MEDIAProtesty rolników: Temat zdominował media w Europie. Polska na 4. miejscu pod...

Protesty rolników: Temat zdominował media w Europie. Polska na 4. miejscu pod względem liczby publikacji

Protesty rolników: Temat zdominował media w Europie. Polska na 4. miejscu pod względem liczby publikacji

Temat protestów rolników zdominował w ostatnim czasie media europejskie. Od początku roku na portalach internetowych 15 krajów UE pojawiło się ponad 90 000 artykułów na temat protestów. Najwięcej publikacji pojawiło się w Niemczech – 42,3 tys., Francji – 27,9 tys. i we Włoszech – 10,5 tys. Polska znalazła się na 4. miejscu z prawie 4 tys. wzmianek – wynika z analizy, którą przeprowadził Instytut Przywództwa.

Protesty rolników stały się ostatnio jednym z najważniejszych tematów w europejskich mediach. Najwięcej publikacji na temat protestów odnotowano w Niemczech, Francji i we Włoszech, czyli w krajach, w których rozpoczęły się masowe protesty rolników. W Niemczech pojawiało się średnio ponad tysiąc artykułów dziennie, we Francji przeszło 680, a we Włoszech ponad 250.

Analizując liczbę publikacji w mediach europejskich na temat protestów rolników, obserwujemy interesujące zjawisko. Po raz pierwszy od wielu lat widzimy protest, który łączy rolników wielu krajów Unii Europejskiej. Skala tego zjawiska może świadczyć o zaniedbaniach przywódców europejskich. Wiele wskazuje na to, że polityczni liderzy w Europie ignorowali sygnały ostrzegawcze i nie podejmowali wystarczających działań, aby rozwiązać problemy sektora rolniczego. Jest to o tyle istotne, że zarówno sam protest jak i problemy związane z tą branżą mają bezpośredni wpływ na życie wszystkich Europejczyków. Z perspektywy przywództwa to także przykład, jak wspólny cel, czy w jakimś sensie wspólna wizja nie tylko mobilizuje, ale jednoczy środowiska, które w normalnych warunkach ze sobą konkurują. To praktyczny przykład, jak działa siła wizji i celu w sytuacji, gdy nie ma jednego lidera całego zjawiska – mówi Piotr Gąsiorowski, prezes Instytutu Przywództwa. Jak zauważa, duże zainteresowanie tematem protestów rolniczych odnotowano także na portalach internetowych w Stanach Zjednoczonych, gdzie pojawiło się przeszło 3,6 tys. publikacji na temat protestów europejskich rolników.

Publikacje na portalach internetowych na temat protestów rolników
w Unii Europejskiej
(w okresie 1.01.2024 – 10.02.2024)
LP Kraj Liczba publikacji
1 Niemcy 42 370
2 Francja 27 942
3 Włochy 10 533
4 Polska 3 915
5 Rumunia 1 932
6 Austria 1 156
7 Belgia 1 150
8 Holandia 1 053
9 Hiszpania 909
10 Portugalia 664
11 Wielka Brytania 521
12 Słowacja 410
13 Litwa 302
14 Czechy 177
15 Węgry 124

 

Kluczowa rola mediów

Prezes Instytutu Przywództwa zwraca uwagę na to, że protesty rolników nie są zjawiskiem izolowanym. W każdym z krajów rozpoczęły się w różnym czasie, miały też różną dynamikę, ale dzięki mediom wzajemnie wpływały na siebie i szybko przerodziły się
w ogólnoeuropejski ruch. Świadczy to o tym, że wyzwania, z jakimi borykają się rolnicy, są powszechne i mają charakter transgraniczny. Problemy dotyczące cen skupu, warunków produkcji, regulacji czy konkurencji na rynku stały się kwestiami o znaczeniu ponadnarodowym. Doniesienia medialne odegrały kluczową rolę w informowaniu rolników o sytuacji i podjętych działaniach w innych krajach oraz we wzajemnym inspirowaniu się i w organizacji protestów.

Doniesienia medialne przyczyniły się do zwiększenia znaczenia i widoczności protestów, podkreślając ich ponadnarodowy charakter oraz nakłaniając rolników do spojrzenia poza granice własnego kraju. Dzięki temu rolnicy z różnych części Europy dostrzegli wspólne wyzwania, jakie stoją przed sektorem rolniczym i rozpoczęli mobilizację, aby domagać się zmian na szczeblu europejskim. Warto zauważyć, że współczesne media odgrywają rolę nie tylko w przekazywaniu informacji, ale także w kształtowaniu opinii publicznej i mobilizacji społecznej – podsumowuje ekspert.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...