piątek, 25 kwietnia, 2025

W jakich branżach jest największe zapotrzebowanie na pracowników sezonowych?

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Gastronomia, rolnictwo, logistyka, branża hotelarska to sektory, które szczególnie potrzebują w okresie wakacyjnym pracowników sezonowych. Ponadto wielu pracodawców w okresie urlopowym szuka wsparcia do swoich zespołów na zastępstwa.  Agencja pracy tymczasowej Job Impulse, Członek Polskiego Forum HR, wspiera przedsiębiorców w znalezieniu pracowników na sezon letni, uwzględniając specyfikę poszczególnych branż oraz regionów Polski.

Praca w polskich kurortach i ośrodkach turystycznych

Praca sezonowa wielu z nas kojarzy się głównie z branżą gastronomiczną i turystyczną. Ośrodki wczasowe, hotele, restauracje i bary przede wszystkim w lokalizacjach nadmorskich oraz górskich od czerwca do września funkcjonują o wiele intensywniej i konieczne jest wówczas zwiększenie liczebności załogi. Zapotrzebowanie na pracowników sezonowych jest w tych sektorach niezmienne od lat, a pracodawcy często korzystają z ofert agencji pracy tymczasowej. Pracownicy sezonowi w regionach turystycznych to nie tylko kelnerzy, obsługa sprzątająca hotele czy sprzedawcy na stoiskach czy w sklepach. To także pracownicy magazynowi w hurtowniach gastronomicznych, które w okresie letnim zaopatrują biznes turystyczny i często działają 24h na dobę. Ponadto w trakcie wakacji można pracować w charakterze animatorów lub obsługiwać atrakcje dla dzieci, np. dmuchane zamki. Do organizacji letnich eventów (festynów i koncertów) potrzebni są pracownicy techniczni, którzy odpowiadają za montaż i demontaż sceny lub wsparcie logistyczne przy tego typu imprezach. Oprócz tego w okresie wakacyjnym wielu pracodawców potrzebuje pomocy przy zbiorach owoców i warzyw, koszeniu trawy, czy przycinaniu krzewów.

Sezon urlopowy

Niezależnie od branży sezon urlopowy może stanowić wyzwanie dla pracodawców. To wtedy najczęściej pojawia się potrzeba wzmocnienia zespołu i znalezienia zastępstwa w postaci pracowników tymczasowych.

Gdy zbliża się okres wakacji do naszych oddziałów regularnie wpływają zapytania od pracodawców. Dotyczą one pracowników tymczasowych, którzy mogliby zastąpić etatowych w czasie ich urlopów – mówi Łukasz Koszczoł, Prezes Job Impulse, Członka Polskiego Forum HR. – Zazwyczaj większe zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych zaczyna się w okresie letnim i trwa do końca roku, a zmniejsza się w okresie styczeń – marzec, który wiąże się z niższą sprzedażą na rynku – dodaje.

Produkcja i logistyka

Popyt na pracowników sezonowych w branży logistycznej i produkcyjnej nie dotyczy tylko okresu wakacyjnego. Cała druga połowa roku to w sektorze logistycznym oraz w centrach dystrybucji tzw. „wysoki sezon”, wówczas konsumenci chętniej kupują np. artykuły RTV i AGD, ale również akcesoria szkolne czy odzież dziecięcą.

Wyzwaniem dla pracodawców jest to, że w trakcie sezonu wiele firm o podobnym profilu potrzebuje pracowników w tym samym czasie, a to wpływa na lokalne rynki pracy. Ponadto wiele prac w tych sektorach to ciężkie, fizyczne zajęcia, które zazwyczaj wykonują mężczyźni. Często więc ofert jest więcej niż kandydatów. Zwłaszcza w ostatnich dwóch latach, kiedy zmniejszyła się w naszym kraju liczba mężczyzn z Ukrainy – mówi Łukasz Koszczoł.

Korzystanie z usług agencji pacy tymczasowej znacznie ułatwia pracodawcom znalezienie odpowiedniej liczby pracowników sezonowych. To najszybszy i najwygodniejszy sposób na zapełnienie wakatów w okresie wakacyjnym i poza nim.

Autor/źródło
Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane do konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Popularne w tym tygodniu

Zmęczeni technologią, oderwani od sensu. Nowe badanie o wypaleniu i nieefektywności w pracy

Niska wydajność pracy, niska odporność na zmiany, oderwanie...

Czterodniowy tydzień pracy krytycznie oceniany przez przedsiębiorców

Przedsiębiorcy nie są gotowi na czterodniowy tydzień pracy. „Nie...

Wiek to tylko liczba – prawdziwe kompetencje są ponadpokoleniowe

W świecie, gdzie podziały pokoleniowe stały się jednym z...

Podobne tematy

Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Co warto wiedzieć?

Na koniec lipca 2024 roku udział cudzoziemców w ogólnej...

Rok 2025: Nowe regulacje na rynku pracy – co zmienia się dla pracowników i pracodawców?

Rok 2025 przynosi istotne zmiany w przepisach dotyczących rynku...

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać z AI w codziennej pracy

Aż 29 proc. polskich przedsiębiorczyń chciałoby rozszerzyć działalność o...

Czy braki kadrowe zahamują rozwój polskiej gospodarki w 2025 roku?

Rok 2024 polska gospodarka kończy z całkiem niezłym wynikiem,...

3 nieoczywiste wyzwania na rynku pracy w 2025 roku

Rok 2025 przyniesie kolejne, istotne zmiany kształtujące rynek pracy....

Oszczędny i skromny Sylwester 2024: 87% Polaków wybiera kameralne świętowanie

Zbliżający się Sylwester 2024 zapowiada się spokojnie i skromnie....

Już nie tylko Ukraińcy, ale też Filipińczycy, Nepalczycy i Kolumbijczycy coraz częściej pracują w Polsce

Zatrudnianie obcokrajowców jest coraz częstszym rozwiązaniem w obliczu „demograficznej...

Revolut ujawnia plany na 2025 rok: bankomaty, kredyty hipoteczne i asystent AI

Podczas weekendowych spotkań i koncertów The Revolutionaries w Londynie, z okazji...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie