środa, 15 stycznia, 2025

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju: ruszył nabór wniosków w konkursie Ścieżka SMART z budżetem 1,3 mld zł

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozpoczęło nabór wniosków o dofinansowanie innowacyjnych projektów w drugim już konkursie Ścieżka SMART dla projektów realizowanych w konsorcjach, realizowanym w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Budżet konkursu wynosi 1,3 mld zł. Wnioski na realizację kompleksowych projektów badawczo-rozwojowych można składać do 28 marca 2025 r.

Prowadzenie projektu badawczo-rozwojowego w konsorcjum przynosi wiele korzyści. Po pierwsze, umożliwia połączenie zasobów i wiedzy różnych organizacji, co znacząco zwiększa szanse na powodzenie prac. Po drugie, partnerzy konsorcjum mogą korzystać z unikalnych zasobów i infrastruktury, które mogą być niedostępne dla pojedynczych podmiotów. Wreszcie, partnerzy z różnych sektorów mogą dostarczyć cennych informacji na temat rynku, a to może być bardzo pomocne w lepszym dostosowaniu wyników projektu do potrzeb użytkowników końcowych – tłumaczy prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.   

Konkurs Ścieżka SMART skierowany jest do konsorcjów, planujących realizację kompleksowych projektów z zakresu:

  • prac B+R (badania przemysłowe i/lub eksperymentalne prace rozwojowe, których efektem jest opracowanie innowacyjnego rozwiązania – nowego lub znacząco ulepszonego produktu, usługi lub technologii, możliwego do wdrożenia),
  • wdrożeń innowacji (wdrożenie wypracowanej innowacji w formie produktów lub procesów biznesowych w zakresie produkcji wyrobów lub usług),
  • rozwoju infrastruktury B+R (infrastruktura niezbędna do tworzenia innowacji),
  • internacjonalizacji (promocja zagraniczna produktów – wyrobów lub usług lub uzyskanie ochrony praw własności przemysłowej oraz ich obronę w przypadku naruszenia),
  • rozwoju kompetencji pracowników i osób zarządzających przedsiębiorstwem (doskonalenie i zdobywanie kwalifikacji, umiejętności oraz wiedzy zespołu projektowego),
  • cyfryzacji (inwestycje związane z zastosowaniem rozwiązań cyfrowych w przedsiębiorstwie zmierzających do cyfryzacji produkcji, procesów, jak i produktów, usług, modelu biznesowego oraz zapewnienia cyberbezpieczeństwa) oraz
  • zazieleniania działalności przedsiębiorstw (transformacja przedsiębiorstwa w kierunku zrównoważonego rozwoju oraz gospodarki w obiegu zamkniętym).

W przypadku realizacji projektu przez konsorcjum, w skład którego wchodzi duże przedsiębiorstwo lub organizacja badawcza wniosek o dofinansowanie obowiązkowo musi obejmować pierwszy z ww. elementów, tj. moduł prac B+R. W przypadku realizacji projektu przez konsorcjum, w skład którego nie wchodzi duże przedsiębiorstwo ani organizacja badawcza, wniosek o dofinansowanie obowiązkowo musi obejmować moduł prac B+R lub wdrożenia innowacji. Pozostałe moduły mają charakter fakultatywny.

Partnerzy w projekcie

O dofinansowanie mogą ubiegać się konsorcja, w skład których mogą wchodzić: duże przedsiębiorstwa lub duże przedsiębiorstwa i MŚP lub wyłącznie MŚP lub duże przedsiębiorstwa i organizacje badawcze lub organizacje pozarządowe lub MŚP i organizacje badawcze lub organizacje pozarządowe lub duże przedsiębiorstwa i MŚP oraz organizacje badawcze lub organizacje pozarządowe.

Wybór konsorcjantów musi nastąpić przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, natomiast umowa konsorcjum powinna być zawarta najpóźniej przed podpisaniem umowy o dofinansowanie. Liderem konsorcjum musi być przedsiębiorstwo.

Całkowity budżet konkursu to 1,3 mld zł, przy czym połowa tej kwoty przeznaczona jest na projekty realizowane przez konsorcja z udziałem dużego przedsiębiorstwa, a druga połowa na projekty realizowane przez konsorcja bez udziału dużego przedsiębiorstwa. Jednakże NCBR zastrzega sobie możliwość przesunięcia środków między pulami w przypadku niewykorzystania jednej z nich.

Nabór wniosków rozpoczął się 10 stycznia i potrwa do 28 marca 2025 r. (w ostatnim dniu naboru do godz. 16:00).

Autor
  • Jerzy Małachowski

    Prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Tytuł profesora w dziedzinie nauk technicznych nadano mu w roku 2019. Był i jest członkiem komitetów naukowych ponad 40 konferencji krajowych i międzynarodowych. W roku 2010 otrzymał Złoty Krzyż Zasługi od Prezydenta RP, a w roku 2011 Medal Komisji Edukacji Narodowej.

    Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Popularne w tym tygodniu

Sankcje ograniczają globalną podaż ropy. Czy czeka nas rekordowy wzrost cen?

Nowe sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na rosyjski przemysł...

Ważny moment dla 1,3 mln przedsiębiorców – rozliczenie wakacji składkowych ZUS

Szacuje się, że około 1,3 miliona przedsiębiorców złożyło w...

Składka ZUS od umów cywilnoprawnych. Nie chcą ich ani przedsiębiorcy, ani pracownicy

Ani przedsiębiorcy, ani pracownicy. Nikt poza Zakładem Ubezpieczeń Społecznych...

Satelita stworzony przez studentów AGH leci na orbitę

14 stycznia na orbitę poleci najmniejszy polski satelita HYPE,...

Cyberprzestępcy podszywają się pod NFZ: jak działa nowy schemat oszustwa?

Cyberprzestępcy nie przestają nas zaskakiwać swoją pomysłowością. Tym razem...

Podobne tematy

Zawody przyszłości – jak technologia i ekologia kreują nowe profesje

Rosnące tempo automatyzacji, cyfryzacji oraz przejście na zieloną gospodarkę...

ORLEN Paczka z rekordowym wzrostem

Rekordowy, ponad 80-proc. wzrost wolumenu obsłużonych przesyłek zanotowała w...

Sławomir Majchrowski z Grupy Selena o strategiach dla branży budowlanej w 2025 roku

Drobne symptomy stabilizacji są odczuwalne, ale branża pozostaje w...

Big Data na czele innowacji IT w przemyśle produkcyjnym – raport NTT DATA Business Solutions

Technologia sztucznej inteligencji (44 proc. wskazań) znajduje się dopiero...

Nowe możliwości wsparcia innowacji i rozwoju firm: Trwa nabór w konkursie Ścieżka SMART

Nowy Rok obfitował będzie w szerokie możliwości wsparcia innowacyjnych...

Czas na zmiany w prawie podatkowym. Eksperci oczekują od rządu konkretnych działań i stabilności

Od tego roku obowiązują nowe regulacje podatkowe, które dotykają...
00:02:24

Sztuczna inteligencja i robotyzacja jako odpowiedź na depopulację i braki na rynku pracy

Rewolucja technologiczna w postaci sztucznej inteligencji, ale też robotyzacji,...

Może Cię zainteresować

Polecane kategorie