czwartek, 9 stycznia, 2025

Rynek ubezpieczeń fuzji i przejęć dynamicznie rośnie na znaczeniu. Odsetek roszczeń w CEE wyższy od globalnej średniej

  • Tylko w pierwszych sześciu miesiącach 2024 r. zawarto aż zawarto 1 540 polis ubezpieczeń transakcyjnych – wynika z najnowszego raportu HWF Partners.
  • Według opracowania rynek Europy Środkowo-Wschodniej odpowiada za ok. 4,2% polis objętych analizą. To nieznaczny wzrost w stosunku do zeszłego roku. Tymczasem odsetek roszczeń odnotowanych w tym regionie jest znacznie wyższy i wynosi 9,67%, co sugeruje, że pomimo małego odsetka w skali europejskiej, regionalni gracze często sięgają po polisy jako narzędzie dochodzenia roszczeń.
  • Celem ubezpieczeń transakcyjnych (W&I) jest ochrona przed złamaniem zapewnień sprzedającego określonych w umowie kupna-sprzedaży. Mowa o takich ryzykach, których nie można odkryć podczas analizy due diligence, w szczególności, gdy straty wynikają z oszustwa sprzedającego, nieujawnienia informacji lub roszczeń stron trzecich.

Międzynarodowy broker ubezpieczeń transakcyjnych, firma HWF, prezentuje drugą edycję raportu „W&I Market Claims Study”. To niezależne opracowanie na temat ubezpieczeń i roszczeń na rynku transakcyjnym. Analizą objęto 22 ubezpieczycieli świadczących usługi w Europie w okresie 2016-2024 oraz ponad 15 tys. zawartych polis. To wzrost próby o ok. 50% w stosunku do poprzedniej edycji badania.

Jak wynika z raportu, w pierwszej połowie 2024 r. wykorzystanie ubezpieczenia oświadczeń i zapewnień („W&I„) wzrosło do rekordowego poziomu. Na tle rynku fuzji i przejęć (M&A), który był w tym samym czasie stosunkowo stonowany, rynek polis W&I pozostał aktywny zarówno pod względem liczby plasowanych polis, jak i wypłacanych odszkodowań.

Czym jest polisa W&I?

Ubezpieczenia W&I (warranty & indemnity) dotyczą ryzyk transakcyjnych związanych z prawdziwością zawartych w umowie sprzedaży (przykładowo udziałów, akcji, przedsiębiorstw czy nieruchomości) oświadczeń i zapewnień. Kupujący ma bowiem prawo dochodzić od sprzedającego odszkodowania z tytułu nieznanych i nieprzewidzianych ryzyk, które wystąpiły po zakończeniu transakcji. Przykładem może być odkrycie, że nabyta spółka nie zadeklarowała podatku VAT organom podatkowym lub nie ujawniła zobowiązań umownych stronie trzeciej, a w transakcji dotyczącej nieruchomości wystąpiły braki związane z tytułem własności.

Popularność roszczeń w transakcjach M&A

Badanie HWF wykazuje utrzymujący się poziom roszczeń. W okresie objętym badaniem ubezpieczyciele otrzymali powiadomienia o roszczeniach dotyczących 11,64% polis. Dane pokazują również, że roszczenia są bardziej prawdopodobne w przypadku większych transakcji, przy czym transakcje o wartości przedsiębiorstwa przekraczającej 1,2 miliarda euro wiążą się ze wskaźnikiem roszczeń na poziomie 18,58%.

Ostatecznie, w analizowanym okresie, odszkodowania wypłacono z tytułu 4,32% wszystkich analizowanych polis.

Kolejnym kluczowym wnioskiem płynącym z raportu jest szybkość, z jaką roszczenia są zaspokajane. Jedna czwarta skutecznych roszczeń została wypłacona w ciągu zaledwie sześciu miesięcy, a niemal trzy czwarte w ciągu 18 miesięcy. Jako produkt, W&I ma stanowić alternatywę dla nieubezpieczonych transakcji, w przypadku których takie roszczenia byłyby zgłaszane wobec sprzedawców. Powszechnie wiadomo jednak, że roszczenia te raczej nie zostałyby zaspokojone w tak krótkim czasie lub mogłyby powodować konflikty (szczególnie, jeśli obie strony w różnych rolach kontynuują współpracę w ramach przejętego biznesu).

