten moment strona jak i link zostały zgłoszone do zablokowania. Przeglądarki oznaczają witrynę jako niebezpieczną, co powinno ochronić użytkowników zainteresowanych ofertą.

Po podaniu danych

Jeżeli jednak doszło do przekazania informacji na platformie, środki z Twojego konta mogą regularnie znikać. Nie jest to jedyny powód do niepokoju. Należy pamiętać, że strona wymaga również udostępnienia swojego adresu e-mail oraz numeru telefonu. Może to spowodować wzrost ilości otrzymywanej niechcianej poczty, połączeń telefonicznych i SMSów. Konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności wobec otrzymywanych wiadomości, ich zawartości oraz nadawcy.

Gdy doszło do uruchomienia subskrypcji:

  • Wyzeruj limity dla transakcji internetowych i skontaktuj się z bankiem żeby zastrzec swoją kartę płatniczą.
  • Unikaj klikania w podejrzane linki.
  • Nie pobieraj załączników z nieznanych źródeł.
  • Odbieraj połączenia tylko od zweryfikowanych numerów.
  • Odpowiadaj jedynie na maile od znanych nadawców.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...