czwartek, 28 września, 2023
MOTORYZACJARosnące problemy dealerów. Ruch w salonach samochodowych w drugim kwartale 2023 r.

Rosnące problemy dealerów. Ruch w salonach samochodowych w drugim kwartale 2023 r.

-

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Rosnące problemy dealerów. Ruch w salonach samochodowych w drugim kwartale 2023 r.

  • Liczba odwiedzin w salonach samochodowych spada
  • Rosnące ceny i niepewność gospodarcza zniechęcają klientów
  • Spadki liczby wypadków i kolizji również wpływają na ruch w salonach

Związek Dealerów Samochodów w oparciu o dane dostarczone przez Proxi.cloud przygotował raport dotyczący ruchu w salonach samochodowych w drugim kwartale 2023 roku. Badanie Q2 2023 przeprowadzono na grupie 1707 salonów samochodowych z 34 różnymi markami, podzielonymi na marki premium (9 marek) i marki wolumenowe (25 marek). Dane zostały zebrane z drugiego kwartału 2023 roku, obejmując okres między 01.03.2023 a 30.06.2023 r.

Wyniki badania Q2 2023 pokazują wyraźne tendencje na rynku nowych samochodów.

Rosnące ceny nowych aut w ostatnich dwóch latach, które często przekraczają „próg bólu” wielu klientów, oraz znacznie wyższe koszty finansowania odbiły się na zainteresowaniu Polaków wizytami w salonach.

W drugim kwartale w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku odnotowano ogromny spadek liczby odwiedzin w salonach. Chociaż statystyki rejestracji nowych pojazdów wydają się na razie pozytywne (ponad 12% wzrostu rok do roku w pierwszej połowie roku), to statystyki wizyt w salonach wskazują, że koniec roku i przyszły rok mogą być trudne dla dealerskiego sektora.

Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na spadek liczby wizyt w salonach jest zmniejszające się zainteresowanie nowymi pojazdami ze strony klientów indywidualnych, którzy zawsze stanowili główny trzon klientów odwiedzających salony. Spadek rejestracji nowych samochodów przez klientów indywidualnych, obserwowany od początku roku, ma bezpośredni wpływ na liczbę wizyt w salonach. Szczególnie widoczne jest to w przypadku marek premium, które nie są najczęściej wybierane przez klientów flotowych.

Ponadto, warto zwrócić uwagę na sytuację w serwisach. Od początku roku zanotowano znaczny spadek liczby wypadków i kolizji drogowych, co jest skutkiem zaostrzenia kar dla kierowców. To pozytywne zjawisko z punktu widzenia bezpieczeństwa, ale powoduje naturalny spadek ruchu w autoryzowanych serwisach dealerskich.

Globalna i lokalna sytuacja gospodarczo-polityczna również odgrywa rolę w zachowaniach zakupowych klientów. W ostatnim czasie obserwujemy dużą dozę rezerwy, co wynika nie tylko z uwarunkowań gospodarczych, ale również społeczno-politycznych. Okres przedwyborczy zazwyczaj powoduje większą ostrożność klientów w zakupie dóbr luksusowych, w tym samochodów.

Analiza godzin odwiedzin salonów wskazuje na przesunięcie w kierunku godzin wieczornych, a drugi kwartał charakteryzuje się znaczącym przesunięciem pory odwiedzin w porównaniu z pierwszym kwartałem, co jest wynikiem zmiany pory roku i długości dnia. Wybór dni tygodnia na wizytę w salonie nieznacznie się zmienił, na poziomie maksymalnie 1%, jednak spadek zainteresowania sobotnimi wizytami w salonach, szczególnie w cieplejszych miesiącach drugiego kwartału, jest dostrzegalny.

Podsumowując, wyniki badania wskazują na spadek liczby odwiedzin w salonach dealerskich oraz liczby unikalnych klientów. Wpływ na to mają rosnące ceny nowych aut, zmniejszone zainteresowanie nowymi pojazdami przez klientów indywidualnych, spadek liczby wypadków i kolizji drogowych oraz ogólna sytuacja gospodarczo-polityczna. Warto zauważyć, że liczba odwiedzin w salonach została również obniżona przez uwzględnienie w badaniu serwisów mechanicznych i blacharskich działających przy salonach sprzedaży. Ogólna liczba wizyt jest również wpływana przez spadek ogólnej wypadkowości w ostatnim czasie. Sytuacja w dealerskim sektorze może być wyzwaniem w nadchodzących miesiącach, dlatego producenci i dealerzy samochodów będą musieli odpowiednio zareagować na te trendy rynkowe.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

Deloitte: Kryzys nie dotknął dóbr luksusowych – branża z ponad 15 proc. wzrostem przychodów...

0
Pomimo niepewności gospodarczej firmy z sektora dóbr luksusowych mogą cieszyć się niesłabnącym zainteresowaniem zamożnych klientów. Jak wynika z ósmej edycji raportu Global Fashion & Luxury Private Equity and Investors Survey 2023 firmy doradczej Deloitte,...