MEDYCYNA I FARMACJADziecko u osteopaty - z czym warto się zgłosić?

Dziecko u osteopaty – z czym warto się zgłosić?

-

Może wydawać się, że nie ma sensu zabierać niemowlaka do osteopaty. W jaki sposób tak maleńki człowiek mógłby nabawić się problemów, wymagających podobnej interwencji? Jednak tak naprawdę prewencja w czasie pierwszych 6-8 tygodni życia jest bardzo istotna i pozwala wyłapać wszystko, co mogłoby niepokoić na wczesnym etapie rozwoju dziecka. Wizyta z noworodkiem u osteopaty będzie pomocna zwłaszcza wtedy, gdy przebieg ciąży lub porodu były problematyczne, np. dziecko było źle ustawione, czy poród musiał być wspomagany.

tłumaczenia biuro tłumaczeń 123tlumacz.pl

Dziecko u osteopaty – z czym warto się zgłosić?

Osteopatia dla niemowląt – na czym polega?

Zaleca się ocenę i leczenie osteopatyczne noworodków jak najwcześniej po urodzeniu. Osteopaci uważają, że zarówno mama jak i dziecko mogą odczuć korzyści z tak wczesnej kontroli poporodowej, przeprowadzonej przez osteopatę. Zawsze ważne jest sprawdzenie ogólnej symetrii ciała dziecka i upewnienie się, że jest ono dobrze wyrównane i brak ucisku na głowę, szyję i kręgosłup.

Kontrola noworodka uwzględnia stan zdrowia matki w czasie ciąży, rozwój wewnątrzmaciczny i pozycję dziecka, oraz poród. Ważnym elementem jest bardzo dogłębnie przeprowadzony wywiad medyczny. Specjalista zada pytania o przebieg ciąży, ewentualne problemy występujące w tym czasie, a także o proces porodu, zarówno jeśli był on naturalny, jak i w przypadku cesarskiego cięcia. Wywiad taki pomoże wskazać osteopacie, co jest możliwym problemem i skąd się on wziął, biorąc pod uwagę ułożenie dziecka w macicy, czy siły, jakie oddziaływały na dziecko w czasie porodu.

W przypadku wcześniaków sam przedterminowy poród nie jest powodem, aby koniecznie udawać się na wizytę do osteopaty, chociaż wciąż może ona przynieść korzyści. Najważniejsze, aby obserwować dziecko i podjąć działanie kiedy tylko zauważymy niepokojące objawy. Specjaliści wskazują natomiast, że o ile cesarskie cięcie może być lepsze niż długi i trudny poród naturalny, wiąże się on również z uboższą mikrobiotą jelitową, a tym samym ze słabszą odpowiedzią immunologiczną, podobnie jak antybiotykoterapia okołoporodowa. W przypadku wad genetycznych należy działać osteopatyczne w ramach wsparcia innego leczenia i rehabilitacji, oraz ustalać realne cele do zrealizowania.

Wizyta wstępna trwa zazwyczaj do godziny i po szczegółowym wywiadzie obejmującym także obecny stan zdrowia dziecka, jest ono rozbierane i bardzo delikatnie badane. Często osteopata dziecięcy rozpocznie od obserwacji małego pacjenta, pozwalając mu się do siebie nieco przyzwyczaić, a przy okazji wyszukując oznak nietypowego zachowania. Następnie rozpocznie się badanie fizyczne, sprawdzające np. refleks dziecka, pozycję bioder, sposób oddychania i ogólne ułożenie ciała. Zbadane będzie też to, jak dziecko trzyma główkę i kręci szyją oraz czy kości czaszki są dobrze ułożone i czy ciemiączko jest wyczuwalne. Takie badanie daje wyobrażenie o naprężeniach i napięciach, nałożonych na głowę i kręgosłup podczas porodu.

Z jakich powodów warto zabrać niemowlaka do osteopaty?

Niemowlęta mogą czasem sprawiać wrażenie maleńkich, tykających bomb. Wystarczą małe bodźce, które sprawią, że dziecko zacznie płakać, lub nie będzie przesypiało całej nocy, budząc się co chwilę, a tym samym budząc też cały dom. Problem snu nie jest jedynym, jaki może się pojawić. Na ten i kilka innych, nieraz częstych objawów u niemowląt pomóc może właśnie terapia osteopatyczna. W jakich sprawach warto udać się do wyspecjalizowanego osteopaty?

Kontrola poporodowa

Poród jest fizycznie wymagającym doświadczeniem zarówno dla mamy, jak i dla noworodka, a wizyta osteopatyczna w ciągu pierwszych 6-8 tygodni życia dziecka, to świetny sposób na wykrycie wszelkich możliwych napięć, zaburzeń lub ograniczeń. Warto więc bacznie obserwować zachowanie dziecka, sposób, w jaki się porusza, jak układa się po położeniu go na leżąco, a także jak reaguje na trzymanie na rękach.

Wszelkie niepokojące objawy warto potraktować jako powód do szybkiej wizyty u osteopaty. Pomoże to wyłapać ewentualny problem wcześnie, a dzięki temu szybciej się go pozbyć, nie pozwalając mu na pogłębienie i rozwinięcie się.

Pomoc w częstych schorzeniach u niemowląt

Osteopaci leczący niemowlęta i dzieci stosują bardzo delikatne i bezpieczne techniki. Częste zaburzenia w zdrowiu i zachowaniu noworodka, którym można pomóc w osteopatii, obejmują kolkę, refluks lub trudności z karmieniem.

Wszystkie one mogą wynikać np. z zaburzeń w nerwie błędnym, który reguluje m.in. pracę układu trawiennego. W takich przypadkach pomocna będzie osteopatia krzyżowo-czaszkowa.

Pomoc w przypadku problematycznego karmienia piersią

Twoje dziecko może mieć trudności z chwyceniem sutka lub otwarciem ust z powodu ograniczeń w twarzy, lub w szczęce. Napięcia szyi mogą również przyczyniać się do takich trudności w karmieniu piersią, jak na przykład preferowanie karmienia wyłącznie z jednej strony.

Osteopaci ściśle współpracują z innymi pracownikami służby zdrowia, aby pomóc dzieciom i ich mamom, dlatego mogą w tym przypadku zasugerować wizytę u konsultanta laktacyjnego.

Zespół spłaszczonej czaszki (plagiocefalia)

Płaskie obszary na główce dziecka mogą wynikać z jego pozycji w czasie ciąży, lub, po porodzie, z powodu preferencji leżenia na boku. Uwolnienie naprężeń szyi i czaszki może pomóc w wyrównaniu kształtu głowy.

To nie tylko kwestia kosmetyczna — niektóre badania pokazują, że dzieci z tym schorzeniem są bardziej podatne na problemy z postawą, wzrokiem, słuchem i szczęką. Osteopaci doradzą też, co można samodzielnie zrobić w domu, aby pomóc dziecku

Problemy ze snem

Wszelkie problemy wynikające z napięć i nierównowagi w ciele niemowlaka wpływają na jego samopoczucie, a co za tym idzie, na nieprawidłowy rytm snu. Dziecko staje się niespokojne i płaczliwe np. kiedy cierpi na zaburzenia refluksu.

Ważne jest też aby poznać dobrze rytm dnia dziecka, zaobserwować sposób, w jaki zasypia, ile i jakiej długości drzemki ucina sobie w ciągu dnia, oraz w jaki sposób budzi się i zasypia w nocy. Obserwacja snu i zauważenie problemów, które w trym przypadku będą dość widoczne i uciążliwe dla całej rodziny, mogą pozwolić wykryć i leczyć ich przyczynę.

Obniżone lub zbyt duże napięcie u dziecka

W przypadku zauważenia u dziecka braku napięcia, jak również kiedy widać, że niemowlak napina się aż za bardzo, warto udać się zarówno do fizjoterapeuty, jak i do osteopaty.

Terapia prowadzona równocześnie u obu tych specjalistów zadziała najlepiej. Najszybciej pomoże wykryć i rozwiązać problem, pozwalając na właściwy rozwój motoryczny dziecka.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...