FIRMYUnfold.vc uruchamia program akceleracyjny dla spółek planujących podbój USA

Unfold.vc uruchamia program akceleracyjny dla spółek planujących podbój USA

Unfold.vc uruchamia program akceleracyjny dla spółek planujących podbój USA

  • Fundusz vc we współpracy z nowojorskim WEVE Acceleration poszukuje spółek w fazie early-stage z regionu CEE, w tym z Polski, do programu akceleracyjnego, który przygotuje je do wejścia na rynek amerykański.
  • Wrocławski venture capital planuje zainwestować w wybrane jeden lub dwa startupy do 220 tys. USD i tym samym zakwalifikuje je do akceleracji. Środki te zostaną przeznaczone m.in. na pokrycie kosztów programu.
  • Hybrydowy, dziesięciotygodniowy projekt obejmie warsztaty z mentorami, a także spotkania z przedsiębiorcami, inwestorami, przedstawicielami topowych korporacji i startupów w USA. Zwieńczeniem projektu będzie Demo Day w Nowym Jorku. Zgłoszenia poprzez formularz aplikacyjny przyjmowane są do 23 września.
  • Notowany na GPW Unfold.vc wspiera kapitałowo 20 spółek technologicznych, w tym m.in. Brand24, Infermedikę, Intelliseq czy amerykański Wally Health.

Wrocław, 9.08.2023 – Fundusz Unfold.vc i nowojorski akcelerator WEVE do programu zapraszają startupy z Polski i regionu CEE (Czechy, Słowacja, Rumunia, Bułgaria, Ukraina, Węgry), chcące rozwijać oraz komercjalizować rozwiązania w USA lub już budujące tam biznes i poszukujące finansowania. Preferowany profil kandydatów to firmy w fazie early-stage oferujące usługi SaaS w modelu B2B z różnych branż, m.in. edtech, fintech, healthtech, foodtech, traveltech, propertytech, insurtech, fashiontech, retail czy media. Spółki te powinny mieć min. MVP, pierwszą trakcje, a także świadomość swojego rynku. Warunkiem są ponadto roczne przychody na poziomie min. 100 tys. – 3 mln USD.

W czasie dziesięciotygodniowej akceleracji odbędą się m.in. sesje mentoringowe 1:1, eksperckie warsztaty tematyczne, panele dyskusyjne, a także spotkania z inwestorami oraz startupami, które już odniosły międzynarodowy sukces. Przez akcelerację WEVE przeszedł m.in. francuski Nfinite tworzący rozwiązania 3D wizualizujące produkty dla e-commerce. To m.in. dzięki udziałowi w programie, startup pozyskał ponad 120 mln USD finansowania.

– Wybór WEVE jako partnera w akceleracji nie jest przypadkowy. Przypomnijmy, że przed zmianą nazwy był częścią międzynarodowej, renomowanej sieci akceleratorów Nooma z Francji – mówi Magda Surowiec, partnerka zarządzająca w Unfold.vc. – WEVE to sieć kilkuset wykwalifikowanych ekspertów branżowych i mentorów. Efektem naszej współpracy jest międzynarodowa szansa m.in. dla polskich spółek technologicznych z realnym potencjałem ekspansji w kraju oferującym ambitnym founderom ogromne możliwości rozwoju. Pamiętajmy jednak, że często technologia, która odniosła sukces na rynku europejskim, nie od razu znajdzie swoje miejsce za Oceanem. Spółki te trafiają na bariery wynikające z nieznajomości kultury czy praktyki biznesowej i inwestycyjnej, co obniża ich szanse na rynku USA. My chcemy wesprzeć je w efektywnej ekspansji – podkreśla Magda Surowiec.

Wybrane maksimum dwa startupy będą mogły liczyć na zastrzyk kapitału, bo program zakłada, że Unfold.vc zainwestuje w każdy z nich do 220 tys. USD. Z tej puli pokryte zostaną koszty akceleracji, które mogą wynieść ok. 25 tys. USD. Celem funduszu VC jest zgromadzenie najlepszych spółek z regionu, a dzięki rozbudowanej sieci międzynarodowych ekspertów, przygotowanie ich do rozwoju działalności i pozyskiwania inwestycji w USA. W program zaangażowane będą osoby stojące za takimi gigantami jak Amazon, Slack, JP Morgan, IBM czy Nokia.

– Rynek amerykański od dawna jest głównym miejscem docelowym europejskich firm, chcących rozszerzyć zasięg swojej działalności. Jesteśmy przekonani, że jego głębsze zrozumienie, a przede wszystkim obecność na miejscu, może znacznie uprościć tę drogę. Z WEVE Acceleration jesteśmy gotowi urzeczywistnić ambicje polskich spółek – podkreśla Rafał Sobczak, partner zarządzający w Unfold.vc.

Amerykański sen startupów w praktyce

Finansowany przez wrocławski fundusz VC program ma zapewnić founderom strategiczne wsparcie w ekspansji na rynek amerykański m.in. w zakresie rozwoju i personalizacji produktu, pozyskiwania funduszy w USA, sprzedaży, budowania międzynarodowego zespołu, kwestii prawnych czy działań operacyjnych. Akceleracja obejmie konsultacje z międzynarodowymi ekspertami, doświadczonymi przedsiębiorcami i inwestorami. Każdy startup prowadzony będzie przez wiodącego, dopasowanego ekspertyzą i doświadczeniem mentora. Hybrydowy model dziesięciotygodniowej akceleracji zakłada trzy etapy: Set up, Build, Execute. Dwie pierwsze części obejmą osiem tygodni wirtualnych warsztatów, skoncentrowanych wokół uwarunkowań prowadzenia biznesu w USA. Liderzy spółek pracować będą nad udoskonalaniem strategii globalnej ekspansji i adaptacji na nowym rynku. Ostatnie dwa tygodnie spędzą w Nowym Jorku. Zwieńczeniem wydarzenia będzie Demo Day, czyli prezentacja spółki przed potencjalnymi inwestorami, klientami i liderami biznesu ze Stanów.

– Obserwujemy, że z odpowiednim wsparciem, międzynarodowe startupy są w stanie przenieść swój biznes do USA i stąd efektywniej go skalować, w porównaniu do podmiotów skupiających się wyłącznie na rynkach europejskich. Nowojorski ekosystem startupowy wyceniany jest na 71 mld USD, co czyni ten region liderem pod względem jakości i dostępności finansowania. To trampolina do sukcesu młodych, perspektywicznych spółek. Oferujemy wsparcie, które pomoże im zaistnieć również lokalnie, nawiązując niezbędne kontakty podkreśla Frances Simovitz, CEO w WEVE Acceleration.

Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 23 września. Start akceleracji planowany jest na październik, po trzyetapowym procesie rekrutacji oceniającej gotowość firm do wejścia na rynek amerykański. Obejmie ona rozmowy zdalne z organizatorami i ekspertami branżowymi.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -Osteopatia Kraków

POLECAMY

chiny

Chiny: od „cudownego wzrostu” do nowej rzeczywistości

0
Chiny potrzebują nowych źródeł wzrostu – sektor nieruchomości: od bohatera do zera, spowolnienie inwestycji zagranicznych (w grę wchodzą zarówno krótkoterminowe czynniki taktyczne, jak i długoterminowe czynniki strukturalne) Popyt zagraniczny: rola Chin jako krytycznego...