Raport zawiera również praktyczne informacje zwrotne dla użytkowników ubezpieczeń W&I. Na przykład subrogacja – zdolność ubezpieczyciela do ścigania sprzedawcy w celu odzyskania wypłaty, jeśli sprzedawca działał w nieuczciwy sposób (umyślnie) – to rzadkość. W przypadku zaledwie 1,85% roszczeń ubezpieczyciele wykorzystywali swoje prawo do subrogacji, co sugeruje że w praktyce perspektywy ścigania sprzedających są niezwykle sporadyczne i należy uznać je za wyjątek, a nie regułę.

Dyrektor zarządzający David Wall, który jest autorem badania HWF, mówi: „W ciągu ostatnich 12 miesięcy zaobserwowaliśmy gwałtowny wzrost liczby roszczeń i byliśmy zaangażowani w znaczące ugody w imieniu naszych klientów”.

Szczególną aktywność dotyczącą roszczeń odnotowuje się m.in. w Europie Środkowo-Wschodniej, zauważa z kolei dr Chrystian Poszwiński, zarządzający regionem Europy Środkowo-Wschodniej w HWF Partners.

– W porównaniu z wciąż niewielkim, bo wynoszącym nieco ponad 4%, odsetkiem polis zawartych w Europie Środkowo-Wschodniej, dostrzegamy znaczną częstotliwość zgłoszeń roszczeń. Ta w analizowanym przez nas okresie wyniosła aż 9,67%, a więc udział roszczeń w regionie CEE był znacznie wyższy od globalnej średniej. Jest to sygnał, który wskazuje na to, że rynek Europy Środowo-Wschodniej rośnie w obszarze wykorzystania polis transakcyjnych – zauważa dr Poszwiński.

Warto odnotować, że polisy W&I często kosztują mniej niż 1% sumy ubezpieczonej przy bardzo wysokiej stopie odzysku, z roszczeniami wypłaconymi w przypadku ponad 4% polis. Przepływ kapitału z powrotem do ubezpieczonych nie wykazuje przy tym żadnych oznak spowolnienia. Wysokie wskaźniki wypłat i skuteczność rozliczeń potwierdzają zatem funkcjonalność rynku W&I.

Popularne w tym tygodniu

Meta przegrywa w sądzie: WSA nakazuje respektować zakaz fałszywych reklam z udziałem Omeny Mensah i Rafała Brzoski

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie: Meta musi respektować zakaz...

Patryk P. ps. „Cygan” oskarżony o 21 przestępstw – w tym handel narkotykami i luksusowymi autami

Prokuratura małopolskiego pionu Prokuratury Krajowej skierowała do Sądu Okręgowego...

Prezes Arche wskazuje cele firmy na 2025 r. „Nasze plany są bardzo ambitne”

Notowane na Catalyst Arche S.A. to deweloper hotelowo-mieszkaniowy oraz...

Jak kształtuje się kariera w SEO? Co mówią o tym specjaliści?

Jak wygląda droga zawodowa osób, które pracują w SEO?...

Podobne tematy

SD Worx Poland finalizuje proces konsolidacji przejętych spółek

TribePerk i SD Worx SAP Solutions Poland działają już...

6 kluczowych zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa w 2025 roku

Rozwój komputerów kwantowych to nie tylko wielka szansa na...

Prezes Arche wskazuje cele firmy na 2025 r. „Nasze plany są bardzo ambitne”

Notowane na Catalyst Arche S.A. to deweloper hotelowo-mieszkaniowy oraz...

Przewoźniku, zapłacisz więcej. ZUS ogłosił kwotę przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia w 2025 roku

Zgodnie z najnowszym, oficjalnym ogłoszeniem opublikowanym w Monitorze Polskim,...

Grupa InPost dostarczyła w 2024 roku ponad miliard przesyłek

Grupa InPost w 2024 roku po raz pierwszy w...

Jak polskie innowacje zmieniają życie: od medycyny po ekologię i technologie społeczne

Mikrosondy laserowe do wczesnego wykrywania nowotworów, technologia biodruku bionicznej...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie